סגור
בית ספר חרדי
בית ספר חרדי. דרישה למנות מנהל מיוחד לחינוך העצמאי (צילום: עוז מועלם)

היזם שיצא נגד רשת החינוך החרדית: מזהיר את ההנהלה מאחריות אישית למאות מיליונים

פרקליטו של ישראל קרויזר שהזמין דו"ח שקובע כי החינוך העצמאי של אגודת ישראל בחדלות פירעון, מזהיר את חברי ההנהלה כי הם עשויים לשאת באחריות אישית ופלילית לפעולות שיפגעו בנושי העמותה. דורש מהם לפנות לבית משפט לצורך מינוי מנהל מיוחד

פרקליטו של יזם האנרגיה הסולארית ישראל קרויזר פנה במכתב לחברי הנהלת רשת החינוך של אגודת ישראל החינוך העצמאי בו הוא מזהיר אותם מאחריות אישית לפשיטת הרגל של הרשת ולחובות של מאות מיליוני שקלים. כן הוא מזהיר אותם מאחריות פלילית בשל פעולות רמייה במצב של חדלות פירעון. בין החברים בהנהלה: ראש עיריית אלעד לשעבר ישראל פרוש וראשי עיריית בני ברק לשעבר מרדכי קרליץ ואברהם רובינשטיין.
רשת החינוך העצמאי של אגודת ישראל היא רשת החינוך הגדולה בציבור החרדי. היא עומדת לקבל תוספות תקציב של מאות מיליוני שקלים לשכר המורים במסגרת הכספים הקואליציוניים ויחד איתן תקציבה מהמדינה צפוי להגיע לכ-2.5 מיליארד שקל. דו"ח שהזמין קרויזר מרואה החשבון החוקר עופר אלקלעי קובע שהרשת נמצאת בפועל במצב של חדלות פירעון ועומדת על סף קריסה נוסח הבנקים או קרנות הפנסיה הוותיקות. לפי רו"ח אלקלעי, גירעון הרשת גדול במאות מיליוני שקלים מהגירעון הידוע של 350 מיליון שקל. עוד עולה מהבדיקה, כי הוגשו נגד הרשת 74 תביעות, מהן 6 ייצוגיות, שיוצרות חבויות של מאות מיליוני שקלים ובנוסף ישנן התחייבויות אקטואריות גדולות - שכלל לא חושבו.

2 צפייה בגלריה
מימין רו"ח עופר אלקלעי ואיש העסקים ישראל קרויזר
מימין רו"ח עופר אלקלעי ואיש העסקים ישראל קרויזר
מימין רו"ח עופר אלקלעי ואיש העסקים ישראל קרויזר
(צילומים: אייל טואג, אוראל כהן)
קרויזר הוא מוותיקי תעשיית האנרגיה הסולארית ובעבר היה מנכ"ל חברת לוז תעשיות. "אין לי קשר לחינוך החרדי. יזמתי את הדו"ח אחרי שפרצה המלחמה ושאלתי את עצמי 'איך יכול להיות שאחרי 1,400 הרוגים הם עסוקים כל כך בלהשיג כסף'? ברגע שפתחתי את המאזנים שלהם הבנתי שאין שום דרך לסגור את החובות והם נאבקים על החיים שלהם", אמר לכלכליסט לפני חודש.
פרקליטו של קרויזר, עו"ד רן שפרינצק ממשרד ארדינסט ושות' נוקט שורה של הליכים מקדמיים לפני עתירה לבג"ץ. בין היתר הוא פנה לחשב הכללי באוצר יהלי רוטנברג ולרשמת העמותות עו"ד שולי אבני שוהם, בדרישה למנות מנהל מיוחד לחינוך העצמאי, להימנע מלתת לעמותה אישור ניהול תקין ולהעביר את משכורות המורים ישירות אליהם.
2 צפייה בגלריה
עו"ד רן שפרינצק
עו"ד רן שפרינצק
עו"ד רן שפרינצק
(צילום: אייל טואג)
שפרינצק כותב לחברי הנהלת הרשת כי "גרעון עתק זה תמוה ומטריד, במיוחד נוכח העובדה שהעמותה מתוקצבת מאז שנת 1992 באופן מלא על ידי המדינה. בתוך תשע שנים גדל גרעון העמותה בכמעט פי שניים. לעמותה אין יכולת לעמוד בהתחייבויותיה והיא מצויה מעשית במצב של חדלות פירעון כלכלי". הוא מצטט את מכתבו של החשב הכללי יהלי רוטנברג שקובע כי "העמותה ביצעה תשלומים בגין התחייבויות לא חוקיות שנעשו על ידי גורמים לא מורשים בעמותה, בסך של עשרות מיליוני שקל לפחות".
שפרינצק מזהיר כי "החל מהמועד בו העמותה מצויה בחדלות פירעון כלכלית, מוטלת על כל אחד ואחת מנושאי המשרה בה באופן אישי אחריות מוגברת ביחס לפעולות העמותה, דיווחיה ומעשיה, בפרט כלפי נושי העמותה. התנהלותם האישית של נושאי המשרה בעמותה בתקופה זו משליכה על האחריות הפלילית והאזרחית שהם עשויים לחוב בה במסגרת הליכי חדלות פירעון עתידיים, וכן היא עשויה להביא לכך שהם יתבעו לשאת בחובות העמותה באופן אישי". הוא מדגיש ש"לעניין זה אין כל הבדל מהותי בין חברה לבין עמותה". כן הוא מזהיר שכל אחת מהפעולות הבאות עלולה להיחשב לעבירת מרמה פלילית: "הימנעות מניהול ספרים תקין, הברחה של נכסי החברה מפני נושים, העדפת נושים, חריגה מאופן ניהול עסקים יעיל והוגן ועוד".
בין היתר טוען שפרינצק ש"הדו"חות הכספיים של העמותה והמלצות הגוף המבקר שצורפו להם כוללים מצגים מטעים חמורים ביחס למצבה הפיננסי, והאחריות האישית לכך מוטלת על כל אחד מחברי הוועד המנהל המאשר דו"חות אלה, וכן על רואת החשבון". הוא מתייחס ל"מצג מטעה של העמותה שלפיו התחייבויותיה החורגות מתקציבה מתוקצבות כביכול על ידי המדינה, על אף שמדובר במצג שאין לו כל בסיס משפטי והוא פשוט אינו נכון. למדינה אסור לממן את העמותה מעבר לתקציב הניתן לה".
שפרינצק מבהיר במכתב ש"בנסיבות העניין מחובתם של חברי הוועד אף לפעול לכך שהעמותה תפנה לבית המשפט במסגרת הליך. חדלות פירעון, ותבקש ממנו להורות על מינוי מנהל מיוחד לעמותה לצורך הבראתה והגנה על נושיה". כן הוא דורש שהעמותה תמנע מהתקשרןיות חדשות ותפסיק להעביר כספים למוסדות אחרים, "]עולות שעשויות לעלות לגדי הברחת נכסים".