$
בארץ

שי פירון: "כדי לצמצם את מס' התלמידים בכיתות נחוצים בכמיליארד שקל"

שר החינוך התחייב בכנס החינוך בחולון לצמצם את מטה משרד החינוך כחלק מצמצום ההוצאות וגם הבטיח כי בתוך שנתיים לא יהיו מורי קבלן בישראל

אורנה יפת 19:5422.08.13

"כדי להקטין את מספר התלמידים הממוצע בכיתה מ-40 ל-32, כלומר כדי להפחית רק 8 ילדים, אנחנו צריכים 80 מיליון שקל בשנה לכל שכבה. כדי להקטין את גודל הכיתות בישראל צריך כמיליארד שקל". כך אמר שר החינוך, שי פירון, בכנס החינוך שנערך במדיטק בחולון.  

 

לדבריו, "כדי לפתור בעיות חינוך צריך עוד עשרות מיליוני שקלים. והשאלה מה חשוב יותר? אם מדברים על תוכנית של עשור, ברור שהמדינה צריכה להקטין הוצאות ולהגדיל תקציב".  

 

שר החינוך אמר כי הוא מתחייב לצמצם את מטה משרד החינוך כחלק מצמצום ההוצאות. "אין צורך במטה כל כך גדול. כדי שהדברים יוכלו לקרות אנחנו צריכים זמן ולתכנן לטווח ארוך ובעיקר אנחנו רוב הזמן עוסקים בסדרי עדיפויות".

 

פיריון אמר כי בשנים הבאות תבוטל ההפרדה בין החינוך המיוחד לחינוך הרגיל. "מעכשיו כל מתחם לחינוך מיוחד ייבנה באותו קמפוס של חינוך רגיל. הם חייבים להיות ביחד באותו קמפוס כדי לתרום אחד לשני", אמר שר החינוך.

 

שר החינוך שי פירון (ארכיון) שר החינוך שי פירון (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

פירון גם התייחס לרעיון של ביטול בחינות הבגרות ואמר כי "עוד לא אמרתי שאני מבטל כלום. צריכה להיות מדידה וצריכים להיות יעדים. השאלה אם המדידה היא המטרה או הכלים כדי להגיע למצוינות. התכסינו ב-187 בחינות בגרות שמבזבזות מיליוני שקלים שאותם ניתן היה להפנות לדברים יעילים יותר במערכת החינוך", אמר.

 

לשאלה אם יש סיכוי שמערכת החינוך תאסור הכנסה של סמארטפונים לבתי הספר, אמר פירון: "אנחנו צריכים לשקול את השאלה הזו ברצינות. הסמארטפונים מייצרות בעיה של צדק חברתי – יש ילדים שאין להם סמארטפון והם מרגישים לא שווים לחבריהם. בנוסף, איכות החיים הבטחונית יוצרת אצל ההורים תופעה שאם אתה לא מתקשר שבאת והלכת אז ניידות המשטרה כבר בדרך. בישיבה שלמדתי השאירו את הטלפון הנייד בחוץ. זה נכון לייצר הפחתה משמעותית של מיקום הניידים כי הם לא מייצרים שיח אמיתי. אבל זה לא יכול לבוא כהוראה. אנחנו כבר אחרי נקודת השיא. במצב הנתון היום זה שצריך לחנך לצריכה נכונה, ויש הפחתה דרמטית בעובדה שחבר זה רק בפייסבוק".

 

בהתייחס לסוגיית מורי הקבלן אמר פירון כי הוא מבין את הכאב של עובדי קבלן "אבל לא משנים סדרי עדיפויות בשלושה חודשים. הפגישה הראשונה שקיימתי הייתה עם מורי קבלן. אנחנו נתקן את הדבר הזה. זה יקח שנתיים אבל נתקן את הדבר הזה. מי שחושב שזה משתנה בגלל הצעקות טועה (פירון התייחס לקבוצת מורי קבלן שהפריעו למהלך הפאנל – א"י). זה משתנה למרות הצעקות. לא יהיו מורי קבלן בישראל אבל לא בגלל אנשים אלימים אלא בגלל אנשים טובי לב".

 

במהלך הפאנל יצא ראש עיריית חולון מוטי ששון נגד דברי השר בנוגע לתקצוב דיפרנציאלי והעברת תקציבים מערים חזקות לטובת ערים חלשות. ששון טען כי ראשי ערים שמנהלים נכון את העיר שלהם לא צריכים לתרום מהתקציב לערים שאינן מנוהלות נכון. פירון הגיב: "כשחולון הייתה במצוקה היא לא קיבלה עזרה ממדינת ישראל? אפשר לדבר בשיח בו אדם לאדם זאב וכל עיר דואגת לעצמה. אני לא באתי להיות שר בממשלה בה כל אחד דואג לעצמו. זה לא קשור לניהול נכון זה קשור לכך שאנשים שמתגוררים בחולון מתפרנסים יותר מאנשים שמתגוררים בפריפריה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x