סגור

ליברמן מלחיץ את המובטלים: מסיים את עידן החל"ת

שר האוצר מבטל את כוונת קודמו להאריך את דמי אבטלת הקורונה לבני 28 ומעלה. הוא מעלה את הרף לגיל 45 ומעלה, ומעמיד את המעסיקים בפני החלטה אם לפטר עובדים או להחזירם לעבודה. ענף התיירות יוחרג

אין יותר הארכות דמי אבטלה, לפחות לא לבני פחות מ־45 - זה המסר הנחרץ של שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן אתמול (ב') בישיבת סיעתו ישראל ביתנו. בכך הסיר מעל השולחן את כוונת השר היוצא ישראל כץ לתת למובטלים בני 28 ומעלה הארכה נוספת של דמי אבטלה באורך של חודש עד שלושה לפי גיל ומספר ילדים. יכול להיות שההבדל נובע מכך שכץ העריך שאנו הולכים לבחירות חמישיות וליברמן מעריך שלא. "אני מתכוון לקבל החלטות נכונות ולא פופולריות. אבטלה זו לא חגיגה לנצח", אמר.
ליברמן הסביר ש"יש מחסור חמור בעובדים ואין שום סיבה שאנשים יקבלו דמי אבטלה ולא ילכו לעבוד. יש 130 אלף משרות שלא מוצאים להן עובדים". עם זאת ציין שתונהג חל"ת גמישה (דמי אבטלה חלקיים) בענף התיירות. כמובן, המובטלים החדשים שנמצאים בתקופת הזכאות המקורית לדמי אבטלה ימשיכו לקבל אותם, אך הם מעטים.
מצד אחד השר לשעבר כץ צדק כשסבר שצריך הפסקה הדרגתית של דמי האבטלה. מצד שני ליברמן צודק שהחגיגה נמשכה יותר מדי זמן. את ההפסקה ההדרגתית היה צריך להתחיל במאי. מה שברור זה שליברמן יוצר לחץ כבד על המובטלים. סביר להניח שביוני ויולי נראה ירידות גדולות במיוחד באבטלה, לצד ירידה משמעותית במספר המשרות הפנויות.
אחת המשמעויות של הודעת ליברמן היא בעצם סוף עידן החל"ת. כיוון שהמדינה לא תממן יותר הארכת דמי אבטלה למובטלי הקורונה – המעסיקים יצטרכו לבחור אם לפטר עובדים עד גיל 45 או להחזרים לעבודה.
המשמעות של פיטורים היא הוצאות לא מבוטלות שהמעסיקים דחו עד עכשיו משום שהמדינה לקחה על עצמה את התשלום לעובדים באמצעות דמי אבטלה. בהחלט יכול להיות שחלק מהעסקים לא יוכלו לעמוד בהוצאות האלו, והפיטורים ייאלצו אותם להכריז על פשיטת רגל שאותה דחו במשך שנה.
1 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן ו ישראל כץ בטקס החלפת שרים
אביגדור ליברמן ו ישראל כץ בטקס החלפת שרים
מימין: שר האוצר ליברמן וקודמו כץ (אתמול). האבטלה הכרונית בדרך להיחשף
(צילום: דוברות משרד האוצר)
מה שברור זה שתחילת הסוף של הקלות הקורונה מקרבת אותנו להתבהרות תמונת האבטלה ולתשובה לשאלה: עם כמה אבטלה כרונית נישאר לאחר משבר הקורונה. בהנחה שביוני וביולי המובטלים יעשו כל מאמץ למצוא עבודה, נראה שנתוני אוגוסט ייתנו לנו תשובה על היקף האבטלה הקשה. זאת גם אם יהיה בהם ייצוג יתר לעובדי חינוך, שחלק מחסרי הקביעות שבהם מובטלים בכל קיץ.
קבלת הפנים של שוק התעסוקה לממשלה החדשה היתה דווקא שלילית. האבטלה עלתה קלות במחצית השנייה של מאי, שבה התרחש מבצע "שומר החומות". זאת לאחר ירידה תלולה באבטלה בחודשים הקודמים. שיעור האבטלה בחישוב המורחב של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עלה מ־9.6% במחצית הראשונה של מאי ל־9.9% במחצית השנייה. עם זאת צפוי שבחודש יוני תתחדש הירידה המהירה באבטלה, לקראת סיום תשלום דמי האבטלה.