שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

"יש משרדים שבהם מרוב שעמום בשש בערב משחקים סטנגה"

השותפים הבכירים במשרד טולצ'ינסקי שטרן ושות' טוענים שבמשרדים הגדולים אין די עבודה, ומסבירים איך מנתבים את המשבר ליצירת עבודה לעורכי דין

ענת רואה ומארק שון 09:0602.04.09
"משרדי עורכי הדין אומרים שהכל בסדר אצלם, אבל מי שיגיע למשרדים מסוימים בשש בערב ימצא את עורכי הדין משחקים סטנגה" - כך אמר ל"כלכליסט" עו"ד מנחם טולצ'ינסקי, מייסד ושותף בכיר במשרד טולצ'ינסקי שטרן מרציאנו כהן לוצקי ושות'.

 

"לא ייתכן שהעולם יימצא בסיטואציה כל כך מורכבת, ואילו משרדי עורכי הדין ימשיכו כרגיל", אמר טולצ'ינסקי. "כשמדובר, למשל, במשברים בחברות, עורכי הדין נכנסים לתמונה בשלב יותר מתקדם מאשר בעבר. גם הדיאלוג לוקח יותר זמן, כי החברות לוקחות את הזמן. מצד שני, למשרדים יש מחויבות לעובדים, ולא נעים לפטר; לכן רואים משרדים שמתנהלים עם 20 עורכי דין מיותרים".

 

עו"ד דיוויד כהן עו"ד דיוויד כהן
משרד טולצ'ינסקי מונה כיום 35 עורכי דין, ועם לקוחותיו נמנות החברות טבע, אורבוטק, אינטל ותנובה.

 

כדי לספק תעסוקה לכוח האדם המיותר, מספר השותף הבכיר אמיר לוצקי, מנסים באחרונה משרדי עורכי הדין לנתב את פעילותם לאפיקים נוספים. "חלק מהלקוחות ממשיכים לייצר, לבצע ולקדם פעולות, השוק יצר עבורם הזדמנויות", הוא אומר. "מי שיש לו יותר אמצעים מתכופף להרים מהרצפה מה שאפשר, וזה יוצר מעורבות רבה יותר שלנו. זה מתאפיין בפעילות מסוג שונה, למשל, חברה שרוצה לאחד שתי מחלקות אצלה למחלקה אחת. זה מהלך שדורש המון עבודה משפטית".

 

אתם מבחינים ביותר פניות מצד עורכי דין שמחפשים כיום עבודה?

 

"יש ביקוש גדול במיוחד מצד עורכי דין שחוזרים מחו"ל", אומר טולצ'ינסקי. "בעבר זה היה טיפין־טיפין, והתחושה לפעמים היתה שהם כמעט מראיינים את המשרדים, במקום שזה יהיה הפוך. הם היו מודיעים: 'אני מגיע ביוני בשעה שלוש, מתאכסן במלון, פנוי לי שבע בערב, רוצה לפגוש אותי בלובי?'".

 

לא רק עורכי הדין מתדפקים על הדלתות. בתקופה האחרונה ביטלו כמה מהמשרדים ברגע האחרון קליטת מתמחים שסוכמה כבר לפני שנתיים. זה קרה גם אצלכם?

 

"קלטנו את כל המתמחים שהתחייבנו לקלוט, אבל היו בהחלט כמה משרדים שצלצלו לבדוק אם אולי אנחנו צריכים איזה מתמחה שאמור להיקלט אצלם ואין להם צורך בו. אני רואה את זה כאקט מכובד. בעבר המתמחים היו אלו שמבטלים ברגע האחרון, כי התקבלו לבית המשפט העליון, למשל. הפעם החתונה מתבטלת מהצד של עורכי הדין".

 

למרות הדברים, עורכי הדין במשרד אומרים שהמשבר הכלכלי הנוכחי פחות גרוע למשרדים מאשר משבר התנפצות הבועה לפני שנים אחדות, כאשר עורכי דין סיפקו עבודה רבה בהמתנה לתגמול עתידי שמעולם לא הגיע. "בדיעבד, תקופת פריחת חברות הסטארט־אפ התבררה כמאוד לא מתגמלת", אומר דיוויד כהן, שותף בכיר נוסף. "עשינו את העבודה, ויום אחד הכל פשוט נגמר. היו הסדרים שהיו מקובלים אז אצל כולם והתבררו כבעייתיים. היום זה כבר לא קורה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x