$
בחירות 2021

פרשנות

האם תוכנית לשון המאזניים של בנט הצליחה?

יו"ר ימינה - וראש הממשלה שיזדקק לו על מנת להקים קואליציה נוספת - הם המנצחים הגדולים של הבחירות לפי שניים מהמדגמים, אך הרבה עוד יכול להשתנות; גם מרב מיכאלי רשמה הישג גדול, מ-0 ל-7 מנדטים תוך זמן קצר; בני גנץ וניצן הורוביץ יכולים לנשום לרווחה; וגדעון סער הוא המפסיד הגדול

צבי זרחיה 00:5424.03.21

1. המנצחים הגדולים של הבחירות, לפי שניים משלושת מדגמי ערוצי הטלוויזיה שפורסמו הערב (ג'), הם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר מפלגת ימינה ח"כ נפתלי בנט. לפי המדגמים של כאן 11 וערוץ 13, נתניהו יכול להקים קואליציה של 61 מנדטים עם יהדות התורה, ש"ס, ימינה והציונות הדתית (לפי העדכון האחרון של מדגם קשת 12 - הגוש להחלפת נתניהו מוביל עם 61 מנדטים).

 

 

עם זאת, יש לבחון את הנתונים בזהירות עד לסיום הספירה של המעטפות הכפולות בוועדת הבחירות המרכזית. נתניהו, שהוביל את מדינת ישראל לארבע מערכות בחירות, יכול להיות מרוצה אם הנתונים לא ישתנו לרעה, ואף מנדט לא יזוז מהגוש שלו לגוש השני. אם הנתונים הללו יתאמתו ונתניהו יקים קואליציה, אזי היא תחוקק את "חוק פסקת ההתגברות". בנט הביע התנגדות באחרונה לחקיקת ה"חוק הצרפתי" ו"חוק החסינות". במקרה כזה, צפוי נתניהו גם להעניק לאיתמר בן גביר משרת שר בממשלה.

 

נתניהו, לפיד, סער ובנט נתניהו, לפיד, סער ובנט צילום: אבי רוקח, קובי קואנקס, אבי מועלם

 

2. המפתח להקמת הקואליציה החדשה נמצא, כאמור, בידיו של בנט, לפי הערכות יו"ר ימינה ילך עם נתניהו, אבל יש לו שורה של תביעות: כך, לאחרונה הוא דרש לכהן ראשון בראשות הממשלה, מאחר שהוא כבר לא ממש מאמין לנתניהו בסוגיית הרוטציה. נתניהו מצידו כבר הכריז שלא תהיה רוטציה. בניסיון לרצות את בנט, נתניהו יציע לו ולאיילת שקד להיטמע בתנועת הליכוד כדי שיוכלו בעתיד להתמודד על ראשות המפלגה.

 

3. נתניהו הכריז שבן גביר לא יהיה בקואליציה שלו, אבל עם 61 מנדטים נתניהו יהיה חייב לשנות את הכרזתו.

 

4. בני גנץ וניצן הורוביץ יכולים לנשום לרווחה. גנץ, עם 7 מנדטים, רחוק מאחוז החסימה, בדומה למרצ. יו"ר העבודה מרב מיכאלי יכולה לטפוח לעצמה על השכם, לאחר שלפני שנבחרה לתפקיד המפלגה לא עברה את אחוז החסימה וכעת היא עם 7 מנדטים.

 

5. גדעון סער הוא המפסיד הגדול של הבחירות, לאחר שרשם צניחה מ-17 מנדטים בשיאו לפי הסקרים, ל-6-7 לפי המדגמים. עם זאת, הסכם העודפים עם ימינה יכול להעניק לו מנדט נוסף ולהוריד את "גוש נתניהו" ל-60 מנדטים. מפסידים נוספים הם יאיר לפיד, שלא הצליח להגדיל את כוחו, ואביגדור ליברמן שציפה ל-10 מנדטים וירד ל-6. גם יהדות התורה איבדה מנדט

 

6. מי יהיה שר האוצר? אם הנתונים יתאמתו אז נתניהו יחזיק את התיקים המרכזיים במפלגתו. את תיק הביטחון יציע לבנט. תיק האוצר צפוי להישאר בליכוד אצל ישראל כץ, אלא אם בנט יתעקש למסור אותו לאיילת שקד - ובמקרה כזה ישראל כץ יעבור למשרד החוץ.

 

7. יש להתייחס לסקרים בזהירות. אם מנדט אחד יעבור לגוש השני - ישראל עשוייה ללכת לבחירות בספטמבר.
x