$
משפט

פרנקל ויתר על סודיות כדי לקבל חומרי חקירה מהונג קונג

הרשויות בהונג קונג דרשו כי המועמד לנגיד בנק ישראל יחתום על ויתור הסודיות כתנאי לשיתוף פעולה עם צוות היועמ"ש. ממכתב של פרקליט המדינה בהונג קונג עולה כי הרשויות לא התנצלו בפני פרנקל, המיוצג כעת בפרשה על ידי עו"ד אלי זהר

משה גורלי 07:4328.07.13

המועמד לנגיד בנק ישראל פרופ' יעקב פרנקל חתם על מסמכי ויתור סודיות כדי לאפשר לצוות הבדיקה של היועץ המשפטי לממשלה לקבל חומרים מהונג קונג בנוגע לפרשת הדיוטי פרי, זאת לאחר שהרשויות בהונג דרשו זאת כתנאי לשיתוף פעולה. כדי להתגבר על העיכוב שנוצר בגלל העיצומים במשרד החוץ, נעשה ניסיון מקביל לפנייה ישירה לא פורמלית לרשויות בהונג קונג שטרם נענתה. בכל מקרה, הובהר לישראלים שנחוץ ויתור של פרנקל על סודיות. במקביל מינה פרנקל את עו"ד אלי זהר לייצגו בפרשה.

 

בוועדת טירקל טרם החליטו אם יש לפסול את מועמדות פרנקל. אם בהמשך הבדיקה לא יתגלו ממצאים מחמירים, הנטייה לפי החומר המצוי כעת היא סלחנית יותר: כלומר, להכריע כי מדובר בתקלה או חולשת אנוש. בצוות היועץ הגישה חשדנית יותר, אולם בסופו של דבר ההחלטה תהיה של היועץ יהודה וינשטיין. לווינשטיין יש רקורד מחמיר בנוגע לפסילת מינויים, הבא לידי ביטוי בפסילות יואב גלנט, הרב שלמה אליהו וראש עיריית רמת גן צבי בר. פסיקת היועמ"ש בנוגע לפרנקל תהיה בעלת משקל רב יותר מזו של ועדת טירקל, שתסתפק בהמלצה.

 

משמאל: פרנקל, מסר את גרסתו ללפיד משמאל: פרנקל, מסר את גרסתו ללפיד צילום: עטא עוויסאת, בלומברג

 

שתי חלופות עיקריות נידונות בנוגע להתרחשות בדיוטי פרי של הונג קונג ב־2006: גרסת "אי־ההבנה" וגרסת הגניבה - אם מודעת ואם בלתי מודעת כדחף רגעי. הבעיה של פרנקל היא שגם גרסת אי־ההבנה מעוררת חוסר נחת. הקולגה של פרנקל, כלכלנית מקנדה, המתינה בתור לקופה לשלם על מוצריה. פרנקל הממהר ביקש ממנה לשלם גם על תיק החליפות שלו ונחפז לצאת מהחנות. בסופו של דבר, גם הכלכלנית נקלעה לדוחק זמנים ויצאה מבלי לשלם כשהיא משאירה בקופה את המוצרים שלה. הבעיה בגרסה זו היא קלות הראש שבה נוטלים דברים בהנחה שמישהו אחר ישלם. בנוסף, נוהלי רכישה בדיוטי פרי, להבדיל ממכולת שכונתית, מחייבים החתמת המוצר בקופה בעת התשלום כדי שיהיה אפשר לצאת עמו מהחנות, כך שלא מספיק להתבסס רק על ההנחה שמישהו אחר ישלם.

 

עובדת שהבחינה בפרנקל מיהרה בעקבותיו, ועצרה אותו סמוך לשער העלייה לטיסה. פרנקל עוכב לבירור, עיכוב שעל טיבו מבקשים ללמוד - עיכוב טכני או משפטי בדמות חקירה רשמית - עניין שעשוי להשליך על חובת הדיווח לוועדה שממנה פטר פרנקל את עצמו.

 

פרקליטתו של פרנקל, עו"ד שרון סר, טענה לאחרונה כי הרשויות בהונג קונג התנצלו בפני פרנקל על עוגמת הנפש שנגרמה לו. אולם מתברר כי במכתב רשמי של הרשויות בהונג קונג לעו"ד סר אין התנצלות כזו, אלא משפט שבו פרקליט המדינה מהונג קונג מניח שלא תהיה תביעה מצדו של פרנקל. ההתנצלות היא למעשה פרשנות של סר, ואולי דברים שנאמרו לה בעל פה. פרנקל נפגש עם שר האוצר יאיר לפיד והסביר לו את גרסתו, לפיד חזר על תמיכה במועמדות של פרנקל ואמר כי הוא מסתייג מרכילות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x