סגור

באוצר החליטו: הקלות לעבודה מהבית, הקדמת תשלום לספקים ודחייה בדיווח למע"מ

משרד האוצר קיים הערכת מצב כלכלית, וגיבש צעדים מינוריים ולא-תקציביים שיקלו על העורף הישראלי הסובל ממטחי רקטות וטילים מעזה


משרד האוצר קיים היום (ד') הערכת מצב כלכלית, וגיבש צעדים מינוריים ולא-תקציביים שיקלו על העורף הישראלי הסובל ממטחי רקטות וטילים מעזה. גם באוצר מצפים לסיום מהיר של סבב הלחימה הנוכחי, שכן למשך המבצע יש גם הבטים כלכליים.
הממונה על השכר קובי בר נתן הוציא הנחיה המרחיבה את האפשרויות של עובדי המדינה לעבודה מהבית ומנהל רשות המסים ערן יעקב דחה את מועד ההגשה של דיווחי מע"מ עד ל-24 במאי (מדובר למעשה בדחיה של 5 ימים בלבד, שכן בשל השבת והחג, מועד ההגשה המקורי עמד על ה-19 לחודש).
החשב הכללי יהלי רוטנברג הכריז על הקדמת תשלומים לספקים הנמצאים בטווח של 80 ק"מ מרצועת עזה. צעד זה יוכל להקל תזרימית על ספקים המושפעים מהאירועים בעוטף עזה. לשאלת כלכליסט, השיב האוצר כי צעד זה יחול גם על ספקים גדולים, וגם על ספקים במערכת הבריאות שלא כלולים בחוק מוסר תשלומים.
1 צפייה בגלריה
משמאל שר האוצר ישראל כץ ומנהל רשות המיסים ומ"מ מנכל האוצר ערן יעקב
משמאל שר האוצר ישראל כץ ומנהל רשות המיסים ומ"מ מנכל האוצר ערן יעקב
מימין: מנהל רשות המסים ערן יעקב ושר האוצר ישראל כץ
(צילום: דנה קופל, אבי מועלם)
בנוסף, רשות המסים עיבתה את מערך עובדי קרן הפיצויים של מס רכוש (כיום יש בה כ-13 מיליארד שקל). הקרן תפצה גם על הנזקים הישירים שאירעו בעקבות האירועים האלימים בערים המעורבות כמו לוד ועכו. הקרן מפצה על נזקים עקיפים רק באזור עוטף עזה ובהתאם לתנאים מסוימים, אם המבצע יימשך, ניתן להניח שהממשלה תדון בהרחבת הפיצוי על נזקים עקיפים גם למקומות אחרים בארץ.
נכון לעכשיו הוגשו יותר מ-2,000 בקשות למוקדי קרן הפיצויים, ושמאים ומהנדסים רבים מעריכים את הנזקים, ודואגים לדיור חלופי לאלו שזקוקים לכך.
האם משרד הביטחון יקל תוספת תקציב?
בשלב זה מוקדם לקבוע האם לסבב הלחימה הזה יהיו השלכות תקציביות משמעותיות, ניסיון העבר מלמד כי על אף האמירה העקרונית של משרד האוצר לפיה "תקציב משרד הביטחון נועד לשרת אותו גם בימי לחימה", משרד הביטחון זוכה לתוספות תקציב משמעותיות בגין אירועים צבאיים מתמשכים.
מבצעים צבאיים קודמים ברצועת עזה השפיעו בצורה מועטה יחסית על משתני המקרו של כלכלת ישראל, וזאת בשל מה שמכנה החשב הכללי "מאפיינים כלכליים בסייסים חזקים המאפשרים גמישות פיננסית ויכולת להתמודד גם עם תרחישים חמורים". עם זאת, ישראל נכנסה ללחימה עם חוב וגירעון גבוהים במיוחד.
יצוין, כי ישראל נכנסת לסבב לחימה זה כשהיא מתאוששת מהקורונה בצורה משביעת רצון, ובדו"ח שיצא בתחילת השבוע העריך אגף תקציבים באוצר כי 5 מיליארד שקל מהתקציבים המקוריים שיועדו לקורונה לא ימומשו.