סגור

מי יהיה מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות?

אביגדור ליברמן מתכוון להשיב למשרד האוצר את השליטה ברשות החברות, זאת לאחר שבממשלה האחרונה העניק נתניהו את השליטה ברשות כצ'ופר לדודי אמסלם

לא רק שאביגדור ליברמן ישלוט במשרד האוצר ובוועדת הכספים, הוא גם ימנה את ראש רשות החברות הממשלתית, זאת בהמשך לדרישתו בהסכם הקואליציוני להחזיר את רשות החברות הממשלתית למשרד האוצר. מדובר במינוי בעל חשיבות מכרעת, בייחוד בתקופה זו כשפניו של ליברמן לקראת השקעה מסיבית בתשתיות.
רשות החברות הממשלתית היא מעין דירקטוריון-על של כ-75 החברות הממשלתיות שנמצאות בבעלות המדינה. החברות הללו כוללות את נמלי ישראל, חברת החשמל, חברות תעשייה ביטחונית וחברות ביצוע כמו נת"ע, נת"י ונתיבי איילון. באופן מסורתי השליטה ברשות החברות היא בידי משרד האוצר, אך בממשלה האחרונה העניק נתניהו את השליטה ברשות החברות כצ'ופר לדודי אמסלם. מסתמן כי ליברמן ישיב לאוצר את השליטה ברשות החברות הממשלתית, וגם שם יהיה עליו למנות ראש רשות בהקדם.
1 צפייה בגלריה
ישיבת ראשי המפלגות אביגדור ליברמן כנסת ממשלה ה 36
ישיבת ראשי המפלגות אביגדור ליברמן כנסת ממשלה ה 36
אביגדור ליברמן אתמול בכנסת
(צילום: אלכס קולומויסקי )
מתחילת 2021 אין מנכ"ל לרשות החברו. ינקי קוינט החל לכהן כמנכ"ל רמ"י, ואמסלם סירב למנות ממלא מקום מנכ"ל. אמסלם החל בתהליך איתור מועמד לתפקיד, ועשה זאת תוך הנמכה משמעותית של תנאי הסף שהיו מקובלים בעבר למשרה. במקום הדרישה לניסיון ניהולי בכיר של חמש שנים, שונתה הדרישה לניסיון ניהולי (ניהול עקיף או ישיר של צוות בן חמישה עובדים) של שלוש שנים. למורת רוחו של אמסלם, נעצרו תהליכי ועדת האיתור בשל הבחירות. כעת הכדור עובר לליברמן, שיש לייחל כי יפעל למינוי מקצועי וראוי.
הפרטת התעשייה האווירית ויישום הרפורמה במשק החשמל הם רק שניים מהאתגרים שיישומם תלוי במידה רבה בזהותו של המנכ"ל הנכנס. לצד תהליכים אלו יש לציין את הקמת החברה לביצוע המטרו ואת תהליכי ההפרטה של נמל חיפה ואשדוד. לצעדים אלו יש משמעות מכריעה על תקציב המדינה (הפרטת התעשייה האווירית לבדה צפויה להכניס למדינה למעלה מ-10 מיליארד שקל), על יוקר המחיה ועל יעילותם של שירותי תשתית בישראל. מנכ"ל חלש עשוי להאט את כל התהליכים הללו, ולדרדר את איכות החברות הממשלתיות.
חוץ מן המינוי של מנכ"ל הרשות, יש כמובן את חגיגת הדירקטורים. אמסלם ניסה להתעלם בגסות מנבחרת הדירקטורים. דינה זילבר ובית המשפט העליון חסמו את הכוונה הזו, כך שגם ליברמן לא יוכל למנות את כל מי שירצה. עם זאת, אין תחליף ליושרה פנימית, ואם ליברמן יתעקש לראות ברשות החברות הממשלתית את רכושו הפרטי, אנו עשויים לראות תרגילים כאלו ואחרים שיביאו למינוי מקורבים.