$
דעות

דעה

אפס דוחות? עושים צחוק מהתו הירוק

הסיבה שנרשמו אפס דו"חות היא פשוט שהפקחים לא עבדו. במשטרה סברו כי האכיפה תגיע מצד הרשויות המקומיות, ברשויות סברו כי המשטרה תטפל - וכל מי שיצא לבלות בברים ובמסעדות דיווח ש"אף אחד לא מבקש כלום"

אדריאן פילוט 23:3614.03.21

המשק נפתח, הבילויים חזרו בכפוף לתו הירוק ועדיין, שנה אחרי פרוץ מגיפת הקורונה בישראל, נראה שלא למדנו הרבה, אולי אפילו כלום. היום דווח בגלי צה"ל כי בשתי הערים הגדולות בארץ - תל אביב וירושלים - לא נרשמו דו"חות על הפרת תו ירוק בכלל.

 

 

 

וזה לא שכלל הציבור הישראלי פתאום החל לשמור באדיקות על החוק. הסיבה שנרשמו אפס דו"חות היא פשוט שהפקחים לא עבדו. במשטרה סברו כי האכיפה תגיע מצד הרשויות המקומיות, בעוד ברשויות סברו כי משטרת ישראל תטפל בנושא - וזאת בזמן שכל מי שיצא לבלות בברים ובמסעדות דיווח כי "אף אחד לא מבקש כלום". אם הבדיחה לא היתה על חשבוננו, זה היה מצחיק.

 

פקחים (ארכיון) פקחים (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

מאז פרוץ הקורונה, ממשלת נתניהו איבדה את אמון הציבור באופן מוחלט, במידה רבה בגלל בעיות קשות של אכיפה. פעם אכיפה בררנית רק עבור חילונים ופעם היעדר אכיפה מוחלט. החלק העצוב באמת הוא שבאופן חריג, סביב התו הירוק נעשתה עבודת מטה מסדורת ועניינית. יתרה מזו, הדיון סביב התו הירוק - שגרם מלכתחילה ללא מעט מחלוקות - לא נעשה ברגע האחרון, אלא התקיימו כמה וכמה דיונים ואף הוקם צוות יעודי למטרה. אבל ממשלת נתניהו כנראה מתעקשת לשחוק את הכלי הזה. ולך תסביר בעוד שבוע, חודש או חודשיים, כאשר הממשלה פתאום תתעורר ותחליט להתחיל לאכוף את השימוש בתו הירוק, אחרי שהסוסים כבר ברחו מהאורווה.

 

הפגיעה של אמון הציבור בתו הירוק לא שוחקת רק את התו, אלא את כל המגבלות והכלים שהממשלה מפעילה - דבר שמוסיף עוד לכרסום הכללי של אמון הציבור במדינה. המחדל הזה, כמובן, לא עצר את נציגי הממשלה מפתיחת עוד ועוד מקומות על פי התו הירוק. שעות ספורות לאחר שנודע כי התו הירוק לא נאכף כלל, שר הבריאות יולי אדלשטיין כבר הוציא הודעה לעיתונות יחד עם נציגות איגוד הברים והמועדונים שלפיה המועדונים ייפתחו לפי התו הירוק כבר בפעימה הקרובה.

 

x