סגור

"היהלומן דן גרטלר חייב לי 30 מיליון דולר – הלוואות שקיבל ולא פרע"

איש העסקים משה ויקטור קעניג פנה לבית המשפט המחוזי בת"א בבקשה למנות בורר לסכסוך כספי בינו לבין גרטלר. לטענתו, גרטלר חתם על מסמך שבו התחייב להשיב את הכספים, ומאז הוא מתחמק. גרטלר מנהל במקביל בוררות עם שני אנשי עסקים בריטים שטוענים כי הוא חייב להם מאות מיליוני דולרים על עסקי המכרות באפריקה

היהלומן ואיש העסקים דן גרטלר ממשיך להסתכסך עם שותפיו. אחרי שנחשפה הבוררות הסוערת על מאות מיליוני דולרים שהוא מנהל עם שותפיו לשעבר לעסקי המכרות באפריקה - אנשי העסקים הבריטים מנדי ומוזס גרטנר, שבמסגרתה התפטר הבורר הקודם השופט בדימוס אורי גורן - איש עסקים נוסף פנה לבית המשפט בטענה שגרטלר חייב לו כספים.


הפעם מדובר במשה ויקטור קעניג מגבעת שמואל, ועורך דינו האמריקאי אייזיק נויברגר שמשמש כנאמנו, אשר טוען כי גרטלר חייב לו 30 מיליון דולר - הלוואות שהתחייב לפרוע לטענתו, אך הוא מסרב להשיב הכספים על אף שחתם על מסמך בנושא.
קעניג ונויברגר פנו בתחילת החודש לבית המשפט המחוזי בת"א בבקשה למנות בורר בסכסוך עם גרטלר. בין הבוררים שהציעו השניים למנות לתפקיד: נשיא העליון בדימוס, אשר גרוניס; נשיא המחוזי ת"א בדימוס (איתן אורנשטיין); והשופטים המחוזיים בדימוס אבי זמיר ודניה קרת מאיר. גרטלר טרם הגיש תגובה לבקשה.
"קעניג וגרטלר מכירים שנים רבות", נכתב בבקשה. "במהלך השנים, במסגרת היכרותם העסקית, העמיד קעניג לגרטלר ולחברות שבשליטתו או קשורות אליו הלוואות בסכומים גדולים מאוד לצורך מימון עסקאותיו בתחומים שונים ברחבי העולם".
1 צפייה בגלריה
דן גרטלר יהלומן קונגו
דן גרטלר יהלומן קונגו
דן גרטלר
(צילום: בלומברג)

לטענת קעניג, במסמך שצירף לבקשה, גרטלר חתם ביולי 2017 על שטר במסגרת התחשבנות בין הצדדים לפיו יתרת החוב של גרטלר 12.5 מיליון דולר. סכום הקרן נשא ריבית מצטברת של 2% בחודש. בתחתיך המסמך נכתב כי אם תהיה מחלוקת הצדדים יפנו לבורר.
"גרטלר ביצע תשלום חלקי על חשבון חובו של 5 מיליון דולר בלבד לידי קעניג", נכתב בבקשה. "עם זאת הוא לא שילם את יתרת חובו עד ה-30.12.2016 ללא כל צידוק והסבר. הסכום שנותר לתשלום בתוספת הריבית ההסכמית עומד על כ-30 מיליון דולר". קעניג טוען כי גרטלר מתחמק מתשלום וביקש למנות בורר.
מטעמו של גרטלר לא נמסרה תגובה.