$
משפט

בלעדי לכלכליסט

בעקבות תביעה ייצוגית: 92 יישובים ערביים ייהנו מדואר שליחים, במקום 15 עד כה

תושב הכפר דבוריה הגיש בקשה לייצוגית נגד חברת דואר ישראל בטענה שסיפקה דואר שליחים רק ל-15 יישובים ערביים. בעקבות הייצוגית הגיעו הצדדיים להסכמות לפיה החבר תוסיף עוד 77 יישובים ערביים לשירות

"הדואר בא היום", וגם ליישובים ערביים: בעקבות תביעה יצוגית שהוגשה לפני כשנתיים וחצי הדואר יספק שירותי דואר שליחים ל-92 יישובים ערביים במקום 15 לפני הגשת התביעה – כך עולה מהסכמות שהושגו ואושרו היום (א') על ידי בית משפט מחוזי מרכז. 

 

 

הסיפור החל באוקטובר 2018, אז הוגשה בקשה לייצוגית נגד דואר ישראל. מגיש הבקשה, מוחמד מסאלחה, תושב הכפר דבוריה לרגלי הר תבור בגליל התחתון, טען בתביעה הייצוגית כי הוא אח מוסמך העובד בחברת תרופות, שמדי פעם נדרש להשתמש בדואר שליחים. במסגרת הבקשה טען כי ביקש לשלוח שני מכתבים באמצעות דואר שליחים, אחד לכפר תבור ואחד בדבוריה. על פי הנטען, לכפר תבור הדבר התבצע ללא שום בעיה, בעוד שבקשתו לשלוח לדבוריה נדחתה. התשובה שקיבל מהדואר היתה: "דבוריה זה כפר, לא יודע אם יש לי שמה זה ... לא מגיע בן אדם במיוחד עד לשם לתת... אין שליחים, אין מישהו שנוסע לשם".

 

סניף דואר (ארכיון) סניף דואר (ארכיון) צילום: אלעד גרשגורן

 

עו״ד צחי פיסטל עו״ד צחי פיסטל צילום: יוליה טוקרב

באמצעות עורכי הדין צחי פיסטל ועדי ערמן ממשרד עוה"ד בן ארי, פיש, סבן ושות', וכן עו"ד יאמן מסאלחה ממשרד אחמד מסאלחה, טען התובע כי קיים אבסורד בשירותי דואר ישראל, כאשר שירות השליחים מתבצע ליישובים יהודים קטנטנים (דוגמת לפידות, בו 42 משקי בית בלבד), אך ילישובים ערביים גדולים יותר, הנמצאים בסמוך (דוגמת דיר אל אסד, שם מתגוררים למעלה מ- 12,000 תושבים), לא ניתן השירות.

 

בבקשה שהוגשה בשנת 2018 נכתב, כי חברת דואר ישראל, שהיא חברה ממשלתית, מתחייבת למסור דואר שליחים לרשימה הכוללת 1,002 יישובים – מתוכם, אך ורק 15 הם יישובים ערביים. המבקש טען כי בכך מפירה דואר ישראל את חוק איסור הפליה במוצרים.

 

מנגד, כפרה חברת דואר ישראל בטענות כנגדה. לאחר הגשת כתבי הטענות, התקיים בין הצדדיים הליך גישור בפני השופט בדימוס יצחק ענבר, ובמסגרתו נערכה על ידי חברת דואר ישראל עבודת מטה לבחינת האפשרות להוספה או הפחתה של יישובים נוספים בהם יינתן שירות דואר מהיר אקספרס.

 

בסופו של דבר הוסכם כי חברת הדואר תספק שירותי דואר מהיר אקספרס ל-77 יישובים ערבים נוספים. כלומר, השירות ניתן כיום ל-92 יישובים ערבים המהווים 72% מכלל היישובים הערביים. עוד הוסכם כי לחברת הדואר שמור שיקול הדעת בעניין הוספה או גריעה של יישובים מהשירות על בסיס  כדאיות כלכלית.

 

השופט שמואל בורנשטין קבע בהחלטתו כי יש לאשר את בקשת המבקש להסתלק מהתביעה לאחר ששוכנע כי הושגו מטרותיהן העיקריות של הבקשה לאישור תביעה ייצוגית. השופט אישר באופן חריג לשלם למבקש גמול בסך 20 אלף שקל ולבאי כוחו שכר טרחה כולל בסך 260 אלף שקל והורה על מחיקת התביעה.

 

x