שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
רכב

יש לכם אופניים חשמליים? הם לא חוקיים בישראל

לטענת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הוראת השעה שהסדירה את השימוש באופני דיווש בעלי מנוע של עד 250 ואט פגה לפני כשלוש שנים, ועד שיאושרו תקנות חדשות - הנסיעה בהם אסורה

תומר הדר 17:1906.01.14

אופניים חשמליים, מחזה נפוץ בשנים האחרונות ברחובות ערי ישראל, אינם חוקיים. כך הודיע היום (ב') שי סופר, המדען הראשי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים במהלך דיון מיוחד בנושא האופניים שנערך בוועדת הכלכלה בכנסת. לדברי סופר, קיימים שני סוגי אופניים חשמליים: אופני דיווש המצוידים בדוושות ואופניים המצוידים במנוע חשמלי בלבד.

התקנות שצפוי משרד התחבורה להגיש בנושא לוועדת הכלכלה יעסקו אך ורק בהסדרה של אופני הדיווש, בעלי מנוע של עד 250 ואט ועד 25 קמ"ש. על פי סופר, הוראת השעה שהסדירה את נושא השימוש באופניים הללו, מבחינת ההספק המותר, גיל השימוש והמהירות, פגה לפני כשלוש שנים. לדבריו, התקנות החדשות נמצאות בשלבי גיבוש סופיים, לפני הגשתן לאישור הוועדה, אך עד שלא תאושר ההסדרה החדשה, השימוש בכלי הרכב ההלו אינו חוקי.

 

המשטרה כמעט ולא מבצעת אכיפה נגד הרוכבים המשטרה כמעט ולא מבצעת אכיפה נגד הרוכבים צילום: בלובמרג

 

לדברי רון מוסקוביץ, מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים שנאמרו באותה וועדה, הרשות לא זיהתה חריגה בתופעה של פגיעות רוכבי אופניים חשמליים. לדבריו, הרשות מתייחסת לכל נושא האוכלוסיות בסיכון בתוכניות ייעודיות, וכך גם לרוכבי האופניים והולכי הרגל. הוא הוסיף כי כיום יש עלייה בשימוש בכלים הדו-גלגליים החשמליים, לצד אי ודאות מבחינת המצב החוקי שלהם שאינו מוסדר.

 

עוד אמר מוסקוביץ' כי הרשות מתכוונת לחקור לעומק תאונות שבהן היו מעורבים הולכי רגל. למרות אי החוקיות של השימוש באופניים חשמליים, לא ניתן לאכוף את השימוש בהם. לדברי רב פקד בני סמו, מאגף התנועה במשטרה, בהיעדר חקיקה ידי המשטרה כבולות. הוא הוסיף כי האכיפה בנושא בעייתית, שכן ילדים מתחת לגיל 12 אינם בעלי אחריות פלילית והמשטרה כמעט ואינה מבצעת אכיפה נגד הרוכבים, משום שרובם ילדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x