$
דעות

דעה

עדיין בחל"ת? זה הזמן לחפש עבודה

בעוד חודשים ספורים צפוי שוק התעסוקה לעבור שינוי מהותי: דמי החל"ת יבוטלו, מאות אלפי דורשי עבודה יציפו את השוק - והכוח יעבור למעסיקים

ערן מרדכי 08:5616.04.21

על אף פתיחת המשק וחזרתם לעבודה של עובדי המלונות, המסעדות, הקניונים ושאר העסקים שחזרו לשגרה, שיעור האבטלה עדיין גבוה ועומד נכון לחדש מרץ על כ-500 אלף בני אדם.

 

יחד עם פתיחת המשק וקבלת החיסונים, נשמעו קריאות רבות מצד מעסיקים וגורמים נוספים לביטול מודל החל"ת הנוכחי. אך למרות זאת נראה שהוא יישאר עד חודש יוני. ההערכות הן שרבים מהמובטלים שמקבלים דמי חל"ת לא מעוניינים לשוב לעבודה ומבקשים להמשיך ליהנות מתשלום מהמדינה.

 

עקב כך ישנו ביקוש עז לעובדים, כך שהכוח עדיין נמצא אצל העובדים ולא אצל המעסיקים. מדובר בחלון הזדמנויות לא ארוך שעל המובטלים לנצל על מנת להגדיל משמעותית את סיכוייהם למצוא עבודה בשכר ובתנאים טובים יותר, ויפה שעה אחת קודם.

 

רבים מהמובטלים יושבים כיום על הגדר ומחכים לראות מה תהיה החלטתו של משרד האוצר לגבי המשך מודל החל"ת. רבים מהם בוחרים לחכות עד לרגע האחרון על מנת לשוב ולחפש עבודה, וחלקם סומכים על כך שיחזרו לעבודה שלפני הקורונה. אלא שבעוד חודשים ספורים צפוי שוק התעסוקה לעבור שינוי מהותי, יחד עם ביטול דמי החל"ת – מאות אלפי דורשי עבודה יציפו את השוק והכוח יעבור למעסיקים. כתוצאה מכך, ההיצע על כל משרה יעלה, וכך גם התחרות על כל משרה תעלה משמעותית. הסיכוי להתקבל לעבודה יירד, המגייסים יקשיחו את תנאי הקבלה, ואלה האחרונים יבחרו את המועמדים החזקים ביותר.

 

מסעדות בנמל ת"א. זמן לחפש עבודה למי שבחל"ת מסעדות בנמל ת"א. זמן לחפש עבודה למי שבחל"ת צילום: יריב כץ

 

כמו כן, על מקבלי דמי החל"ת לקחת בחשבון שמעסיקים רבים המשוועים כיום לעובדים, ונמצאים בחוסר משמעותי בכ"א יצרני, מתפשרים כיום על ניסיון התעסוקתי של המועמדים ומוכנים לקלוט אותם עם פחות ניסיון ויותר מוכנות להשקיע בהם בהכשרות והדרכות, על מנת להביא את יכולתו של העובד להיקלט בארגון.

 

חזרה מוקדמת ככל שניתן למעגל העבודה מאפשר לעובדים חזרה לרצף של צבירת הזכויות הסוציאליות. עובד שיחזור כמה שיותר מהר למעגל התעסוקה - צפוי לצבור תנאים סוציאליים מלאים אותם הוא לא מקבל בתקופה החל"ת.

 

אנו בתקופה בה מערכת החינוך חזרה לתפקוד כמעט מלא, המשק ברובו חזר לפעילות רגילה ואנו נמצאים ממש רגע לפני שינוי המגמה שתקשה על רבים למצוא עבודה. מי שמתכנן לחזור למעגל העבודה בקרוב, מי שללא דמי חל"ת יאלץ לצאת חזרה לעבוד, עדיף שיעשה מעשה באופן מידי וייצא לחיפוש עבודה. אנחנו כרגע "בזמן פציעות" בהקשר של שינוי מגמה בעולם התעסוקה בישראל, משוק של עובדים לשוק של מעסיקים.

  

ערן מרדכי מנכ"ל דנאל משאבי אנוש מקבוצת דנאל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x