$
דעות

העולם התאגידי אטום: כך ביידן יכול באמת ליצור אימפקט חברתי וסביבתי

כדי לצמצם את אי השוויון החברתי ואת הנזקים הסביבתיים יצטרך הממשל החדש לרתום את המשקיעים והחברות המסחריות. הוא יוכל לעשות זאת דרך הגברת השקיפות על ההשפעות שיוצרות חברות מסחריות

סר רונלד כהן 18:2612.03.21

אם ממשל ביידן מתכוון לצמצם את אי-השוויון החברתי ואת הנזקים הסביבתיים, הוא יצטרך לרתום את השפעתם של משקיעים וחברות מסחריות. איך? באמצעות כוח חדש ועולה שמתחיל לטלטל את המערכת שלנו: הגברת שקיפות על ההשפעות החברתיות והסביבתיות (אימפקט) שיוצרות חברות מסחריות. 

 

הנזקים לכדור הארץ, לחברה ולסביבה כבר מוכרים וידועים לכל, והאחריות ליצירה וצמצום הנזקים מוטלת לפתחן של חברות מסחריות. לדוגמא, שני שלישים מבעלי המניות של פרוקטר אנד גמבל התקוממו לאחרונה נגד ההנהלה בשל טענות שהשימוש של P&G בשמן דקלים גורם לכריתת יערות, ודרשו מההנהלה לחשוף את המידע. אותם בעלי מניות לא ידעו שמחקר מבית הספר לעסקים של הרווארד מצא שפעילות פרוקטר אנד גמבל יצרה בשנת 2018 נזק סביבתי המוערך ב-1.7 מיליארד דולר, שווה ערך ליותר מ-10% מסך הרווחים של P&G. 

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן צילום: רויטרס

 

התקוממויות של בעלי מניות יהפכו לכלי נפוץ יותר ככל שייחשף אימפקט החברות. והם יתקוממו גם על היעדר גיוון תעסוקתי והעסקה בלתי הוגנת. בעלי המניות משקפים את הלחץ שמפעילים היום משקיעים אשר מפנים יותר מ-30 טריליון דולר ל"השקעות אחראיות" (ESG) והשקעות אימפקט, כשליש מהנכסים הגלובליים המנוהלים. עדויות ללחץ הזה נמצאות בכל מקום. האתגר כיום הוא שיש לנו מעט שקיפות על האימפקט של חברות מסחריות. אתגר שיוצר הזדמנות לממשל ביידן להציג ולהניע שינוי אמיתי.

 

חשבונאות משוקללת אימפקט אפשרית היום. יוזמת Impact-Weighted Accounts של ג'ורג' סרפיים מביה"ס לעסקים של הרווארד מראה איך אנחנו יכולים לדווח נתונים מדוייקים וברי השוואה על האימפקט של חברה בתחומי תפעול, העסקה ומוצרים, ולשקף אותם כחשבונות פיננסיים. היוזמה משלבת מדע חדשני, ביג דאטה ואלגוריתמים המאגדים מידע סביבתי, וחברתי במטרה לתת לנתונים ערך כספי המראה את האימפקט של חברה על העולם.

 

הנתונים של סרפיים מ-1,800 חברות מרחבי העולם חושפים ש-250 עסקים מייצרים יותר נזק סביבתי בשנה מאשר רווח, 600 עסקים גורמים לנזק המשתווה ל-25% או יותר מרווחיהם, וכל 1,800 החברות יחד גורמות לנזק בשווי 3 טריליון דולר בשנה. כך ניתן לזהות מי מנהיג אימפקט ומי מזדחל מאחור בכל סקטור. בתעשיית הכימיקלים לדוגמא, הנזק הסביבתי של BASF משתווה ל-10% ממכירותיה ב-2018, בעוד שנזקיה של Sasol הגיעו לרמה מזעזעת של 137% מסך המכירות שלה. הנתונים מגלים שבסקטורים שבהם יש מידע נגיש על אימפקט, חברות שמזהמות יותר שוות פחות.

 

היוזמה מספקת גם תובנות בעלות ערך לגבי האימפקט של חברות מסחריות בתחומי התעסוקה, בהם מגוון, שכר הוגן וקידום קריירה.

 

מדוע שקיפות האימפקט היא מנוע עוצמתי לשינוי? משום שהיא יוצרת מירוץ לצמרת בין חברות – לא לשם השגת שיא ברווחים מבלי להתייחס לנזק, אלא מירוץ לשיפור החברה וכדור הארץ. ככל שחברות מבינות שמשקיעים, צרכנים וטאלנטים עוברים לקבלת החלטות מבוססת רווח ואימפקט, הן ישאפו להשיג את שניהם. בדרך זו, עסקים יתחילו למלא תפקיד חדש ומועיל לצד ממשלות בעמידה באתגרים הניצבים לפנינו, במקום ליצור נזק שהממשלות יצטרכו לתקן באמצעות כספי מסים.

 

שקיפות האימפקט תעודד גם חדשנות עסקית. שחקנים חדשים ישבשו תעשיות מבוססות, כמו שטסלה עשתה בתעשיית הרכב. מיזמי אימפקט חדשים יציעו פתרונות טכנולוגיים כדי לספק אימפקט חיובי, למשוך לקוחות וכישרונות, תוך הימנעות מסיכון לוויסות ומיסוי, ולנצל הזדמנויות צמיחה בשווקים ענקיים ובלתי מטופלים.על ידי הצגת שקיפות האימפקט, הנשיא ג'ו ביידן יכול לכוון משקיעים וחברות להשגת מטרות שהציב לממשל שלו וליצור חברה הוגנת יותר ועולם בר קיימא.

 

בשנת 1933 הנהיג ממשל רוזוולט עקרונות חשבונאיים מקובלים (GAAP) ותקני ביקורת כדי לתת למשקיעים שקיפות נאותה על רווחי חברות. הועלו אז התנגדויות, כי לא ניתן להחיל את אותה מערכת עקרונות חשבונאית על כל החברות, מבלי לקחת בחשבון גודל או סקטור, וכי יהיה זה סופו של הקפיטליזם האמריקני. כידוע, הם טעו.

 

תכנית ממשל ביידן ל-100 ימיו הראשונים צריכה לכלול את הצגת עקרונות אימפקט מקובלים ושקיפות חשבונות משוקללי אימפקט של חברות. צריך לדרוש ממנהלי חברות ונאמני קרנות פנסיה ועמותות לשקול אימפקט חברתי וסביבתי בקבלת ההחלטות שלהם. יש להוריד את שיעור מס החברות עבור חברות שמציגות אימפקט חיובי ולהעלות אותו עבור תאגידים המזהמים את הסביבה ומניעים אי-שוויון חברתי.

 

תוכנית כזו תתרום לצמצום אימפקט שלילי והעצמה של אימפקט חיובי, חיסכון במשאבים ממשלתיים יקרים, ותמריץ להשקעות אשר מייצרות מקומות עבודה ותומכות בהצלחה ארוכת טווח של חברות. תוכנית כזאת תהפוך את המערכת הכלכלית שלנו למערכת הוגנת יותר.

 

מערכות כלכליות אינן חקוקות בסלע. התקדמנו ממרקנטליזם לקפיטליזם, אשר בעצמו התפתח כמה פעמים. ביידן יכול לעצב אותו מחדש, כדי ליצור צמיחה ורווחים תוך כדי שיפור החברה והסביבה.

 

סר רונלד כהן הוא יו"ר יוזמת Impact-Weighted Accounts Initiative והקבוצה הגלובלית להשקעות אימפקט The Global Steering Group for Impact Investment, מייסד שותף של אייפקס ומחבר הספר Impact: Reshaping Capitalism to Drive Real Change

 

x