סגור
חרדים ישיבה כולל לימוד תורה
כולל לימוד תורה (אוהד צויגנברג)

דגל התורה תוקפת את האדמו"ר מבעלז על לימודי הליבה: "מכירה מוחלטת של החינוך החרדי"

תוכנית לימודי הליבה בחינוך החרדי היסודי הפרטי לבנים כבר מעוררת מחלוקת קשה ביהדות התורה. עיתונה של דגל התורה "יתד נאמן" יוצא בהתקפה חריגה על האדמו"ר מבעלז, מחשובי הרבנים החסידים

תוכנית לימודי הליבה בחינוך החרדי מעוררת עימות חריף בסיעה החרדית האשכנזית יהדות התורה. לפי עיתונה של דגל תורה יתד נאמן: "חרדה עצומה לנוכח התערבות בוטה ופגיעה חמורה בחינוך החרדי" ו"תדהמה משיתוף פעולה של גורמים פנים חרדיים". לטענת העיתון, מדובר ב"מכירה מוחלטת של ערכי החינוך החרדי וכניעה מלאה לתכתיבי הממשלה" בכך תוקף למעשה יתד נאמן ישירות את האדמו"ר מבעלז הרב יששכר דב רוקח, שעומד מאחורי ההסכמות עם הממשלה בנושא.
מדובר בתוכנית שלפיה יקבלו תלמודי תורה חרדיים פרטיים שילמדו את מקצועות המתמטיקה, אנגלית ומדעים מאה אחוז תקצוב במקום 55%-75%. זאת, בתמורה לעמידה במבחנים חיצוניים של משרד החינוך. התוכנית התגבשה במשא ומתן בין ח"כ משה (קינלי) טור פז לנציגי האדמו"ר מבעלז הרב יששכר דב רוקח. בעקבות התמיכה של רוקח בתוכנית חסידויות נוספות צפויות להצטרף.
הסיעה החרדית האשכנזית יהדות התורה מורכבת משתי מפלגות: דגל התורה הליטאית ואגודת ישראל החסידית. רוקח הוא מראשי אגודת ישראל ובכנסת מייצג את החסידות ח"כ ישראל אייכלר. ח"כ מאיר פרוש מאגודת ישראל היה מעורב בתיווך בין בעלז למשרד החינוך. את דגל התורה מוביל בכנסת ח"כ משה גפני. ההתקפה של "יתד נאמן" על רוקח היא מהלך חריג ביותר ונראה שהיא מיועדת למנוע הצטרפות של גורמים נוספים לתוכנית, ביחוד תלמודי תורה ליטאים.
יתד נאמן טוען ש"מדובר בהתערבות בוטה וישירה של משרד החינוך בתכני מקצועות לימודי החול ולהגברתם והרחבת היקפם בתכני תלמודי התורה רחמנא ליצלן במטרה מוצהרת להביא להשתלבות הציבור החרדי בשוק העבודה החילוני ע"י רכישת השכלה מדעית גבוהה בתוככי החינוך החרדי, השם ישמרנו. הדבר מהווה שינוי מבהיל בעצמאות החינוך החרדי". לטענת העיתון "למרבה התדהמה התוכנית נעשתה בשיתוף פעולה עם גורמים מתוך החברה החרדית. מדובר במכירה מוחלטת של כל ערכי החינוך והשליטה בהם היישר למשרד החינוך הכפרני ובכניעה מלאה לכל תכתיבי הממשלה".
ח"כ פרוש אמר בתגובה: "פעלתי יחד עם בעלז למצוא את הדרך שתהיה אפשרות לתלמודי התורה לקבל תקציב גדול ולהשתוות למה שלומדים ברשת חינוך העצמאי של אגודת ישראל ללא מעורבות פדגוגית. אם האדמו"ר מבעלז אומר שהוא רוצה את זה, אף אחד לא יכול להגיד לו לא".
מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב: "מביע תקוה שהבחירות לא יקטעו מהלך חיוני זה". לדבריו מדד הדת והמדינה של חדו"ש שב ומוכיח מדי שנה שרוב עצום בציבור היהודי הבוגר (75%) בדעה כי יש לחייב את כל בתי הספר החרדיים לבנים הפועלים במימון המדינה ללמד לימודי ליבה בהיקף מלא כמו בבתי הספר הממלכתיים וכי יש לבטל או לקצץ את המימון שהם מקבלים מקופת המדינה אם לא יעשו זאת".