$
דעות

דעה

קחו דקה לפני הבחירות - ועשו חשבון נפש

איך אתם שם, בבניין הכנסת, ישנים בשקט בלילה? איך אתם לא מודאגים מההשלכות הנפשיות של השנה האחרונה על החברה הישראלית? הציבור משווע לעזרה נפשית, לסיוע בשיקום מהמצב הנוראי בו הוא נמצא - ואתם, נבחריו, חייבים לראות את זה

ד"ר יובל הירש 09:2117.03.21

עברה שנה מאז פרצה מגיפת הקורונה, והתסמינים הנפשיים משתוללים. תחושת שותפות הגורל שחשנו בתחילת הדרך, התחלפה במהלך השנה בחוויה דיכאונית, בשקיעה, בבדידות. בעלי עסקים בחובות, עובדים שפוטרו, ילדים ששגרת חייהם הכל כך חשובה נקטעת שוב ושוב ושוב. דאגה עמוקה לעתיד שמחלחלת בחלקים רבים בחברה הישראלית, תחושה של ייאוש שהולכת וגוברת ולא מאפשרת את ניצוץ התקווה הנדרש כדי לחלום על מציאות אחרת, כזו שהכרנו עד לא מזמן ונראית עכשיו כמו דימיון רחוק. במציאות הזו, החלטות הממשלה נחוות כמו פטיש חמש קילו בראש של הציבור. שוב ושוב.

 

מליאת הכנסת מליאת הכנסת צילום: עמית שאבי

 

אנחנו, הפסיכולוגים בשירות הציבורי, כמי שנמצאים בחזית הטיפול הנפשי באזרחים – במרפאות לבריאות הנפש, בבתי החולים, במרכזים להתפתחות הילד ובמערכת החינוך על גווניה – עדים מדי יום למצוקה הנפשית ההולכת וגוברת. טיפול מוקדם יכול היה לסייע ולמנוע החמרה בעתיד, יכול היה לחסוך מאנשים סבל נוראי של שנים, יכול היה גם לחסוך למשק הישראלי הוצאות אדירות על טיפול עתידי במעגלי הנפגעים מהמשבר, מעגלים שהולכים ומתרחבים עם כל יום שעובר. תסמינים נפשיים שמחמירים, שהופכים למצוקות כרוניות, לפחדים משתקים שבתורם ימנעו מהמשק הישראלי לחזור לשגרה, גם כשכולנו נהיה מחוסנים בגופנו. לכן המדינה חייבת לדאוג לכך שנהיה מחוסנים גם בנפשנו.

זה כואב ועצוב.

 

ציפינו מכם שלא תסכימו לוותר על האנשים במדינה הזאת, אבל לצערנו המלחמה שלנו על השירות הפסיכולוגי הציבורי בישראל, לא מצליחה להגיע אליכם. אינכם מקשיבים לזעקה שנובעת מנפשם של בני אדם שסובלים. אתם חייבים להתעורר. המגיפה הנפשית כבר בעיצומה, והיא תלך ותחריף. כמו שאומרים, הכתובת על הקיר ואף אחד מכם לא מרים את הכפפה. הציבור משווע לעזרה נפשית, לסיוע בשיקום מהמצב הנוראי הזה, ואתם, נבחריו, חייבים לראות את זה.

 

העברת תקציבים לגיוס מאות פסיכולוגים לטיפול בחולי ובמבודדי הקורונה, בבתים, במלונות, בבתי החולים. בצוותים הרפואיים שקורסים, במובטלים שהולכים ומאבדים תקווה - זהו צו השעה. היכן המיליארדים שהעברתם לכל תחום אפשרי במשק, חוץ מאשר למערך בריאות הנפש?

 

אנו נמצאים בעיצומה של מערכת בחירות רביעית מזה שנתיים. איך אתם מרשים לעצמכם להמשיך ולהפקיר את בריאותם הנפשית של מאות אלפי אזרחים?

 

אתם מונעים מאיתנו את החיסון הנפשי - טיפול פסיכולוגי. זה שיכול לעזור, לטפל, לשקם, לחסן.

 

מי שעומד בראש מפלגה, מי שרוצה להיות ראש ממשלה, שר, ח"כ, מי שרוצה להשפיע על החיים במדינה הזאת, חייב להתייחס למגיפה הנפשית. חייב לספק פסיכולוגיה ציבורית ובריאות נפשית לאזרחים, חינם, בדיוק כפי שאתם מחוייבים לבריאותנו הפיזית.

 

בבחירות הללו נדרוש מהמפלגות להתחייב, כי בקווי היסוד של הממשלה הבאה יוקדש חלק נרחב לבריאות הנפשית של אזרחי ישראל. נדרוש מהמפלגות להתחייב להפעיל תוכנית לאומית לפסיכולוגיה הציבורית, תוכנית שתדאג שבישראל תפעל פסיכולוגיה ציבורית חזקה ובחינם – לכל מי שזקוק לכך, כפי שהחוק קובע ומגדיר טיפול נפשי כזכות לכל נפש. נדרוש הזרמת משאבים לטובת הרחבת השירות הפסיכולוגי הציבורי, כך שיצליח להגיע אל כל מי שזקוק לו. כי טיפול פסיכולוגי הוא מצרך בסיסי, לא פריווילגיה, לא מותרות.

נדרוש מהמפלגות להציב את בריאותם הנפשית של אזרחי ישראל בראש סדר העדיפויות, במיוחד בתקופה זו, בה אנו מתמודדים עם ההשלכות הנפשיות החמורות של מגפת הקורונה, ויפה שעה אחת קודם.

 

ד"ר יובל הירש הוא פסיכולוג קליני, יו"ר חטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות המח"ר ומראשי מטה המאבק - פורום הארגונים למען פסיכולוגיה ציבורית

בטל שלח
    לכל התגובות
    x