$
דעות

דעה

מגן הדמוקרטיה מבקש להכחידה

רצונו של יריב לוין להגביל את בית המשפט ופקידי הציבור ידוע, אך כהונתו כיו"ר הכנסת הופכת את הסכנה לחמורה במיוחד. דבריו בעת השבעת הכנסת התיימרו להלל את הדמוקרטיה, אך בפועל חותרים תחתיה

צבי זרחיה 07:4807.04.21

טקס השבעת הכנסת ה־24 שנערך אתמול היה חגיגי אבל צורם: נשיא המדינה ראובן ריבלין נעדר מקבלת הפנים המסורתית בהשתתפות הנשיא וראש הממשלה, המתקיימת בלשכת יו”ר הכנסת בעת השבעת כנסת חדשה. היעדרותו החריגה של הנשיא מגיעה שבוע לאחר שיו”ר הכנסת יריב לוין תקף את ריבלין - וכמוהו עשו שרי הליכוד אמיר אוחנה ויובל שטייניץ - מחשש שהנשיא לא יעניק לראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו את המנדט להרכבת ממשלה חדשה. “הנשיא לא קובע את תוצאות הבחירות ואסור לו להיות שחקן פוליטי”, התבטאו השרים.

 

נאומו של לוין בפתיחת ישיבת הכנסת רק הגביר את הגלישה במדרון החלקלק. הוא אמנם פתח באמירה כי “הדמוקרטיה היתה ועודנה טובה בהרבה מכל שיטה אחרת”, אך באותה נשימה תקף את פקידי הציבור ומערכת המשפט, באומרו “הדמוקרטיה טובה משלטון של פקידי ציבור המשתמשים בכוחם כדי להשפיע על זהות הדרג הנבחר ולסכל את מדיניותו, היא טובה משלטון השופט המתערב בחוסר סמכות בחקיקה ובפרט בחוקי יסוד”.  

יו"ר הכנסת, יריב לוין יו"ר הכנסת, יריב לוין צילום מסך: ערוץ הכנסת

 

בכך המשיך לוין את פריצת הגבולות שהתווה השבוע ראש הממשלה עצמו, שתקף את פרקליטות המדינה שהעזה להגיש נגדו כתב אישום. אין להתפלא על כך: לפני שנה בדיוק, כשבג”ץ הורה לקודמו של לוין בתפקיד,יולי אדלשטיין, להודיע אם בכוונתו להעלות על סדר היום את ההצעה להחליפו ביו”ר קבוע, קרא לוין לאדלשטיין להודיע כי רק הוא יחליט על סדר יומה של הכנסת. “בית המשפט השתלט באופן רשמי על הכנסת”, אמר אז לוין.

 

רצונו של לוין להגביל את כוחו של בית המשפט ולפגוע בכוחם של פקידי הציבור ידוע, אך כהונתו כיו”ר הכנסת הופכת את הסכנה לחמורה במיוחד. יו”ר הכנסת הוא אחד מסמלי השלטון ומשמש כממלא מקום הנשיא. מי שמתיימר להלל את המשטר הדמוקרטי מתבטא דווקא באופן שפוגע בו ובמערכת האיזונים שבין שלוש הרשויות ומסכן את אמון הציבור במוסדות השלטון בכללותם.

x