$
משפט

רוצה לחזור לעבוד: ענבל אור מבקשת לבטל את הליכי פשיטת הרגל נגדה

אם יבוטלו הליכי פשיטת הרגל אור תהיה חשופה להליכים משפטיים, אולם גם תוכל לעבוד. בא כוח הכונס הרשמי והנאמן על נכסיה לא הביעו התנגדות למהלך: "מלוא נכסיה האישיים של החייבת מומשו". במקביל, אור איחרה בחצי שעה להקראה של כתב אישום נגדה: "איסרו חג"

יזמית הנדל"ן לשעבר, ענבל אור, שזכתה לכינוי "מלכת קבוצות הרכישה" של ישראל, ביקשה לאחרונה מבית המשפט המחוזי בתל אביב להורות על ביטול הליך פשיטת הרגל נגדה ללא צו הפטר. כלומר, ללא צו שיפטור אותה מחובותיה.

 

 

 

המשמעות של ביטול הליכי פשיטת הרגל נגד אור מבלי שיינתן לה צו הפטר היא למעשה חשיפתה להליכים משפטיים שיוכלו לפתוח נגדה צדדים הטוענים שהם נושיה, כולל עיקולים בהוצאה לפועל ועוד, מבלי שתהיה לה הגנה שמספק לה עתה הליך פשיטת הרגל שמעכב את ההליכים המשפטיים נגדה. מנגד, היא תוכל לעבוד בשוק החופשי ללא הגבלות של פושט רגל.

 

ענבל אור בבית המשפט (ארכיון) ענבל אור בבית המשפט (ארכיון) צילום: מוטי קמחי

 

אור טוענת בבקשה שהגישה בעצמה לבית משפט לפני מספר ימים כי היא נכנסה להליך פשיטת הרגל לפני חמש שנים וכל נכסיה מומשו כבר. "ככל ונותרו חובות ענבל אור תטען כי יש באפשרותה לפרוע את חובותיה", נטען. "אין בניהול הליך פשיטת הרגל כדי להביא לתועלת הנושים. ענבל אור לא הסתירה מעולם נכסים ומייצגת את עצמה בהליכים משפטיים. ענבל אור מעולם לא ביצעה את המיוחס לה, ולמרות זאת הוכנסה להליך דנן (פשיטת הרגל - ל.ד) בניגוד לדין ובניגוד לרצונה באופן שנכפה עליה בעל כורחה. ענבל אור משתוקקת לחזור לעשייה ולשוק העבודה".

 

אתמול (א') הגיש עו"ד אילון בריל, בא כוח הכונס הרשמי של ישראל המפקח על הליכי חדלות פירעון, תגובה במסגרתה לא התנגד לביטול הליכי פשיטת הרגל בעניינה של ענבל אור ללא מתן צו הפטר. עו"ד בריל כתב בתגובת הכנ"ר כי ביולי 2018 הוכרזה ענבל אור פושטת רגל ועו"ד איתן ארז מונה לתפקיד נאמן לנכסיה והנאמן אינו מתנגד לבקשה של אור.

 

"מלוא נכסיה של ענבל אור לרבות זכויות בדירות, ג'יפ, ותכשיטים מומשו במסגרת ההליך וישמשו לפירעון החובות לנושים. ההליך נמשך מעל לחמש שנים והחייבת ענבל אור אינה משתפת פעולה עם הנאמן, אינה עומדת בתשלומים החודשיים אשר הושתו עליה ואף אינה מגישה דו"חות חודשיים. למיטב ידיעת הכנ"ר (כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל - ל.ד) מצבה הכלכלי של החייבת כיום אינו מאפשר עמידה בתשלומים חודשיים, ודאי שלא בסכומים ניכרים".

 

עוד מציין נציג הכנ"ר, עו"ד בריל בפני בית משפט כי "הסביר פעמים רבות לענבל אור שמשמעות רצונה לבטל הליכים יכרוך אף את ביטול ההגנות מכוח פקודת פשיטת הרגל, לרבות עיכוב כלל ההליכים מצד הנושים. אלא שענבל אור סבורה כי היא אינה זקוקה לעיכוב הליכים מאחר ולשיטתה אין לה חובות ואין לה נושים. לפיכך, נראה כי הליכי פשיטת הרגל מוצו מבחינת אפשרויות הגבייה מענבל אור ונושיה לא ייפגעו מביטול הליכים שכן יוכלו לנהל הליכים פרטניים כנגדה, ככול שימצאו לעשות כן".

 

יש לציין כי גם עו"ד איתן ארז, הנאמן לנכסי ענבל אור, טען בתגובה שהגיש לבית משפט באמצעות עו"ד יואב בן פורת כי אינו מתנגד לבקשת ענבל אור לביטול הליכי פשיטת הרגל ללא צו הפטר. "מלוא נכסיה האישיים של החייבת מומשו... ענבל אור מעולם לא לקחה אחריות על מעשיה, לא שיתפה פעולה עם הנאמן ולא הגישה דו"חות חודשיים. מכיוון שבקשה זו מוגשת על ידי ענבל אור שחזקה עליה כי היא מודעת להשלכות בביטול הליכי הפש"ר ללא מתן צו הפטר לרבות התמודדות עם הליכים משפטיים שיינקטו על ידי מי מהנושים נגדה ומכיוון שמימלא מומשו כלל נכסיה של ענבל אור, הרי שהנאמן לא יתנגד לביטול הליכי פשיטת הרגל נגדה", ציין. טרם ניתנה החלטת בית משפט.

 

ענבל אור (44) נחשבה במשך שנים למלכת קבוצות הרכישה בישראל והחזיקה בחברת אור סיטי נדל"ן. היא הצטיירה כסיפור של הצלחה מסחררת ובמקביל הפכה לסלבריטאית והרבתה להופיע בתקשורת. בשנת 2016 הקבוצה שלה נקלעה להליכי חדלות פירעון ולבסוף פורקה. גם ענבל אור נכנסה אישית להליך פשיטת רגל ומונה לנכסיה נאמן. בספטמבר 2019 פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה נגדה כתב אישום לביהמ"ש השלום בתל אביב. אור כופרת באישומים נגדה והמשפט מתנהל.

 

ענבל אור לשופטת: "היום איסרו חג והתעכבתי"

 

בתוך כך, נודע כי בתיק הפלילי המתנהל נגד ענבל אור ואחרים נערך אתמול דיון בבית משפט השלום בתל אביב, במסגרתו הייתה אמורה להתבצע הקראה של כתב האישום מול ענבל אור.

 

אור איחרה לדיון בכחצי שעה והשופטת החלה כבר להכתיב החלטה להוצאת צו הבאה נגדה, אלא שאז נכנסה אור לאולם ואמרה לשופטת, דנה אמיר: "אני שומעת שבית משפט מוסר לי שהדיון כבר החל ובית משפט התחיל לתת החלטה על הוצאת צו הבאה, כמובן שלא יוצא בסוף צו הבאה, אך מצופה ממני להגיע בזמן, ואני אומרת שהיום איסרו חג והתעכבתי. אני שומעת שבית משפט אומר לי שהוא מתחיל להקריא את כתב האישום, ואני אומרת שהוא לא יכול להקריא את כתב האישום... אני לא מקשיבה לשופטת שפועלת בניגוד לחוק".

 

מנגד, השופטת נתנה החלטה: "בית משפט מורה לגברת אור להתיישב במקומה, הדיון לא הסתיים ובית משפט מקריא את כתב האישום". אור לא שבה לאולם. השופטת מלפנים שורת הדין קבעה כי היא נותנת לענבל אור הזדמנות אחרונה לקיים הקראה וקבעה דיון נוסף להקראת כתב האישום ל-21 באפריל. "בתקווה שענבל אור תתעשת", קבעה השופטת.

x