$
משפט

משפט נתניהו

הקרב על עדות ישועה: עכשיו גם בהגנה מדברים על "הנדסת תודעה"

בית המשפט דחה היום שתי בקשות של ההגנה לפסילת חומרים שנקצרו ללא צו מהנייד של אילן ישועה והקטעים החדשים בעדותו שלא הופיעו בחקירות המשטרה וצצו לראשונה אתמול. התובעת יהודית תירוש עקצה: "ההגנה עושה הכל כדי לא לשמוע את המשך העדות"

משה גורלי 14:5406.04.21
דרמת זוטא בתיק 4000. בית המשפט דחה שתי בקשות של ההגנה - לפסילת חומרים שנקצרו ללא צו מהנייד של אילן ישועה ולעניין הקטעים החדשים בעדותו שלא הופיעו בחקירות המשטרה וצצו לראשונה אתמול. הסניגורים הודיעו על כוונתם לעתור לבג"ץ נגד הפגיעה הכפולה לשיטתם מהפרקליטות, שפוגעת בהם שוב ושוב ובית המשפט המחוזי שמאפשר להם לעשות זאת.

 

 

 

הסיפור הוביל לחילופי דברים נוקבים בין הצדדים, כשגם השופטים ספגו מההגנה. "כלו כל הקיצין", אמר עו"ד ז׳ק חן, "הם (הפרקליטות) עושים מה שרוצים ואיננו יכולים להגן כך על לקוחותינו". התובעת יהודית תירוש עקצה: "ההגנה עושה הכל כדי לא לשמוע את המשך עדות ישועה". וזה גרם לעו"ד ז׳ק חן להתפוצץ: "הבל הבלים, לא משל ולא חלום", זעק, "זו הנדסת תודעה. אנו עושים את עבודתנו בתנאים נוראים. ואנו מבקשים את הגנת בית המשפט".

 

עו"ד ז'ק חן עו"ד ז'ק חן צילום: עמית שעל

 

1. חלקו הראשון של יום הדיונים הוקדש לקרבות מייגעים אבל חשובים – האם עדותו המרעישה של ישועה אתמול עומדת בכל מבחני הקבילות המשפטית. ומדובר בשתי שאלות: הראשונה, באיזו מידה כללה עדותו נושאים שעלו לראשונה ולא נחקרו בצורה מסודרת במשטרה. השניה, פסילת ראיות שהושגו שלא כדין בגלל שהחומרים זלגו מחקירת בזק yes לחקירת 4000 ללא צווים ובמיוחד ללא צוי חדירה לניידים ולמחשבים.

 

עו״ד בועז בן צור, סניגורו של נתניהו: "קיבלנו אתמול על דוכן העדים גרסאות חדשות, שונות מההודעות במשטרה. ההגנה שלנו הוכנה לפי גרסה א׳ וקיבלנו ב׳, אז ברור שההגנה קופחה".

 

עו"ד בועז בן צור עו"ד בועז בן צור צילום: יריב כץ

 

השופטת פלדמן-פרידמן: "מה ההבדל אם העד יילך להשלמת חקירה במשטרה או ימסור כאן את העדות"?

 

בן צור: "בחקירת משטרה יש תעוד מלא של השאלות וכאן דילגו על החקירה לרענון שנעשה במשרדי הפרקליטות כשאיננו יודעים אם העד הודרך או לא הודרך. יש כאן זכויות בסיסיות אלמנטריות של נאשם במשפט פלילי".

 

״חוצפה״, התפרצה תירוש על החשד המרומז לאפשרות של הדרכת העד. ״חוצפה זה מה שעשיתם״, השיב בן צור, והודיע על בקשתו: "אנו מבקשים לשלוח את העד לחקירת משטרה ולהעביר לנו את התעוד של הדברים החדשים. העוול לא יוכל לתקון אבל זה הסעד המינימלי שאותו אנו מבקשים".

 

תירוש: "אנחנו וההגנה נמצאים בעולם מקביל. העד אמר רק דברים שעולים בקנה אחד עם החקירות. הפער שמנסים לייצר פה לא קיים ואין אקסטרה שפוגעת בזכויותיו של הנאשם. אם יש תוספת מהותית אנו מעבירים להגנה. ומהותית במיוחד, שוקלים להעביר להשלמת חקירה".

 

2. סיפור פסילת הראיות עולה מהשאלה האם חקירת 4000 זלגה שלא כדין מחקירת בזק-yes או שמדובר בהרחבה והתפתחות לגיטימיים. "שתי הפרשות שונות בתכלית", טען בן צור, "חוקרי המשטרה ניצלו צווים מתיק ׳בזק yes׳ שאיפשר ולהם להפיק חומרים מגורמים שמשותפים לשתי החקירות כמו שאול אלוביץ' ולהציגם לאילן ישועה מגיעה לחקירה מציגים לו חומרים שהופקו מהטלפון של אלוביץ'. אי אפשר להכשיר חיפוש בניידים של ישועה למרות שהוא נתן הסכמה. הסכמה בחדר חקירות אינה הסכמה".

 

תירוש השיבה: "שוב אנחנו בשני יקומים מקבילים. נחקרה השאלה למה שלמה פילבר מיטיב עם בזק. ישועה התפתח מפילבר. אלמלא היה מדובר בראש ממשלה התיק הזה היה נשאר במסגרת תיק בזק ני"ע. עוד עבירה שהתגלתה באותה חקירה".

 

ולסיום הציפה הסניגורית של איריס אלוביץ׳, עו״ד מיכל רוזן-עוזר את השאלה האם אילן ישועה נוקה מחשד והוחלט שלא עבר כל עבירה. "יש בפרשה מעורבים גדולים הרבה יותר מאיריס כמו שרה וישועה. אם ישועה לא עבר עבירה יש לזה משמעות עצומה לגבי הלקוחה שלי. לטענה של אכיפה בררנית. אני מבקשת לדעת את עמדת המדינה בשאלה האם ישועה ביצע עבירה או לא? למה העמדה הזו סודית, סוג של קיר, למה אני לא יכולה לדעת?"

 

תירוש: "זו בקשה חדשה ואבקש להגיב. איננו נותנים חוות דעת על מעמדם של עדי תביעה. טענות אכיפה בררנית לא מחייבות חוות דעת על מעמדם של עדים. הבסיס לטעון בררנית הוא כתב האישום וראיות בתיק״.

 

3. הדיון, ביום השני לתיק 4000, נפתח בהודעה של הפרקליטות על האיומים, "הודעות לא נעימות", בלשונה של התובעת יהודית תירוש, שקיבל את אתמול עד התביעה אילן ישועה. ״האם יידעתם את ההגנה על כך?״, שאלה ראשת ההרכב רבקה פלדמן-פרידמן. ״אני לא בטוחה שנכון להעביר לחברינו מההגנה, זה עניין משטרתי״, השיבה תירוש. סניגורו של שאול אלוביץ, עו״ד ז׳ק חן התערב: ״קיבלנו את זה מהתקשורת, אנחנו מצפים לקבל לפחות שעה לפני אביעד גליקמן״.

x