$
משפט

משפט נתניהו

ישועה שלח "מזל טוב" על עסקת בזק-יס, אלוביץ': "יש לך חלק בזה"

עד המפתח בתיק 4000 ממשיך למסור את גרסתו בשלב ההוכחות במשפט נתניהו. ישועה טען כי בסביבת רה"מ כעסו על ריאיון שהעניק לוואלה שבוע לפני בחירות 2015: "היו פניות מניר חפץ ומאלוביץ' שהריאיון היה עוין ודרשו שנערוך את זה". הוא סיפר כי קידם כתבה שלילית על אובמה וכינה אותה בהתכתבות עם שליחו של נתניהו "ליטוף"

גלעד מורג ונינה פוקס, ynet 14:4712.04.21

עדותו של אילן ישועה, מנכ"ל אתר וואלה לשעבר, נמשכת הבוקר (ב') במסגרת שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מדובר ביום הרביעי לעדותו של ישועה, שמוסר עדות ראשית מטעם התביעה בנוגע לתיק 4000. גם הפעם חוקרת אותו ראש צוות התביעה, הפרקליטה יהודית תירוש, ומציגה התכתבויות בינו לבין המעורבים האחרים בפרשה. ישועה המשיך להסביר כיצד הופעל עליו לחץ.

 

בפתח הדיון הבוקר, הביעו סנגורי הנאשמים חשש שישועה יציג בעדותו מידע שלא עלה בחקירתו במשטרה - כפי שאירע בדיונים הקודמים. ראש ההרכב, השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, הציעה לסנגורים להתנגד בעת הצורך. הסנגורים אף טענו כי התביעה ביקשה להציג מידע שהושג באופן לא חוקי.

 

 

מיד לאחר מכן הציגה עו"ד תירוש מסרון וואטסאפ של התכתבות ישועה עם שאול אלוביץ'. "כששאול אומר לך 'יש לי קשיים עם הגדול בעניין שלי', אז 'העניין שלי' קשור לענייני וואלה?", שאלה ראש צוות התביעה בתיק 4000. ישועה השיב: "לא, זה קשור לענייני ראש הממשלה בענייני בזק".

 

"אני נמצא אז בלחץ גדול"

 

אחר כך הציגה תירוש את המשך המסרון שממחיש לפי עדותו של ישועה את הלחץ שהופעל עליו - והוא מפנה אותו מטה בדרג הניהולי של האתר. "באותו יום בשעה 21:46 בערב כתבת לאבי אלקלעי (עורך וואלה דאז): 'תודה שאתה לא עונה ושהכנסת את הווידאו עם מאיר דגן (ראש המוסד המנוח). אני מבין עכשיו איך הורסים חברה'. אלקלעי עונה: 'תגיד, יצאת מדעתך? התגובות נכנסו', ואתה ענית: 'בסדר, אין לי טענות, שמו בראש הידיעה את הווידאו של דגן'".

 

תירוש: "למה בעצם נזפת באלקלעי 'מדוע הורסים חברה'?". ישועה: "אני נמצא אז בלחץ גדול, והאמירה שלי 'איך הורסים חברה' ברור שהיא נזיפה לא מוצדקת. לא חשבתי שהוא הורס את החברה, שמו לי וידאו עם מאיר דגן והייתי בלחץ שאני לא מצליח לתקן מה שמבקשים ממני. לכן בסוף אמרתי 'אין לי טענות'".

 

הסניגור בועז בן צור והתובעת יהודית תירוש, בשבוע שעבר בבית המשפט הסניגור בועז בן צור והתובעת יהודית תירוש, בשבוע שעבר בבית המשפט צילום: משה גורלי

 

עו"ד תירוש שאלה את העד: "עד כמה ההתכתבויות ביום הזה תואמים את הלך הרוח שתיארת בשבוע שעבר?", וישועה ענה: "הדוגמה שרואים פה היא הדגמה של הצורה שבה הסיקור המוטה עבד עליי. מופעל עליי לחץ ואני מפעיל אותו כלפי מטה".

 

בהמשך הוצגה לישועה תכתובת מייל שנשלח אליו מזאב רובינשטיין (איש העסקים שמקורב לאלוביץ' וגם למשפחת נתניהו) והועבר גם לשאול אלוביץ'. ישועה הסביר: "הוא שולח לי לינק של כתבה על אובמה (כתבה ביקורתית על נשיא ארצות הברית לשעבר) של פוקס. אני עושה". תירוש: "אתה רושם 'אני נותן ליטוף'. למי אתה נותן ליטוף?". ישועה: "ה'ליטוף' הוא לראש הממשלה בדמות כתבה נגד ברק אובמה. באותו זמן אובמה היה בעימות עם ראש הממשלה. אם זה צריך לרדת, זאת ידיעה לא טובה לראש הממשלה. אני נותן ליטוף ובמקביל מעדכן שידיעה שלילית (אחרת) תרד לפני 7:00 בבוקר".

 

התובעת תירוש: "כתבת 'מקל וגזר, אסור שיחשבו שאנחנו בכיס', מה המשמעות?". ישועה: "לאורך הדרך ניסיתי לשכנע שנוכל לשים גם ידיעות שליליות. ידיעה חיובית אני לא צריך להסביר. אמרתי שניתן את שניהם, שלא יחשבו שאנחנו בכיס". תירוש: "מי זה 'יחשבו'?". ישועה: "ראש הממשלה".

 

לאחר מכן הציגה עו"ד תירוש תכתובת מייל שבו שנשלח מאלוביץ' לישועה. "מה הבנת על הפניות של שאול אלוביץ' לנתניהו שמקבל באותה עת כשר תקשורת לקבל אישור להעברת מניות של חברת yes מיורוקום לבזק?", שאלה התובעת. תירוש השיב: "הוזכר מדי פעם שהוא (נתניהו) צריך לחתום. זאת תקופה רגישה וכו', הנושא ידוע.

 

"בדרך כלל הוא לא דיבר איי על הדברים הללו בצורה מפורטת". תירוש: "אלוביץ' כותב לך 'לא יאומן, הוא פוחד. אחרי זה יהיה מאוחר מדי, הילד ישתולל". ישועה: "אני מרצה אותו, כותב לא 'לא יאומן'. הוא אומר 'הוא לא חותם, הוא פוחד להעביר'". תירוש: "אתה מביע סימפטיה ואומר לו 'אל תהסס, ברור מה צריך לעשות". ישועה: התכוונתי ב'מקל וגזר' לעשות גם ידיעות טובות וגם רעות, חלק מהטקטיקה". התובעת: "מי זה הילד?", ועל כך השיב: "הילד זה או יאיר נתניהו או גלעד ארדן, אחד משניהם", אחר כך ישועה תיקן ואמר שהתכוון ליאיר נתניהו.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (משמאל) עם רעייתו שרה ובנם יאיר ראש הממשלה בנימין נתניהו (משמאל) עם רעייתו שרה ובנם יאיר צילום: חיים צח לע"מ

 

"לא להעלות את הריאיון הזה בשום אופן"

 

אחר כך התבקש ישועה להתייחס לריאיון שהעניק ראש הממשלה נתניהו למגיש וואלה דאז דב גילהר כמה ימים לפני בחירות 2015. תירוש: "אתה יכול לספר מזיכרונך על הריאיון?". ישועה: "היה ריאיון של דבר גילהר עם ראש הממשלה בבית ראש הממשלה. היינו שם עד הבוקר, וכשיצאנו משם הוא סיפר שהריאיון היה טוב ואחרי זה קיבלנו פניות מניר חפץ (עד המדינה שהיה אז דוברו של נתניהו) ומשאול שראש הממשלה כועס מאוד שהריאיון היה עוין, שלא נתנו לו לסיים תשובות, והייתה שם טענה שהצוות לא עמד בסיכומים".

 

ישועה הוסיף: "היה לחץ כבד מאוד בעניין הזה, נדמה לי גם מזאב רובינשטיין, הייתה דרישה לא להעלות את הריאיון הזה בשום אופן או לאפשר תיקון למה שקרה בריאיון. היו יומיים של לחץ אינטנסיבי מאוד שנשנה או נערוך את הריאיון. אפילו אמרו לנו בדיוק איזה קטעים רוצים שנוריד. הלחץ הגדול משאול, מניר, וגם מזאב נדמה לי. 'מגה אירוע' מבחינתם כמה ימים לפני בחירות.

 

"הייתי במשא ומתן עם אבי אלקלעי שיערכו. למחרת בבוקר הריאיון הערוך לאור ההערות שלהם נשלח לניר. השבעתי אותו שלא ייצא החוצה. זה לא דבר תקין שאנחנו שולחים למרואיין ערב בחירות לתקן ולערוך את הריאיון של עצמו. הסיכום היה שאני לא מעלה את זה או שמתקנים בדיוק כמו שהם רוצים".

 

ישועה הסביר כי אין תקדים לכך שמבקשים עריכת ריאיון כזה. "כבר רצינו להוציא ביום השני את הריאיון", סיפר עד המפתח, "אבל דרך ניר ושאול הסבירו שאי אפשר לעשות את זה לפני התיקונים. בסוף הגענו לערב היום השני בידיעה על זה שיש ריאיון שבוצע על ידי וואלה עם ראש הממשלה.

 

"דלף החוצה ש'וואלה לא משדרת אותו עקב לחץ של ההנהלה'. זה פורסם בדה מרקר, אמרו לנו שזה הולך להתפרסם. לכן, אחרי שינויים, החלטנו לפרסם. אמרנו שדחינו את זה רשמית 'כי זה היה כאילו באמברגו'". תירוש: "זו הייתה הסיבה הנכונה?". ישועה: "הסיבה הייתה התנגדות שנשדר את הריאיון".

 

שאול אלוביץ שאול אלוביץ צילום: יובל חן

 

"זה שבוע לפני בחירות, היה לחץ מטורף"

 

התובעת: "שאול כתב 'הקודקוד צלצל ולא נתן להשלים אף תשובה. צלצל פעם נוספת ופוחד מהעורך ומדב גילהר. הוא בהיסטריה. מי זה הקודקוד?". ישועה: "ראש הממשלה". תירוש: שאול אומר לך ולזאב רובינשטיין בקבוצה משותפת 'הכול יבוצע לבחירתם', ובהמשך אתה כותב בקבוצה 'או שיעלה ריאיון חיובי שביבי יאהב או שלא יעלה'. למה אתה מבטיח שאם הריאיון לא יהיה חיובי אתה לא תעלה אותו?". ישועה: "אלה ההוראות שקיבלתי. היה לחץ מטורף. זה שבוע לפני בחירות, והיה לחץ מטורף".

 

התובעת: "באותו יום יש רצף התכתבויות עם ניר חפץ. אתה אומר לו 'אל תגיד לאבי (אלקלעי) או לדובי (גילהר) כלום. אתה לא קיבלת את החומר מעולם'. הוא אומר לך 'ברור'. ניר אומר לך 'נתאם תשובות'. אתם מדברים על זה שאסור שיידעו?". ישועה: "אני מעביר ליועץ התקשורת של ראש הממשלה (חפץ) שיבוא ויאשר את הריאיון שנערך אחרי התיקונים שהם ביקשו להכניס. זה ברור שהמערכת הייתה רותחת אם היא הייתה יודעת מזה, זה לא מעשה סביר".

 

תירוש: "מה זכור לך למיטב ידיעתך על שביעות רצונם של בני הזוג נתניהו מהריאיון?". ישועה: "בסופו של דבר אני זוכר שהם היו מרוצים. לא דיברתי איתם ישירות. המקור לכך אני מניח היה ניר או זאב".

 

אחר כך הציגה תירוש התכתבות נוספת של ישועה עם חפץ מיום הבחירות, 17 במאי 2015. "אתה מעביר לחפץ תמונה, וחפץ מעביר לך את הודעת הליכוד שהליכוד מביע דאגה מאחוזי הצבעה נמוכים. הוא כותב לך 'הראיתי לביבי מה יש בראשית. מבסוט'. לאחר מכן אתה מעביר לניר חפץ ולשאול אלוביץ' צילום של כתבה מוואלה וכותב: 'הועבר לניר, הסרטון בכותרת בראשית, וניר כותב 'תודה רבה'". 

 

בנספח כתב האישום מצוין כי מדובר בדרישות לפרסום הסרטון המפורסם מיום הבחירות שבו התריע נתניהו כי "שלטון הימין בסכנה, המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי". לטענת הפרקליטות, יש חשיבות להשארת הסרטון בעמוד הבית של וואלה למשך זמן רב. הפרקליטות טוענת כי ראש הממשלה היה מעורב בדרישות, שהועברו באמצעות חפץ לאלוביץ' ולישועה. הדרישות, נטען, טופלו במעורבות בני הזוג אלוביץ' - ונענו.

 

תירוש: "מה ידעת ומה נאמר לך אם בכלל על שביעות הרצון של ראש הממשלה מוואלה בבחירות?". ישועה: "שאול הזכיר ששרה הודתה לאיריס (רעייתו של אלוביץ') מאוד על השירות שנתנו להם בבחירות. בכללית הייתה אמירה שהבאנו לו את הבחירות".

 

התובעת: "האם זכורים לך דברים ספציפיים שהראו על שביעות רצון?". ישועה: "סביב הנושא של 'הערבים נוהרים בהמוניהם' שזו ידיעה שהעלינו בתחילה לבקשת ואחר כך קצת נבהלו מהתגובה והם (חפץ) ביקשו לתקן ולומר שהביקורת של ראש הממשלה לא הייתה על עצם זה שהערבים נוהרים לקלפיות אלא על המימון הזר שמוביל אותם לקלפיות".

 

התובעת: "אחרי המדגמים, ב-22:10, אור אלוביץ' (בנם של שאול ואיריס) כותב לך 'הצלת את ביבי'. אתה עונה: 'אל תצחק. מה שחשוב שהוא יידע להעריך ולומר תודה'. אור כותב: לא נקווה, נדרוש'".

 

ישועה נשאל על ידי התובעת מה הבין מהאמירות הללו, וסנגורו של נתניהו הקדים את התשובה והחל להקריא מתוך חקירת המשטרה את ההתייחסות של ישועה להתכתבות הזו. "בחקירה אמרת שזרקת מילים, התרברבת. רציתי לרצות את הבוס שלי. זה קשקוש ראוותני", אמר בן צור. ישועה הסביר: "הייתה תחושה שאנחנו בצד המנצח. ניהלנו קמפיין אינטנסיבי עבור ראש הממשלה בימי הבחירות, וכל מה שדיברו כאן זה מה זה מבט. עניתי לבוס שלי שחשוב שיעריך כי ידעתי שזה מה שמעניין את שאול".

 

אילן ישועה בבית המשפט ביום הרביעי לעדותו אילן ישועה בבית המשפט ביום הרביעי לעדותו צילום: אלכס גמבורג

 

התביעה הציגה התכתבות בין ישועה לאלוביץ' ביום אישור המיזוג של יס ובזק. ישועה לח לאלוביץ' "מזל טוב". אלוביץ השיב: "תודה, יש לך חלק בזה". התובעת שאלה את ישועה "למה שאול אמר לך שיש לך תרומה לעניין? האם יש לך קשר לעסקת בזק-יס? איזו תרומה הייתה לך?". ישועה ענה: "שתי תשובות: ארבע שנים לפני כן סייעתי במצגת לממונה על ההגבלים העסקיים, וזה שנתנו סיקור מוטה (בוואלה)".

 

התובעת שאלה את ישועה על מקרה מ-20 באפריל 2015 שבו חפץ העביר לאלוביץ' וישועה דרישה שבה היה מעורב נתניהו לפרסם תגובה של הליכוד לדברים שאמר אודי פרידן. "כותב לך ניר 'הבוס שלי מאוד מבקש שנעלה אייטם' - מי זה הבוס?". ישועה: "ראש הממשלה".

 

אחר כך שאלה תירוש על מקרה שהתרחש ב-29 ו-30 ביולי 2015 המוזכר בכתב האישום, ובו דרישה לפרסום כתבה שלפיה האולטימטום שהציבה מפלגת "הבית היהודי" בנוגע לבניית יחידות דיור הוצג רק לאחר שנתניהו כבר החליט על הבנייה. את הדרישה העביר נתניהו לכאורה לאלוביץ' ובאמצעות שי חייק לישועה.

 

התובעת: "מה זכור לך מהאירוע הזה?" ישועה: "שאול פנה אליי ואמר שרה"מ דיבר איתו, אמר שיש בעיה שאורי אריאל נותן אולטימטום, וראש הממשלה קיבל החלטה לעשות אותו הדבר בלי האולטימטום של אריאל. קיבלנו את זה בשבע וחצי בערב. נאמר לנו שמבקשים שנעלה את זה ב-20:05, כי זה יעלה במקביל בחדשות 2.

אלקלעי בדק את המידע אצל אריאל אבל לא הצליח לקבל אישור. בדקנו במקביל עם אנשי ר"המ, נראה לי שי חייק, אם אפשר לומר 'בכיר במשרד ראש הממשלה מציין שהיה אולטימטום מפוברק' ונאמר לנו שבשום אופן לא. אז לא היה לנו מקור. בתהליך הווידוא שעשינו מושא הידיעה מכחיש, והציר הרשמי של המקור לא אישר. נוצר משבר גדול, לא הצלחנו לעלות את זה. דומני שהפתרון בסוף היה שלמחרת בבוקר העלינו ידיעה מפצה שמתארת את האולטימטום המפוברק. דומני שזה היה אירוע שבעקבותיו כלקח הוקמה הקבוצה של שאול איריס ואני - נאמר לי שצריך לנהל את זה יותר הדוק - איך קיבלנו ידיעה כזו, סקופ כביכול, ואנחנו לא מעלים את זה מיד".

 

התביעה השמיעה הקלטה של שיחה בין אלוביץ' לישועה שבה הוא מנחה אותו כיצד ליצור את הכתבה לדרישת נתניהו ואף מנסח את הכותרת עבורה. בשיחה נשמע אלוביץ' אומר: "החבר מירושלים צלצל. הוא אומר שהיום הייתה החלטת בג"ץ על בית אל. הוא קיבל את ההחלטה של בג"ץ והוא הולך להרוס. אבל הוא העביר החלטה נוספת לבנות יחידות דיור בירושלים. אז הוא אומר שבשמונה וחמישה יהיה אייטם בטלוויזה על האולטימטום של הבית היהודי. אחד בשם חי (טייב, יועץ תקשורת של נתניהו) יצלצל אליך וייתן לך את כל הפרטים. הוא מדבר שאורי אריאל נתן אולטימטום לראש הממשלה. הכותרת היא 'האולטימטום המפוברק'". ישועה נשמע שואל: "מה מפוברק באלטימטום?" ואלוביץ' השיב: "נתניהו אישר יחידות דיור". ישועה: "הבנתי, בסדר". אלוביץ': "הכותרת צריכה להיות 'האולטימטום המפוברק'". ישועה: "בסדר גמור".

 

התובעת תירוש סיכמה: "זו דוגמה שלראש הממשלה היה חשוב דיווח ספציפי, שיוצג שהקרדיט שאורי אריאל לקח על עצמו זה לא שלו. וזה מה שעבר לאלוביץ', שהועבר לאתר. בקשה ספציפית של ראש הממשלה לאתר, שהאתר נענה לה".

 

אחר כך השמיעה הקלטה נוספת בהקשר של הפרסום על הבית היהודי, שבה אלוביץ' מפעיל לחץ להעלות ידיעה, שישועה אומר שאין לה אימות עיתונאי. ישועה לאלוביץ': "הם הביאו לנו את זה ברבע לשמונה, בכוונה הם עושים את זה שלא נפגע לעמית סגל (בפרסום). זה משהו מ-11 בצהריים. אם היה אישור של לשכת ראש הממשלה היינו מעלים. אורי אריאל מכחיש, בינתיים מתפרסמת הידיעה של עמית סגל. כל המערכת מבינה, אני שורף את עצמי, אני שורף אותך. מה אנחנו מכניסים ידיעה של עמית סגל של משהו שהיה בצהריים? שאול אמרתי לי שתשלח לי את הפרטים. אני לא יכול להגיד שלשכת ראש הממשלה אמרה לי. צריך להבין, יש פה מערכת שעובדת". אלוביץ': "היית צריך לפרסם ביחד, זה בדיוק מה שאמרתי לך".

 

בהמשך ההקלטה אמר ישועה: "קיבלתי התקף לב". אלוביץ': "עם ינון מגל שעבד איתי הייתה ידיעה מעכשיו עד מחר בצהריים". ישועה: "זה לא יעבוד איתו, צריך לחתוך". אלוביץ': "לי אין השפעה, לך אין השפעה, האתר שלהם, שיילכו להזדיין".

 

אז נשמעת גם איריס אלוביץ': "אפשר לראיין את בנט אגב?". ישועה: "הוא לא יודע לעשות את זה בעצמו. זו ידיעה שברור שהיא שתולה, את מבינה?". איריס: "למה שתולה? זה עלה רבע שעה לפני. שאול העביר לך. אם יש לך מישהו שנהדליף לך שעה לפני? תקשיב, לא צריך לפחד כל הזמן, הזנב לא יכול לקשקש בכלב". ישועה: "את זוכרת פעם אחת שאמרו על מני נפתלי ולא היה". איריס: "בסדר, תפסיק לפחד מהם. קיבלת הדלפה, יכולת בשנייה ל-8 להעלות את זה?" ישועה: "יכלו לעלות, כן".

 

בשלב זה התפרצה איריס אלוביץ' וקראה: "רק אתה רצית!". השופטת קראה אותה לסדר ואמרה: "בלי קריאות ביניים. קשה לך - תצאי". 

 

בית המשפט העליון קיבל אתמול חלקית את הערר שהגישו סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה לקבל לידיהם חומרי חקירה נוספים הקשורים בתיקי האלפים. בעקבות זאת יועברו להם כמה חומרים שלא נמסרו עד כה. בין היתר תועבר חלק מעדות שמסר העיתונאי בן כספית במשטרה. בנוסף, בית המשפט הורה לערוך רשימת חומרים שהופקו בהליכי הבדיקה שכונו תיק "1000 הישן", שבמסגרתו נבדקו טענות נגד נתניהו בתחום טוהר המידות שלא הבשילו לאישום, ולהעבירה לסנגורים.

 

בתיק 4000 מואשם נתניהו בלקיחת שוחד, ועבירת מרמה והפרת אמונים. איש העסקים שאול אלוביץ' איש העסקים נאשם בפרשה במתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט, הדחה בחקירה ועבירות נוספות. רעייתו איריס אלוביץ' נאשמת במתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. בתיק 2000 נאשם גם נוני מוזס בהצעת שוחד. כל הנאשמים כופרים באשמה.

 

הפרקליטות חילקה את העדים במשפט מטעמה לכמה קבוצות. לאחר ישועה, בקבוצת העדים הראשונה, צפויים להעיד מטעם התביעה בין היתר בכירים לשעבר באתר וואלה, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אבי ברגר, הממונה על הגבלים עסקיים לשעבר דרור שטרום, עד המדינה ניר חפץ - מי שהיה יועץ למשפחת נתניהו - ועד המדינה שלמה פילבר, מי שהיה מנכ"ל משרד התקשורת המקורב אז לנתניהו.

x