משפט

בלעדי

"אבא הוא לא כספומט": ביהמ"ש ביטל מזונות לילדים כי לא שמרו על קשר עם האב

בכך קיבל בית המשפט המחוזי חלק מערעור שהגיש האב, המתגורר בישראל, וטען כי אין לחייב אותו להמשיך לשלם מזונות מגיל 18 עד גיל 21 מאחר וחל ניתוק בינו לבין ילדיו המתגוררים בחו"ל

בית המשפט המחוזי ביטל לאחרונה מזונות שאב התחייב לשלם לילדיו בין גיל 18 ל־21, מאחר שהילדים אינם שומרים עימו על קשר. זאת, על אף שבית משפט לענייני משפחה דחה את תביעת האב לביטול מזונות לאחר גיל 18 כפי שסוכם בין בני הזוג לפני שנים. באותו הסכם התחייב האב לשאת במזונות ילדיו עד גיל 21.

 

עו"ד דוד טובול עו"ד דוד טובול צילום: אוראל כהן

 

האב, שמתגורר בישראל, טען באמצעות עו"ד דוד טובול כי השתנו הנסיבות וחל ניתוק בינו לבין ילדיו המתגוררים בחו"ל. השופטים קבעו כי "לא קיימת חובת מזונות על פי דין לאחר גיל 18, והנוהג לקבוע מזונות בתקופת שירות החובה בצה"ל אינו חל ממקום שבו הקטינים אינם מתגוררים בישראל ואינם משרתים בצבא... בענייננו מדובר בקטינים בוגרים (האחד בן למעלה מגיל 18 והאחר קרוב לגיל הזה). בנסיבות אלו, וכאשר הקטינים אינם שומרים על קשר עם המערער (האב – ל.ד) על אף האמור בהסכם, וכאשר בהסכם נקבע החיוב במזונות מחד, והסכמה על שמירת הקשר מאידך, הרי שלטעמנו אין הם זכאים למזונות".

 

במסגרת פסיקתם מביאים השופטים (מיכל ברנט, ורדה פלאוט וצבי ויצמן) ציטוט מפסיקה אחרת שבה נקבע כי "האב אינו כספומט – המנפיק כספים בלי לשאול שאלות וללא קשר להתנהגות ילדיו", והורו על ביטול חיוב המזונות ביחס לכל ילד החל מגיל 18. זכותה של האישה לערער על פסק הדין.

x