$
בחירות 2021

דיווח שוטף

שיעור ההצבעה נכון לשעה 20:00 - הנמוך ביותר מאז 2009

רק 60.9% מבעלי זכות הבחירה מימשו את זכותם עד 20:00 - נתון הנמוך ב-4.7% לעומת הבחירות הקודמות; מנכ"לית ועדת הבחירות: "מקווה שהזמן הנותר יהיה עמוס וידביק חלק מהפער"; הנשיא ריבלין הצביע "כאזרח מודאג מאוד"; מבודדים התלוננו שמערך ההסעות לא מתפקד ושאיש לא הגיע לאסוף אותם להצבעה

ynet 21:1823.03.21

ישראל הולכת לקלפי, בפעם הרביעית תוך שנתיים. בשעה 07:00 בבוקר (יום ג') נפתחו רוב הקלפיות במסגרת הבחירות לכנסת ה-24. עד לשעה 22:00 יוכלו 6,578,084 בעלי זכות הצבעה לבחור ב-13,685 קלפיות ברחבי הארץ, מהן 751 קלפיות ייעודיות לחולי קורונה ומבודדים. ביישובים הקטנים הקלפיות נפתחו ב-08:00 והן ייסגרו ב-20:00, כך גם בבתי החולים ובבתי הסוהר והמעצר. הקלפיות הייעודיות לחולי קורונה יעבדו בשעות 19:00-08:00, הקלפיות למבודדים נפתחו ב-07:00 וההצבעה בהן תסתיים ב-22:00.

 

21:10 - המגמה נמשכת: שיעור ההצבעה נכון לשעה 20:00 - הנמוך ביותר מאז 2009

 

שיעור ההצבעה נכון לשעה 20:00 עמד על 60.9% - הנמוך ביותר משנת 2009. בנוסף, מדובר על נתון שנמוך ב-4.7% לעומת הבחירות הקודמות.

 

19:15 - 51.5% הצביעו עד 18:00 - ירידה של 4.8% לעומת הבחירות הקודמות

 

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס הודיעה כי שיעור ההצבעה נכון לשעה 18:00 עומד על 51.5% - ירידה של 4.8% לעומת בחירות קודמות. עד כה הצביעו 3,384,482 בני אדם. לדבריה, "בוועדת הבחירות עשינו כל מה שהיה אפשר כדי להנגיש את ההצבעה לכלל ציבור הבוחרים, כולל קבוצות מיוחדות. לצערי כנראה הציבור בחר קצת פחות לבוא ולבחור. אני מקווה שהשעות הנותרות יהיו עמוסות וידביקו חלק מהפער שנוצר".

 

17:15 - נמשכת מגמת הירידה באחוז ההצבעה: עד 16:00 הצביעו 42.3%

 

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס, הודיעה כי שיעור ההצבעה נכון לשעה 16:00 עומד על 42.3% - ירידה של 4.7% לעומת בחירות קודמות. עד כה הצביעו 2,782,110 בעלי זכות הצבעה.

 

בתוך כך אמרה עדס כי חולי הקורונה והמבודדים יוכלו להירשם להסעות לקלפיות עד לשעה 18:00 בערב בלבד. מנגד, מבודדים רבים התלוננו כי מערך ההסעות לא מתפקד וכי איש לא הגיע לאסוף אותם להצבעה - למרות שתיאמו מועד איסוף מראש.

 

לפי נתוני ועדת הבחירות, מתוך כ-6,700 חולים מאומתים בעלי זכות הצבעה, כ-1,200 השתמשו בהסעות שהועמדו לרשותם עד כה. מתוך כ-22 אלף מבודדים סה"כ בעלי זכות הצבעה, השתמשו בשירותי מערך ההיסעים של גט טקסי שהוועדה העמידה לרשותם 1,012 מבודדים בלבד. יש לציין כי חלק מהמבודדים הגיעו ברכבם הפרטי להצבעה, או לחילופין ברכב של קרובים או מכרים, כך לפי הודעת הוועדה.

(דורון ברויטמן) 

קלפי ריקה. שיעור ההצבעה ממשיך להיות נמוך קלפי ריקה. שיעור ההצבעה ממשיך להיות נמוך צילום: עופר צור

 

15:30 - שיעור ההצבעה ממשיך להיות נמוך יחסית

 

לפי נתוני ועדת הבחירות המרכזית, נכון לשעה 14:00 עמד אחוז ההצבעה על 34.6% - לעומת 38.1% בבחירות הקודמות. 2,278,032 בעלי זכות בחירה מימשו את זכותם.

 

13:24 - ירידה בשיעור ההצבעה הארצי

 

ועדת הבחירות המרכזית מסרה כי אחוז ההצבעה נכון לשעה 12:00 עומד על 25.4%. בבחירות הקודמות בשעה זו אחוז ההצבעה היה 27.6%.

 

 

13:20 - תנועה דלילה בקלפיות המבודדים ובנתב"ג

 

בנתב"ג נערכו לבחירות, וישראלים שינחתו היום בנמל התעופה יוכלו להצביע באחת הקלפיות שהוקמו במקום. עבור מי שחזר מחו"ל ועדיין לא התחסן פעמיים הוקמה קלפי מיוחדת בשרוול, בדרך לביקורת הגבולות. בתוך כך, אזרחים השוהים במלוניות קורונה יכולים להצביע בקלפיות הייעודיות שהוקמו בהן.

 

בינתיים, בוועדת הבחירות מודאגים מתנועה דלה במיוחד בקלפיות בנתב"ג ובקלפיות החולים והמבודדים: רק 41 חוזרים מחו"ל הצביעו נכון ל-12:30 והצפי הוא שעוד 800 נוסעים שאמורים לנחות בישראל יצביעו - אך לא ברור כמה מהם אכן יעשו זאת.

 

מצביעים בנתב"ג מצביעים בנתב"ג צילום: סיון פרג'

 

 

11:30 - אחוז ההצבעה נכון לשעה 10:00: 14.8%

 

אחוז ההצבעה נכון לשעה 10:00 עומד על 14.8% - עלייה של 0.3% לעומת הבחירות הקודמות.

 

 

בנימין ושרה נתניהו מצביעים בנימין ושרה נתניהו מצביעים צילום: איי אף פי

 

 

כרזה של ש"ס בתל אביב כרזה של ש"ס בתל אביב צילום: דניאל וסרשטרום

 

 

11:19 - הנשיא הצביע "כאזרח מודאג מאוד"

 

נשיא המדינה הצביע הבוקר (יום ג') בבחירות לכנסת ה-24 בקלפי בבית הספר "יפה נוף" בירושלים. הוא קרא לאזרחי ישראל לממש את זכותם: "גם הפעם, אני מבקש מכם - צאו להצביע. אני עושה זאת בפעם האחרונה כנשיא אבל לפני הכול, כאזרח מודאג. מודאג מאוד".

 

 

גאולה וגדעון סער ושניים מילדיהם בקלפי גאולה וגדעון סער ושניים מילדיהם בקלפי צילום: מוטי קמחי

 

"גם בתוך הקושי הגדול שאנחנו שרויים בו, הבחירות לכנסת הן קודש הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית שלנו. נכון, מערכת בחירות רביעית בתוך שנתיים פוגעת באמון הציבור בהליך הדמוקרטי אבל רק בידיכם להשפיע. אין דרך אחרת", הפציר ריבלין.

 

 הנשיא הודה במעמד ההצבעה לוועדת הבחירות המרכזית בראשות השופט פוגלמן: "גם במערכת הבחירות הנוכחית מבטיחים את זכות ההצבעה של כל הישראליות והישראלים ואת תקינות הליך ההצבעה והבחירות בכל רחבי הארץ. הם עושים זאת גם תחת שלל האתגרים, ובראש ובראשונה התאמת הליך הבחירות לימי הקורונה, לאוכלוסיות בסיכון, ולאזרחים המצויים בבידוד".   

 

הנשיא ריבלין מצביע הבוקר בירושלים הנשיא ריבלין מצביע הבוקר בירושלים צילום: עמית שאבי

 

 

יאיר וליהיא לפיד מצביעים יאיר וליהיא לפיד מצביעים צילום: עוז מועלם

 

 

מצביעים ממתינים ברמת גן מצביעים ממתינים ברמת גן

 

10:40 - לפיד, בנט, הורוביץ וגנץ הצביעו

 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הצביע בקלפי בעירו ראש העין. גנץ קרא להצביע ל"גוש השינוי" והזהיר: "אחרת לא נגיע אפילו לבחירות החמישיות, יהיה פה משטר אחר".

 

יו"ר ימינה נפתלי בנט הגיע להצביע בקלפי בעירו רעננה, ביום הולדתו ה-49 שחל היום ולקולות שירת "היום יום הולדת". ביציאה אמר בנט: "אני קורא לכולם לצאת ולהצביע, כדי להביא ממשלת שינוי״.

 

 

ניצן הורוביץ בקלפי ניצן הורוביץ בקלפי צילום: אביגיל עוזי

 

 

נפתלי בנט ואשתו מצביעים נפתלי בנט ואשתו מצביעים צילום: אלי דסה

 

איילת שקד מצביעה איילת שקד מצביעה צילום: דנה קופל

 

 

מצביע ברהט מצביע ברהט צילום: איי אף פי

 

קלפי בבני ברק קלפי בבני ברק צילום: איי אף פי

 

 

 

מצביעים בתל אביב מצביעים בתל אביב צילום: איי אף פי

 

 

קלפי למבודדי קורונה בירושלים קלפי למבודדי קורונה בירושלים צילום: רויטרס

 

יו״ר מרצ ניצן הורוביץ הצביע בקלפי הסמוכה לביתו בתל אביב. ביציאה אמר הורוביץ: "אלה הבחירות הכי צמודות שהיו פה כבר שנים. אם מרצ תהיה בפנים, לנתניהו לא תהיה ממשלה עם החשוכים. זאת ההכרעה הכי דרמטית שהייתה בבחירות בישראל זה שנים רבות״.

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הצביע בקלפי בתל אביב. בהצהרה לכלי התקשורת מסר: "זה רגע האמת של מדינת ישראל, בסוף הכול מתנקז לשתי אפשרויות בלבד: יש עתיד גדולה או ממשלה של חושך, גזענות והומופוביה".

 

 

קלפי בבית החולים אסף הרופא קלפי בבית החולים אסף הרופא צילום: ועדת הבחירות המרכזית

 

09:25  - איחורים קלים ותורים בקלפיות: "חוצפה שאין כדוגמתה"

 

אף שרוב הקלפיות היו צריכות להיפתח כבר בשעה 07:00 הבוקר (שלישי), מצביעים ברחבי הארץ דיווחו על עיכובים של כחצי שעה בפתיחתן. בירושלים, בחיפה, בראש העין וביישוב קדומים סיפרו על תורים שהשתרכו בכניסה לקלפיות עד לפתיחתן.

 

 

מימין: ליאור שליין ומרב מיכאלי מצביעים בת"א מימין: ליאור שליין ומרב מיכאלי מצביעים בת"א צילום: אביגיל עוזי

 

ביישובים הקטנים נפתחו הקלפיות ב-08:00 וייסגרו ב-20:00, כך גם בבתי החולים ובבתי הסוהר והמעצר. הקלפיות הייעודיות לחולי קורונה יעבדו בשעות 19:00-08:00, הקלפיות למבודדים ייפתחו ב-07:00 וההצבעה בהן תסתיים ב-22:00. לרשימת הקלפיות הייעודיות לחצו כאן.

 

בחיפה נרשמו עיכובים בקלפיות ברחוב טבריה וברחוב יד לבנים. ועדת הבחירות בעיר הסבירה כי עיכובים אלו נבעו מהיעדרות של נציגי המפלגות.

 

 

דוכנים של פעילים בגבעתיים דוכנים של פעילים בגבעתיים

 

 

אריה דרעי מצביע, הבוקר אריה דרעי מצביע, הבוקר צילום: שלו שלום

 

 

מצביעים בקלפי, הבוקר מצביעים בקלפי, הבוקר צילום: אלכס קולומויסקי

 

09:00 - סמוטריץ', דרעי וליברמן הצביעו

 

יו"ר "ישראל ביתנו" אביגדור ליברמן הצביע יחד עם רעייתו בקלפי ליד ביתו ביישוב נוקדים. לאחר ההצבעה אמר ליברמן: "אני קורא לכל עם ישראל למצוא חצי שעה, להתייצב ליד הקלפי ולהצביע. במיוחד אני פונה לדור הצעיר, אותם צעירים בגילי 30-18 שלא הצביעו בסיבוב הקודם, מדובר בגורל שלכם, הפעם אתם חייבים להגיע ולהצביע".

 

 

ראש השימה המשותפת ח"כ איימן עודה מצביע בקלפי ראש השימה המשותפת ח"כ איימן עודה מצביע בקלפי צילום: אלעד גרשגורן

 

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הצביע ביישוב מגוריו קדומים, והביע אופטימיות שמפלגתו לא רק תעבור את אחוז החסימה, אלא תאפשר את הקמתה של ממשלת ימין "סוף סוף", כלשונו. "לפי הסקרים אנחנו בפנים אבל לא מחוץ למרחב הסכנה ומי שחשוב לו ממשלת ימין צריך לוודא, ולא ב-99% אלא במיליון אחוז".

 

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, היה מבין הפוליטיקאים הראשונים שהצביעו הבוקר עם פתיחת הקלפיות. מחוץ לעמדת הקלפי בבית ספר בשכונת הר נוף בירושלים אמר דרעי כי זהו "יום הסקר האמיתי" וקרא לישראלים לצאת ולהצביע. "הפעם חייבים להביא הכרעה, אי אפשר מערכת בחירות חמישית. אני מקווה מאוד שהציבור ישכיל לתת לנו להמשיך ולעשות למען עם ישראל, למען מדינה יהודית שעוזרת לחלשים בראשותו של נתניהו".

 

 

ליברמן מצביע, הבוקר ליברמן מצביע, הבוקר צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

 

08:15 - נפתחה ההצבעה בבחירות לכנסת ה-24. 6,578,084 בעלי זכות בחירה יוכלו להצביע ב-13,685 קלפיות, בהן 751 קלפיות לחולי קורונה ומבודדים. מרבית הקלפיות יינעלו ב-22:00, ואז גם יתפרסמו המדגמים, שינסו לנבא את תוצאות הבחירות.

 

ביישובים הקטנים שבהם פחות מ-350 בעלי זכות בחירה, ההצבעה תתקיים בשעות 20:00-08:00. זוהי הפעם הרביעית תוך פחות משנתיים שאזרחי ישראל ניגשים להצביע בבחירות הכלליות. הבחירות לכנסת הקודמת (ה-23) התקיימו לפני קצת יותר משנה, ב-2 במרץ 2020.

 

 

שר הביטחון בני גנץ מצביע בראש העין שר הביטחון בני גנץ מצביע בראש העין צילום: יאיר שגיא

 

לראשונה הוצבו קלפיות בנתב"ג כדי לאפשר לנוחתים להצביע לפני שיידרשו להיכנס לבידוד. הטיסה הראשונה לישראל תנחת בשעה 09:00. המגמה של הימים האחרונים נמשכת גם היום כשיותר נוסעים עוזבים את ישראל מאלו שמגיעים. היום ימריאו 5,100 נוסעים בעוד שרק 2,600 נוסעים יחזרו לישראל.

  

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, אומרת כי תוצאות הבחירות לא צפויות להתבהר לחלוטין עד יום שישי. "אנחנו עורכים תהליכי בקרה מאוד מדוקדקים על התוצאות, בודקים חריגות, בודקים סטטיסטיקות, בודקים אנומליות. כל הדברים האלה אורכים זמן, לכן במהלך הלילה התוצאות יזרמו באופן איטי", אמרה עדס ל-ynet. "אני מקווה שעד שעות הבוקר נוכל לראות בערך כ-70% מהתוצאות בכל הקלפיות הרגילות. כל היתר יזרום במהלך הבוקר ולגבי המעטפות הכפולות, הן ייספרו, הן הרי עוברות תהליך מאוד מורכב של בדיקה לפני הספירה כאן בכנסת. הספירה הזו תתחיל רק ביום רביעי בלילה. לכן, אנחנו לא מצפים שלפני יום שישי יהיו תוצאות".

x