שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מיוחסים: חברי הכנסת עוברים לטוס רק במחלקת עסקים

יו"ר הכנסת: הנוהל הזה היה כבר קיים בעל פה, אבל לא על הכתב. כעת זה קיבל גושפנקה חוקית. ח"כ גילאון: "אנו נבחרנו ע"י האזרחים ואין זה אומר כי קמה לנו הזכות להיות מורמים מעם ולטוס במחלקות עסקים"

תומר אביטל 09:3308.02.10

הסיכוי לשבת ליד חבר כנסת במהלך הטיסה מצטמצם: נוהל חדש של הכנסת מקנה לח"כים כרטיס קבוע למחלקת עסקים.

 

כיום זוכים הח"כים לטוס במחלקת עסקים רק בטיסות טרנס אטלנטיות האורכות מעל 6 שעות. אך לאחרונה יזם מנכ"ל המשכן דן לנדאו נוהל חדש לפיו חברי הכנסת יזכו במושב במחלקת

עסקים בכל טיסה, גם ליעד קרוב. יו"ר הכנסת רובי ריבלין (ליכוד) אמר היום כי הנוהל הזה היה כבר "קיים בעל פה, אבל לא על הכתב. כעת זה קיבל גושפנקה חוקית".

 

העלות לקופה הציבורית תהיה גבוהה מפני שחברי כנסת רבים נוסעים לחו"ל מתוקף תפקידם במסגרת משלחות רשמיות של הכנסת. בשנה שעברה יצאו כ-36 משלחות במימון הכנסת לכנסים וועדות שונות. תקציב המשלחות לחו"ל של הח"כים ותקציב אירוח משלחות מחו"ל ל-2010 הינו 2.2 מיליון שקל. יחד עם זאת ח"כים רבים טסים גם במימונם של גופים זרים. כך רק מתחילת פברואר טסו לחו"ל כשמונה חברי כנסת שהוזמנו על ידי גורמים שונים.

 

מאז חודש מרץ האחרון התעופפו חברי הכנסת ב- 130 טיסות שמומנו על ידי גורמים פרטיים ועוד בכ-60 טיסות במשלחות רשמיות של הכנסת. על השיאנים נמנים ח"כ דניאל בן סימון (שלוש פעמים בצרפת, בריסל, מרוקו, דרום קוריאה ומדריד), ח"כ יואל חסון (צרפת, הודו, בריטניה, אוקראינה, אורוגוואי וארגנטינה, דרום קוריאה, ובקרוב טיסה להודו) וח"כ שלמה מולה (פעמיים בארה"ב, ברזיל, שבדיה, פעמיים באתיופיה ושטרסבורג).

 

ח"כ שלמה מולה אמר בתגובה להחלטה החדשה כי "אנו חברי הכנסת מביאים את השנאה של הציבור אל הפוליטיקאים. מוטב שמנכ"ל הכנסת יחזור בו במיידית מההחלטה".

 

ח"כ אילן גילאון (מרץ) גם מתנגד בתוקף להחלטה והצהיר כי היה ויתבקש ליסוע לחו"ל מטעם הכנסת, בכוונתו לוותר על הפריבילגיה ולטוס כאחד העם במחלקות הרגילות. "אנו נבחרנו ע"י האזרחים ואין זה אומר כי קמה לנו הזכות להיות מורמים מעם ולטוס במחלקות עסקים", אמר. עוד הוסיף כי "הדימוי של הכנסת הנוכחית ממילא לא נוסק, החלטה זאת פסולה במהותה וחמור מכך, מחמירה את הדימוי השלילי שנוצר לכנסת בקרב הציבור".

 

סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, איוב קרא, שלח מכתב הבוקר ליו"ר הכנסת בו הודיע כי ימשיך לטוס במחלקת תיירים כפי שטס עד היום. כמו כן התנועה לאיכות השלטון פנתה לריבלין בבקשה לבטל את התקנה. במכתב הדגישה התנועה, כי "עלותו של כרטיס במחלקת עסקים יכולה לעלות לפעמים פי 3 ואף יותר מכרטיס במחלקת תיירים".

יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, הודיע היום כי "העיסוק העיתונאי בנושא הוא צדקני. מדובר בזוטות. ח"כים נוסעים לעבודה ולא לבילויים. הם נוסעים להשתתף בדיונים ונאומים וצריכים ריכוז".

 

דובר הכנסת אישר כי הח"כים הנשלחים לחו"ל יטוסו במחלקת עסקים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x