סגור

המדינה דורשת 10 שנות מאסר לפחות לסגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום

במסגרת הדיון בטיעונים לעונש של קירשנבאום, שהורשעה בשוחד, בהלבנת הון ובעבירות מס, ציינה הפרקליטות את תרומתה לחברה ואת גילה המתקדם - אך בכל זאת ביקשה להחמיר איתה. ההגנה הציגה מכתבי תמיכה משאול מופז, מדליה איציק ומהח"כ לשעבר יואל חסון

הפרקליטות ביקשה היום (א') מבית המשפט המחוזי לגזור על סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום 12-10 שנות מאסר וקנס של בין מיליון לשלושה מיליון שקל. במרץ האחרון הורשעה קירשנבאום בשורת עבירות של לקיחת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים וכן עבירות מס. היא זוכתה מחלק קטן מאוד מהסעיפים שיוחסו לה. מדובר בעונש חסר תקדים בישראל בגין הרשעה בעבירות מסוג זה.
עו"ד מאור אבן חן, שעומד בראש צוות התביעה בתיק, אמר בדיון על הטיעונים לעונש כי למרות תרומתה לחברה, גילה המתקדם והפגיעה האפשרית במשפחתה, יש להחמיר בעונשה של סגנית השר לשעבר. "הכספים זרמו לכיסה. על בית המשפט לדבר בקול צלול ורם על מנת לעקור את התופעה. הענישה הנוהגת בעבירות השוחד לאורך השנים לא הצליחה למלא ייעודה, ולכן היא לא יכולה לשמש אמת מידה לעונש כאן".
1 צפייה בגלריה
פאינה קירשנבאום בית משפט היום
פאינה קירשנבאום בית משפט היום
פאינה קירשנבאום, ארכיון
(צילום: אוראל כהן)
קירשנבאום היא הנאשמת המרכזית בפרשה שבמסגרתה כבר הורשעו 17 מעורבים אחרים. לפי כתב האישום שהגישה נגדה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, היא היתה אמונה - כחלק מסמכויותיה כמזכ"לית ישראל ביתנו - על חלוקת הכספים הקואליציוניים של המפלגה (תקציבי מדינה שהוקצו בכפוף לחוק).
מ-2006 ועד פרוץ החקירה המשטרתית הגלויה ב-2014 ניצלה קירשנבאום את תפקידיה, מעמדה ושליטתה על התקציבים כדי לקחת טובות הנאה פסולות לה ולבני משפחתה, עבור המפלגה ועבור מקורבים. היא גם ביקשה, דרבנה ודרשה מעובדי ציבור, גופים ועמותות לפעול להשגת מטרותיה הפסולות. בין היתר מומנו לה ולבני משפחתה טיסות ומלונות בחו"ל.
במקרים נוספים התברר ששיטת השוחד היתה מתוחכמת ביותר: קירשנבאום ויד ימינה דאוד גודובסקי (שנידון בתחילה לשבע שנות מאסר, ואלה קוצרו בהמשך לשש) דרשו שוחד מגופים שביקשו לקבל תקציבי מדינה. הם התנו את מתן התקציב בקבלת נתח משמעותי ממנו בחזרה לשימושם או בקידום מטרות פרטיות, מתן שירותים ללא תשלום והעסקת מקורבים.

מכתבי תמיכה: "שילוב של חוכמה, שיקול דעת וחריצות"

לבית המשפט הוגשה שורת מכתבי תמיכה בקירשנבאום מצד פוליטיקאים לשעבר. שר הביטחון לשעבר שאול מופז כתב: "הערכתי מאוד את עשייתה, נחישותה, עבודתה הקשה ותרומתה הרבה בתחומים חשובים החוצים מפלגות ודעות פוליטיות כגון מעמד האישה, קידום הספורט ההישגי בישראל, דאגה לניצולי השואה, קשר עם יהדות התפוצות ועוד. אני מבקש מבית המשפט כי ביום פקודה תיזקף לזכותה פעילותה למען מדינת ישראל". יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק כתבה כי קירשנבאום "זכתה להערכה רבה מצד חברי הכנסת ללא הבדל דעות ומפלגות. שילוב של חוכמה, שיקול דעת וחריצות יוצאת דופן. אני מקווה שבית המשפט יתחשב בהישגיה ותרומתה המיוחדת בתחום העשייה והחקיקה".
הח"כ לשעבר יואל חסון הוסיף: "גיליתי כל כך הרבה דברים שפאינה עשתה למען משפחות עולים, למען ההתיישבות ולמען הציבור. אינני מתעלם מהרקע לכתיבת דברים אלו, אך אני בוחר בעת הזו להציג את פאינה שנאבקה איתי לטובת קידום חקיקה לאלמנות צה"ל, חוק המזונות ועוד חוקים רבים ששינו חיים של אנשים רבים. אסור להתעלם מהצדדים המוארים והיפים בסיפור חייה הלא פשוט שממנו צמחה".
לטובת מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן, שהורשע גם בפרשה, העידו 18 אנשים, ובהם יו"ר התעשייה האווירית הראל לוקר, שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת בנימין נתניהו: "הכרתי את רמי כמנכ"ל משרד החקלאות, הוא בלט בפורום המנכ"לים, שתיכלל את פעילות הממשלה ביכולות המקצועיות שלו ובאמינות שלו. שותף אמיתי בעשייה ממלכתית לטובת המדינה. בצוק איתן הוא פעל בשטח למען התושבים מטעם הממשלה. אמין וציוני ודואג לזולת".
בנו של כהן, ד"ר ברק כהן, הקריא שיר המתאר את היחסים בינו לבין אביו: "האם ידעת שהיית הגיבור שלי? כל מה שרציתי להיות".
את קירשנבאום מייצגים עורכי הין גיורא אדרת, אלון קליין ואורן אדרת. את הנאשם רמי כהן מייצגים עורכי הדין אבי חימי ומשה וייס. בראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה עומד עו"ד דן אלדד, ואת התיק ניהל עו"ד ד"ר מאור אבן חן.