סגור

הממשלה אישרה את הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות: בנט נמנע, שקד התנגדה

אושרה הצעתו של שר הביטחון בני גנץ לחקור את החלטות הדרג המדיני בפרשת רכש הצוללות. בנט הסביר את הסתייגותו מלחקור התנהלות של ממשלה קודמת, אך הבהיר: "יש חשיבות לביעור הנגע". לפיד: "נחקור את הפרשה עד תום". הליכוד תקף בתגובה

הממשלה אישרה בצהריים (א') את הקמת ועדת החקירה הממלכתית לפרשת הצוללות וכלי השיט. ראש הממשלה, נפתלי בנט, שנמנע בהצבעה, ואמר כי הוא קשוב לדבריה של שרת הפנים איילת שקד שהתנגדה לוועדה שחוקרת את הממשלה הקודמת, ומנגד מקבל את עמדותיהם של שותפיו על החשיבות "לבער את הנגע", כלשונו. 26 שרים הצביעו בעד - בהם גם אלקין וכהנא - בנט כאמור נמנע ושקד התנגדה.
"תפיסתי הבסיסית היא שממשלה צריכה למשול, ואם היא לא מושלת לשביעות רצון הציבור - הציבור יחליף אותה בבחירות", אמר בנט. "בימינה יש שלושה שרים - כהנא הצביע בעד, שקד נגד ואני בוחר להימנע".
2 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ראש הממשלה מסיבת עיתונאים המשך טיפול זן אומיקרון גל חמישי קורונה הקריה קריה תל אביב
נפתלי בנט ראש הממשלה מסיבת עיתונאים המשך טיפול זן אומיקרון גל חמישי קורונה הקריה קריה תל אביב
רה"מ נפתלי בנט
(צילום: נעם ריבקין פנטון)
בנט הסביר כי "ביטחון ישראל זה קודש הקודשים. כמי שפיקד על מבצעים ולחם, חלילה לכל אדם לחשוב שהוא נושא בנשק הלא נכון בגלל שחיתות או דבר מהסוג הזה. להבנתי, ביארנו את זה. תהליכי הרכש מקום הממשלה הם תהליכים נקיים ורציניים, אני מאוד שמח שמה שנתקע אצלם משך כמעט עשור אנחנו טיפלנו בנמרצות בשבעה חודשים והסרנו את החסמים. דאגנו ל-50 שנה קדימה".
רה"מ הוסיף כי "מה שחשוב הוא שהנושא לא ישמש לניגוח פוליטי וחלילה להגברת המחלוקות והשנאה. חשוב לי לומר שוב:- התהליכים היום הם תהליכים נקיים, זה לא אומר שאנחנו צודקים בכל דבר אבל זה אומר שאנחנו נקיים משיקולים זרים. אנחנו באים עם מצפן אחד והמצפן הוא טובת ביטחון ישראל וטובת מדינת ישראל".
2 צפייה בגלריה
בני גנץ יו"ר כחול לבן מסיבת עיתונאים
בני גנץ יו"ר כחול לבן מסיבת עיתונאים
שר הביטחון בני גנץ
(צילום: אלעד מלכה)

בליכוד מיהרו לתקוף את החלטת הממשלה ואמרו כי "הדבר הראשון שהוועדה צריכה לבדוק זה איך כל מי שהתנגדו כל השנים לקניית שלוש צוללות נוספות - פתאום מאשרים את הרכישה, ובתוספת של מיליארדי ש"ח על חשבון הציבור, שהיו נחסכים לו הצוללות היו נרכשות בזמן. רכש הצוללות חיוני לשמירה על ביטחון ישראל, וזאת שערוריה שהוא התעכב עד עכשיו בגלל פוליטיקאים כושלים שפגעו בביטחון המדינה כדי לשרת טענות סרק פוליטיות". עם זאת, בניגוד לדברי הליכוד - לא מדובר ברכש של צוללות נוספות אלא בשלוש צוללות שיחליפו צוללות שהתיישנו.
שר החוץ יאיר לפיד בירך על הקמת הוועדה ואמר: "קומבינת הצוללות וכלי השיט היא כתם על ביטחון המדינה ועל הנהגת המדינה. לפני חמש שנים הבטחנו ועדת חקירה ממלכתית לחקירת הפרשה, ולמרות כל הלחצים וההתנגדויות היום זה קורה. למען חיילי צה"ל, למען מפקדי צה"ל, למען ביטחון מדינת ישראל אנחנו נחקור את הפרשה הזאת עד תום".