$
דעות

מכתב פומבי: "דוד אמסלם, אתה וחבריך מביאים הסתה ורמייה"

היזם והממציא דב מורן מגיב לדברי שר הדיגיטל, שהציג אותו בנאום בכנסת כאדם נהנתן המתנשא על מזרחים; "את כספי עשיתי בעבודה קשה", כותב לו מורן, "מעולם לא הפליתי בין אשכנזים ומזרחים. אתה ושכמוך באתם עם ההפרדה הזאת, שהיא הגזענות האמיתית. תתבייש"

דב מורן 11:1719.03.21

לפני כחודשיים נשאת נאום בכנסת ובו אמרת עלי את הדברים הבאים:

 

דב מורן – "בן אדם יושב על מיליארדים, שכל היום יושב במרפסת, אוכל קוויאר, מסתכל על הרולקס, ואחד ביטון מנקה לו את האוטו, ואפללו מנקה לו את החצר והגברת אוחנה שוטפת לו את הבית, והוא אומר אין להם ערכים...".

 

 

 

אני רוצה לתקן אותך, מר אמסלם.

 

 

דוד אמסלם דוד אמסלם צילום: אבי מועלם

 

לאבי החרותניק היו בחייו שני שותפים. למשך תקופה אחת זה היה ערבי מפורדיס. למשך תקופה ארוכה אחרת זה איש מקסים יליד מרוקו. אהבתי מאוד אותו ואת המשפחה שלו - איזה איש עדין ותרבותי. לפני שנים רבות חשבנו שכל ההפרדה הזאת בין אשכנזים ומזרחים נעלמת או נעלמה לה עד שבאו אנשים כמוך לרכוב על גבי רגשות הקיפוח והשנאה.

 

את כספי עשיתי בעבודה קשה. התחלתי מכלום. בית עני ברמת גן. אבא שהגיע לכאן ללא אגורה ולא לקח פיצויים מהגרמנים כי הוא היה אוהד שרוף של בגין, שהיה כזכור נגד הסכם השילומים עם גרמניה. אני הקמתי חברה מאפס והבאתי אותה להצלחה עולמית. מיליארד דולר מכירות. ההמצאה של הדיסק-און-קי. נשמע קל? זה היה קשה. היו תקופות שרעבתי והיו לילות רבים נטולי שינה. מי עשה זאת? חברי ואני.

 

שותפִי באמ-סיסטמס היה אריה מרגי. אף פעם לא הפלתי בין אשכנזים ומזרחים. לא ידעתי מה זו האבחנה הזאת עד שאתה ושכמוך באתם עם ההפרדה הזאת, שהיא, היא הגזענות האמיתית.

 

אחרי מכירת אמ-סיסטמס הלכתי להיות היו"ר של טאואר. ללא שכר. ללא אופציות. למה? כי אמרו לי שללא עזרה המפעל עתיד להסגר על 1,200 עובדיו וכל מגדל העמק תהיה חור תעסוקתי. כן, היה איכפת לי ממגדל העמק. שלוש שנים קשות והצלחות אלטרנטיביות אחרות נתתי מחיי כדי שהמפעל הזה יפרח. זו אחת מגאוותי הגדולות, העובדה הזאת שסיפקתי פה מקומות עבודה לאלפי אנשים.

 

הקמתי מאז בכספי האישי עוד חברות. בקומיגו מיניתי את מוטי כמנכ"ל. אימו ז"ל, אותה עוד זכיתי להכיר – אישה מופלאה, עלתה מסוריה. בגלוקומי מיניתי את יפתח כמנכ"ל. הוריו באו מתימן. מוטי ויפתח הם אנשים ראויים והפכתי אותם לשותפי אמת. מוצאם? ממש לא רלוונטי לשיטתי. בקרן ההון-סיכון, אותה אני מנהל, אני עובד בממוצע כ-14 שעות ביממה (ואין לי רולקס, אני לא אוכל קוויאר – אני צמחוני, ואני לא יושב במרפסת אלא בשבת). השקענו עד היום ב-21 חברות. חלק מהן מנוהל על ידי מזרחים, חלק על ידי אשכנזים. אף פעם לא שאלנו. אנחנו משקיעים על פי קריטריונים אובייקטיבים ולהערכתי כחצי הם ממוצא זה וחצי ממוצא זה.

 

דב מורן דב מורן צילום: דמיטרי שביצ'נקו

נדמה לי ששניים מתוך שותפיי בקרן הם ממוצא מזרחי. מעולם זה לא היה הקריטריון בעיני בבחירת אנשים. רק גזענים בוחנים אנשים על פי מוצאם.

 

אין לי פמליה שמלווה אותי, כמו שלך יש כבוד השר. אני לוקח את האוטו שלי לשטיפה בערך פעם בשלושה ודשים (אין לי זמן!) ומי ששוטף לי את האוטו זה דווקא אחד בוריס. אני לא יודע מה המוצא של הגנן שלי אבל כשדיברתי איתו, מאוד שמחתי לגלות שהוא בחר להיות גנן כי הוא אוהב טבע וצמחים. למנקה הקודמת שלנו קראו אוקסנה. היא הייתה פה בת בית וכולנו שמחנו/התעצבנו כשהיא גמרה הסמכה והפכה להיות אחות בבית חולים. המנקה הקיימת שלנו היא אכן ממוצא מזרחי והיא אישה נהדרת ואתה יודע מה, כבוד השר? היא ש-ו-נ-א-ת אתכם.

 

פניתי בנאום שלי, שאותו הבאת במקוטע בטוויטר שלך לאנשי המחאה ואמרתי שם שמי שנמצא דרך קבע באיום קיומי, כלכלי או בריאותי – אין לו ראש לשיחות על ערכים. שצריך לדבר על הנזקים שביבי מביא להם ולא על ערכים ודמוקרטיה וליברליזם. דיברתי על האדון בעפולה והגברת בדימונה כי הם האחים שלי. כי אנחנו צריכים להבין את המצוקות שלהם.

 

כשהבן שלי הלך ללמוד בישיבה במסגרת ההסדר, הוא הלך ללמוד בישיבת נתיבות. הבת שלי עושה סטאג' ברפואה בבית החולים באשקלון.

 

אני אוהב את עם ישראל. מקצה לקצה. כן, גם את האתיופים וגם את החרדים.

 

אתה וחבריך למפלגה מביאים לעם הזה הסתה, גזענות, שנאה, פייק ניוז, שיטות של רמייה, אי כיבוד הסכמים, חוסר יושר כשיטה, ערעור יסודות הצדק והמשפט. איך אמר חברך לסיעה? "כוח, כבוד, כסף". מילא זה, אבל הנורא מכל זה ניהול המגיפה הזאת של הקורונה. לצד הצלחה ראויה לשבח של הבאת החיסונים, היה פה ניהול מחפיר שגרם למוות מיותר של אלפי אנשים. ולמה זה? כי מי שניהל את המגיפה, זה שלשיטתך היה צריך להיות מוגדר כאשכנזי אליטיסט ועשיר (ואגב, מאיפה הוא עשה את כספו? מה הוא המציא?), הוא פשוט... מנהל גרוע. מנהל ששם את כבודו, מעמדו והצרכים האישיים שלו לפני טובת העם. מנהל שההחצנה וההצגה חשובות לו הרבה יותר מהתוכן והתוצאה הסופית.

 

זה הסיפור.

 

שום דבר שקשור לימין/שמאל.

 

שום דבר שקשור לאשכנזים/ספרדים.

 

שום דבר שקשור לקיפוח. כל הדיון הזה בכנסת היה מתוך רצון שלך לאפשר מינויים של המקורבים לך ולמפלגתך לתפקידי דירקטורים מקצועיים בחברות הממשלתיות. זו גם הסיבה שנפלתי לך לפה (ואין לי כל רצון להפוך לדירקטור אבל אני בעיניך "אשכנזי, משכיל ועשיר" – נקודות לחובתי). זו גם הסיבה שהמאמץ הזה שלך (בינתיים... בינתיים...) כשל.

 

המנקה שלנו היא אישה חכמה ונבונה - היא מבינה את זה ולכן היא סולדת מהמפלגה שלך. אני מקווה שכך גם רבים אחרים. כח, כבוד, כסף. תתבייש.

 

דב מורן הוא יזם, ממציא ומשקיע הון סיכון. המציא את הדיסק און-קי

x