סגור

רגע לפני גירוש האם: עו"ד תדמור ישמש "אפוטרופוס לדין" של דניאל לב בת ה-7

משפחתו הישראלית של האב שנפטר פנתה לבית המשפט: "גירוש האם התאילנדית כופה על דניאל חיים של יתמות". בית המשפט קבע: ד״ר דוד תדמור ייצג את דניאל בהליך המשפטי בניסיון לסכל את גזירת הגירוש של האם

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב מינה היום (יום שני) את ד״ר דוד תדמור, שותף מנהל במשרד תדמור לוי, להיות אפוטרופוס לדין לדניאל לב. זאת, לאחר שמשפחתו של אביה של דניאל, פנתה לבית המשפט בבקשה בהולה בה טענה כי "טובתה של דניאל הקטנה, ענייניה וזכויותיה, לא נבחנו ולא נדונו על ידי הרשויות שדנו בענייניה של האם ובגירושה האפשרי מישראל". סיפורה של דניאל עלה בחודש האחרון לכותרות ועורר דה-תקשורתי נרחב, לאחר שהתברר כי היא מועמדת לגירוש מישראל – חרף היותה ישראלית לכל דבר ועניין.
דניאל, בת לאב ישראלי ולאם אזרחית תאילנד, נולדה וגדלה בתל-אביב. אביה הישראלי של דניאל, ואמה התאילנדית, נישאו לפני שנים ועברו לגור בישראל, בה נולדה דניאל. ב-2017, כשדניאל הייתה כמעט בת ארבע, פנתה האם קולטידה למשרד הפנים בבקשה לחדש את האשרה שלה, אך שם הודיעו לה כי מאחר ובעלה נפטר היא אינה רשאית להישאר כאן יותר. בעקבות מות האב, ולמרות שדניאל ישראלית לכל דבר, הלומדת בכתה ב׳, פתחו רשויות ההגירה בהליכים לגירוש האם מישראל.
בכך, למעשה, הציבה המדינה תנאי לקולטידה: תשאירי את בתך פה לבד, או שתגורשו שתיכן. בשל היעדר המעמד של האם גם כל הזכויות של הילדה דניאל מעוקבות – אין לה קופת חולים, ואין היא זכאית לקצבת שאירים.
2 צפייה בגלריה
דוד תדמור דן אנד ברדסטריט
דוד תדמור דן אנד ברדסטריט
דוד תדמור דן אנד ברדסטריט
(צילום: תומר יעקובסון)
ביום חמישי הגיש גלעד לב, אחיו של האב הנפטר ודודה של דניאל, בקשה לבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, למנות את עו"ד דודי תדמור לאופטרופוס לדין של דניאל, לצורך ניהול ההליכים המשפטיים מטעמה של דניאל.
לפי הבקשה "מסתבר כי טובתה של דניאל הקטנה, ענייניה וזכויותיה, לא נבחנו ולא נדונו על ידי הרשויות שדנו בענייניה של האם ובגירושה האפשרי מישראל. ללא ספק – מדובר בתקלה חמורה ביותר, שיש לתקנה בהקדם האפשרי".
עוד נכתב בבקשה: "האם היא בת לאוכלוסייה מוחלשת מאוד. יכולתה לייצג את ענייני דניאל וטובתה, בפני הרשויות – כמעט שאינה קיימת... כתוצאה מכך, בהליכים שניהלה האם, השאלה האם לגרש את האם שבעלה הישראלי נפטר... כמעט שלא נבחנה כלל, דווקא מזווית הראייה המרכזית ביותר – השפעת הגירוש על בריאותה הנפשית והפיזית על שלומה, על טובתה, על עתידה ועל זכויותיה של דניאל. שהיא, כאמור, קטינה בת שבע וחצי יתומה מאב, שבלי האם היא יתומה בעולם הזה, ושגירוש האם הוא-הוא הכופה על דניאל חיים של יתמות על כל הנורא המשתמע מכך".
2 צפייה בגלריה
הילדה דניאל לב ואימה קולטידה מאוימים בגירוש
הילדה דניאל לב ואימה קולטידה מאוימים בגירוש
הילדה דניאל לב ואימה קולטידה מאוימים בגירוש
(צילום: גלעד לב)
היום, קיבלה השופטת תמר סנונית פורר) את הבקשה, ומינתה את עו״ד תדמור להיות אפוטרופוס בדין לדניאל – במטרה לשמור על ענייניה של דניאל, בהליכים משפטיים ואחרים הנוגעים לגירושה האפשרי של אמה מישראל. מינויו של תדמור נעשה ללא תשלום ובהתנדבות.
בתגובה להחלטת בית המשפט מסר ד״ר תדמור: ״דניאל היא ילדה ישראלית לכל דבר. אי אפשר לגרש אותה מישראל, ואי אפשר להפוך אותה יתומה מאם. בניגוד לדרישות הדין, קולה לא נשמע בהליכים לגירוש האם, ואנו מתכוונים לעשות את כל הניתן בכדי לתקן עוול זה, ולהעניק לדניאל ילדות כפי שהיא ראויה לה – בישראל, יחד עם אמה״.