סגור

דעה
לשפר התגמול למעסיקי חיילי המילואים

מעסיק של חייל מילואים מקבל מהביטוח לאומי תגמולי מילואים בגובה השכר ברוטו. אך מעבר לכך הוא מחויב בעלויות נוספות, המגיעות ל-40% מהשכר ברוטו, ועל כך אינו מקבל כל שיפוי


לקראת ל"ג בעומר, שהוא גם יום הוקרה לחיילי המילואים (לפי החלטת ממשלה משנת 2004), ניתן לראות שלטי חוצות המוקירים את משרתי המילואים. אין ספק שמשרתי המילואים ראויים להוקרה רבה, ובמהלך השנים פעל המחוקק גם לשיפור התגמול הכספי הניתן עקב השירות במילואים (בשנת 2017 זכתה גם בת הזוג לקיצור יום עבודתה בזמן שבן זוגה משרת במילואים).
עם זאת, גורם אחד המשתתף בנטל שירות המילואים מקופח בהתמדה – כוונתי למעסיקיהם של המשרתים במילואים. שירות המילואים של העובדים מטיל על מעסיקיהם נטל חסר הצדקה. אינני מתכוון לצורך בהיערכות מקום העבודה להיעדרותו של העובד עקב המילואים – זהו נטל הכרחי. אני מתכוון לנטל כספי חסר הצדקה.
כאשר עובד משרת במילואים, הוא ממשיך לקבל את שכרו הרגיל כאילו עבד, והמעסיק מקבל מהמוסד לביטוח לאומי תגמולי מילואים בגובה השכר ברוטו. לכאורה הכל טוב ויפה – המוסד לביטוח לאומי הוא שמשלם למעשה את שכרו של העובד, אך מעבר לשכר ברוטו מחויב המעסיק בעלויות נוספות, המגיעות ל-40% מהשכר ברוטו, ועל כך אינו מקבל כל שיפוי.
2 צפייה בגלריה
מבצע עמוד ענן
מבצע עמוד ענן
חיילי מילואים
(צילום ארכיון: גיל נחושתן)
על השכר שמשולם לעובד בתקופת המילואים מחויב המעסיק בהפרשה לדמי ביטוח לאומי, ששיעורה עד 7.6% מהשכר. דרישה לבטל חיוב זה נדונה בשנת 1989 בבית הדין הארצי לעבודה, שדחה את הדרישה, בנימוק שזו לשון החוק. גם עתירה לבג"ץ לא שינתה את הפסיקה. זהו חיוב חסר כל הצדקה, אך למרבה הפלא ולמרבה הצער לא נעשה דבר לשם תיקון החוק.
2 צפייה בגלריה
שלט הוקרה לחיילי המילואים
שלט הוקרה לחיילי המילואים
שלט הוקרה לחיילי המילואים
(צילום: דוד שי)
עד כמה המצב הנוכחי אינו צודק ניתן ללמוד מהיעדרות אחרת של העובד – היעדרות מחמת פגיעה בעבודה. גם בהיעדרות זו מממן המוסד לביטוח לאומי את שכרו של העובד הנעדר, אך פוטר את המעסיק מתשלום דמי ביטוח לאומי בתקופה זו. אין כל הצדקה לכך שפטור דומה לא ניתן על תקופת המילואים.
בתקופת המילואים נדרש המעסיק להמשיך בהפרשת כספים לביטוח פנסיוני ולקרן השתלמות, הפרשה שגובהה מגיע לכ-23% מהשכר, וגם על כך אינו מקבל כל שיפוי. בתקופת המילואים צובר העובד זכות לחופשה ולמחלה וגם נטל זה מוטל על כתפי המעסיק.

חקיקה מהזמן האחרון מלמדת שהמחוקק מודע לעלויות הנוספות שמוטלות על המעסיק. בחוק המסדיר את התשלום לעובד שנשלח לבידוד בית נקבע שהמעסיק יקבל מהמוסד לביטוח לאומי שיפוי בגובה העלות שבה נשא, כולל הרכיבים שנוספים על השכר ברוטו. ראוי שכלל דומה ייקבע בחוק ביחס לתשלום למשרתים במילואים.
עד לתיקון חוק הביטוח הלאומי, שמצריך כנסת מתפקדת בקשה לי לרשויות המקומיות: לצד כל שלט הוקרה לחייל המילואים שימו שלט של הוקרה למעסיקו.
דוד שי הוא מומחה לנושאי שכר
לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.