$
משפט

נמל חיפה תובע 117 מיליון שקל מנמל אשדוד: "חיסל את התחרות בפריקת כלי רכב"

שתי החברות הן ממשלתיות; תביעת נמל חיפה מתבססת על קביעת הממונה על התחרות לפיה נמל אשדוד פגע בתחרות מול נמל חיפה בתחום פריקת כלי הרכב; נמל אשדוד בתגובה: "לא קיבלנו עד לרגע זה כל תביעה"

ענת רואה 19:5024.03.21

חברת נמל חיפה הגישה היום (ד') תביעת ענק לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד חברת נמל אשדוד. התובעת והנתבעת הן חברות ממשלתיות, כאשר בתביעה טוענת חברת נמל חיפה כי עילת התביעה היא פגיעה בתחרות מצד נמל אשדוד, ניצול לרעה של מונופולין בשוק פריקת כלי רכב וגרימת נזקים כלכליים.

 

במסגרת התביעה מבקשת חברת נמל חיפה לקבל גישה לכל חומר ומידע שיש בו כדי ללמד על פעילות נמל אשדוד בשוק פריקת כלי הרכב המיובאים לישראל מאירופה וארה"ב וכן לפיצויה ע"י נמל אשדוד, "בגין ניצול לרעה של מונופולין בשוק פריקת כלי הרכב". לטענת החברה, לצרכי אגרה מוערך סכום הפיצוי בסך 117 מיליון שקל.

 

כתב התביעה הוגש באמצעות עוה"ד עמית גור ומרב ארד-סלומון ממשרד סלומון ליפשיץ ושות' ביחד עם עוה"ד יגאל בורוכובסקי ועברי פיינגולד ממשרד יגאל בורוכובסקי ושות'. בכתב התביעה נטען כי הוא מתבסס בין היתר על ראיות מבית הדין לתחרות שקבע ביולי 2020 כי נמל אשדוד ניצל את מעמדו המונופוליסטי לרעה וחייב אותו לשלם קנס כספי בסך 3.5 מיליון שקל עקב כך.

 

לפי קביעת רשות התחרות בזמנו, במרכז הפרשה עמדו הסכמים סודיים של נמל אשדוד עם יבואני הרכב הגדולים בישראל, ונטען כי נמל אשדוד קבע עבור כל יבואן יעד שהותאם לו באופן ספציפי של כמות רכבים שעליו לפרוק בנמל אשדוד, כתנאי לקבל הנחה על אחסנת מכוניות. יבואן שלא עמד ביעד השנתי, נטען, היה צפוי לאבד את ההנחות.

 

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: אבי רוקח

 

 

כלי הרכב המיובאים לישראל דרך הים התיכון באמצעות אוניות גלנוע (אוניות המאפשרות טעינה ופריקת רכבים ללא צורך במנוף) נפרקים באחד משני נמלים: חיפה ואשדוד. לפי התביעה, מאז פתיחת השוק לתחרות כפועל יוצא מהרפורמה בנמלים (בשנת 2005) השיג נמל אשדוד מעמד של מונופולין בשוק פריקת כלי הרכב וב-2015 נמל אשדוד אף הוכרז כמונופול בשוק, רטרואקטיבית על ידי הממונה.

 

לאורך השנים, נטען, ניצל לרעה נמל אשדוד את היותו מונופולין באופן שיטתי ומכוון ובניגוד לדין על מנת להעמיד ולהנציח את שליטתו בשוק, וכדי לחסל כל אפשרות לתחרות מצד נמל חיפה. הממונה ערך חקירה יסודית שהביאה אותו לקבוע באופן נחרץ כי כבעל מונופולין נמל אשדוד ניצל לרעה את מעמדו בשוק, וקביעה זו אושרה ע"י בית הדין לתחרות.

 

נמל אשדוד, נטען, ניצל את מעמדו לרעה בין היתר כדי להכתיב ליבואני הרכב את תנאי ההתקשרות עמו ובכך ניטרל את המתחרה הפוטנציאלי היחיד שלו בשוק, נמל חיפה, וחיסל את התחרות בשוק.

 

ביצור כוח השוק המונופוליסטי וחסימת נמל חיפה מכל אפשרות להפוך לשחקן משמעותי בשוק פריקת כלי הרכב בכל אחד מקווי ההובלה הרלוונטיים ובשוק בכללותו, היוו יעדים בפני עצמם עבור נמל אשדוד ולא רק תוצרי לוואי של פעילות עסקית לגיטימית.

 

עוד נטען בתביעה, כי נמל אשדוד גרף לכיסו רווחי עתק שהושגו שלא כדין בשוק נטול תחרות אמיתית, מנע מנמל חיפה רווחים ואפשרות לרווחים, התעשר על חשבון נמל חיפה והסב לנמל חיפה נזקי עתק במשך שנים ארוכות. התביעה היא לפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לנמל חיפה.

 

מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה: "חברת נמל אשדוד לא קיבלה עד רגע זה כל תביעה. ככל שתתקבל תביעה כזו נלמד אותה ונתייחס אליה"

x