$
בארץ

הדיון על מע"מ 0%: ישראל ביתנו לא תדרוש להחיל החוק על העולים החדשים

זאת במהלך הדיון בוועדת הכספים על הזכאים לפטור ממע"מ. הסיעה חזרה בה מהתנגדותה לכך שהחוק לא חל על עולים חדשים שלא שירתו בצבא. ח"כ גפני ופריג' הטיחו ביו"ר הוועדה: "תקבלו 20 מיליון שקל על כל דף בהצעת החוק"

רוני זינגר 11:3804.09.14
הסערה בוועדת הכספים נמשכת גם הבוקר (ה'), לאחר שעלתה לדיון ההסתייגות על הסעיף המבדיל בין אלו שיהיו זכאים לקבל את הפטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה מקבלן, לבין אלו שלא יהיו זכאים: חרדים וערבים.

"על בצע כסף אתם עושים דבר חמור מאוד, על 40 מיליון שקלים שקיבלתם להתנחלויות", צעק ח"כ יצחק כהן, "אתה שונא ערבים חרדים ועולים חדשים" הטיחו משה גפני ועיסווי פריג' ביו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי.

 

הבוקר דנה הוועדה גם בהסתייגות שהגישה סיעת ישראל ביתנו, לכך שעולים חדשים שלא שירתו בצבא לא יזכו לפטור ממע"מ. אלא שכאשר הגיע הרגע להצביע על ההסתייגות, הרימו חברי סיעת ישראל ביתנו רוברט אילטוב וחמד עמאר את ידם והתנגדו להסתייגות שהם עצמם הציעו. בכך למעשה, התקפלו, נכון לעכשיו, מדרישתם להכליל את העולים החדשים תחת ההטבה.

 

רוברט אילטוב בוועדת הכספים (ארכיון) רוברט אילטוב בוועדת הכספים (ארכיון) צילום: עטא עוויסאת

 

ועדת הכספים מקיימת גם במהלך הפגרה דיונים ארוכים בכדי להעביר את הצעת החוק מע"מ 0% ולאשרה, ובכך להעבירה לאישור מליאת הכנסת. אלא שחברי האופוזיציה הגישו מעל 2,000 הסתייגויות לסעיפים שונים בהצעת החוק ועל כן הדיונים כרגע מתמקדים בהצבעות על כל אחת ואחת מההסייגויות. רק לאחר מכן תעבור הוועדה להצביע על סעיפי ההצעה ובכך למעשה לאשר אותה.

 

רגע לאחר מכן, עלתה לדיון ההסתייגות באשר לאבחנה בין משרתי צבא ללא משרתי צבא, ובדיון התעוררה מהומה גדולה כשחברי הכנסת החרדים והערבים החלו לצעוק לעבר יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי שהוא אחראי להעברתו של חוק מפלה: "תקבלו 20 מיליון שקל על כל דף בהצעת החוק", קרא לעברו ח"כ יצחק כהן.

 

הדיון בהצעת החוק הופסק, בשל התכנסות פגרה מיוחדת של הכנסת, שמתכנסת לבקשת מפלגות העבודה ומרצ, לנושא מבצע צוק איתן. המשך הדיון יתקיים אחר הצהריים.

 

מישראל ביתנו נמסר בתגובה: "עמדתנו ודרישתנו בעניין הכללת העולים החדשים בחוק בעינה עומדת, עם זאת מתקיימים מגעים עם משרד האוצר ולבקשתם הסכמנו היום להתנגד להסתייגות שהגשנו בעניין העולים החדשים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x