סגור
רן ארז יו"ר ארגון המורים
רן ארז יו"ר ארגון המורים (צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי)

ארגון המורים: האוצר מנסה להפוך את המורות לסמרטוטות

נציגי ארגון המורים מכחישים בוועדה לביקורת המדינה שהסכימו לחוזים אישיים. לטענת סגן הממונה על השכר, כל המשתתפים בישיבת המשא ומתן שנערכה אתמול אמרו ליו"ר הארגון רן ארז שהוא הסכים לחוזים אישיים

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז מאשים את משרד האוצר שהוא "מנסה להפוך את המורים לסמרטוטים ולמורי קבלן". היועצת המשפטית של ארגון המורים עו"ד סיגל פעיל מכחישה את טענת האוצר שהארגון הסכים בעל פה לחוזים אישיים וטוענת ש"לא היה ולא נברא". סגן הממונה על השכר באוצר אוהד אלקבץ אמר ש"כל היושבים בחדר בישיבה אתמול אמרו לרן שהסכמת לחוזים אישיים".
המשא ומתן בין האוצר לארגון המורים תקוע בשל מחלוקת בשאלה מה סוכם בעל פה ב-31 באוגוסט, יום לפני פתיחת שנת הלימודים. נושא המחלוקת העיקרי הוא טענת האוצר שרן ארז הסכים לחוזים אישיים, בעוד ארז מכחיש. המורים נוקטים עיצומים שכוללים הימנעות ממתן ציונים ומפעילות מחוץ לבית הספר. האוצר מאיים לנכות להם את המקדמות שקיבלו על חשבון ההסכמות בקיץ. התוצאה היא שהתלמידים שנפגעו בקורונה ובמלחמה סובלים פגיעה נוספת. ביום חמישי שעבר השביתה מועצת התלמידים הארצית את הלימודים במחאה על כך שסכסוך העבודה נמשך ללא פיתרון.
ארז האשים את משרד האוצר בכך ש"אמרו לי שהתנאי לתוספות שכר הוא הסכמים אישיים למורים ומנהלים ופגיעה בעבודה המאורגנת והפיכת המורים לעובדי קבלן ואולי לעבדים, לצמיתים שתלויים בבעל הבית". לדבריו, "אמרתי לממונה על השכר אפי מלכין שחוזים אישיים זה צלם בהיכל. פירוק העבודה המאורגנת והפרטת מערכת החינוך. רוצים את המורים סמרטוטים, אולי בגלל השוביניזם של האוצר כי זה מורות ואפשר להתעלל בהן. לא נסכים להפרטת המערכת ולחוזים אישים". ארז הזהיר ש"לצערי המאבק ימשיך ויוחרף. אנחנו לא משביתים כי לא רוצים לפגוע בבגרויות. אבל אם העיצומים לא יעזרו, נגיע חס וחלילה להשבתה".
היועצת המשפטית של ארגון המורים עו"ד סיגל פעיל הכחישה נמרצות את טענת האוצר ולפיה המורים הסכימו לחוזים אישיים: "זה ספין". היא האשימה את שר האוצר בכך שהוא "רוצה להכניס אצבע לדלת החוזים האישיים. חשוב להם להכניס הליכי זירוז של פיטורי מורים. לא הסכמנו לביטול הקביעות ולהחרגה מההסכם הקיבוצי. בדיוק מה שכתוב בפורום קהלת. אנחנו הטסט קייס". ארז אמר שהייתה הסכמה לחוזים אישיים רק כתוספת להסכם הקיבוצי.
יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) דרש מהאוצר ש"שלא תעיזו להכניס ידכם לכיס המורים כעונש לפני החגים. אם מישהו יעז לקחת מכם את המקדמה יש לכם את כל הלגיטימציה לצאת לשביתה. זו חרפה". ח"כ גלעד קריב (העבודה) אומר ש"הייתי בטוח שחתמו על הסכם. אם אין התחייבות כתובה לחוזים אישיים, אין התחייבות". יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יוסף טייב תקף את העיצומים בחריפות. לדבריו, "לא יתכן שילדי ישראל יהפכו בני ערובה. התלמידים צריכים לצאת מהמשוואה. הם צריכים לקבל ציונים, לצאת לפולין ולטיולים".
סגן הממונה על השכר אוהד אלקבץ אמר ש"כל מה שאנחנו מנסים לעשות זה להגיע לפתרון וכדי להגיע להסכם כל מה שמבקשים זה להיצמד להסכמות מסוף אוגוסט". לדבריו, כל הצדדים במשא ומתן אישרו בישיבה אתמול שארז הסכים לחוזים אישיים. לטענתו, אין תחום בשירות המדינה שאין בו חוזים אישיים: "לפתוח את המשא ומתן זה הדבר הכי גרוע למורים. זה רק יביא לדחייה". הוא אמר ש"העיצומים פוגעים בתלמידים יותר משביתה".