$
משפט

קרטל המעליות: כתב אישום על תיאום מחירים ומרמה נגד בכירים בקבוצת אלקטרה

רשות התחרות הגישה היום כתב אישום בגין עבירות לפי חוק התחרות והעונשין נגד חברות נוספות בקרטל: שינדלר, קונה, כפיר ועל-רד. בין הנאשמים באלקטרה: עמית מור, מנכ"ל אלקטרה מעליות; אמנון שרעבי, סמנכ"ל שירות בחטיבת המעליות; ויבגני גרינשפן, מנכ"ל החברה הבת צום

תומר גנון 17:5011.03.21

פרשת קרטל המעליות: רשות התחרות הגישה היום (ה') לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד כתב אישום בגין עבירות של הסדר כובל (קרטל) וקבלת דבר במרמה, נגד החברות אלקטרה מעליות, חברת הבת שלה צום וכן החברות שינדלר, קונה, כפיר ועל-רד, ובכירים בהן. על פי כתב האישום, בין החברות נערכו הסדרי אי-תחרות על לקוחות שכל אחת מהן סיפקה להם שירות.

 

הממונה על התחרות מיכל הלפרין הממונה על התחרות מיכל הלפרין צילום: אלכס קולומויסקי

 

נציגי החברות, כך נטען, השתמשו בקודים ביניהם על מנת להסוות את התיאום. בנוסף, תיאמו המעורבים את הצעות המחיר שהם יגישו ללקוח שמקבל שירות מחברה מתחרה, ולעיתים אף נתנו הנחיות פנימיות לעובדיהם שלא להגיש כלל הצעה מתחרה. הנציגים השונים הגיעו להסכמות בפגישות, בשיחות ובהודעות ששלחו זה לזה.

 

החברה שלקחה לכאורה חלק בקרטל ותעניין את משקיעי שוק ההון היא אלקטרה מעליות. מדובר בחברה בת של חברת אלקטרה הבורסאית שנסחרת בת"א לפי שווי של 6.6 מיליארד שקל.

 

בין הבכירים נגדם הוגש כתב אישום נמצאים: עמית מור, מנכ"ל אלקטרה מעליות (מואשם בעבירת אחריות מנהלים); יוסי ורדי, ששימש כסמנכ"ל שירות בחטיבת המעליות בין השנים 2017-2011; אמנון שרעבי, סמנכ"ל שירות בחטיבת המעליות שהחליף את ורדי; אברהם ירדני ושגיא הראל – שני מנהלי סניפים באלקטרה; ויבגני גרינשפן, מנכ"ל חברת הבת צום.

 

במקביל לכתב האישום הוגש הסדר טיעון עם מנכ"ל קונה, גיא קבילי, לפיו הוא יורשע בעבירה של אחריות מנהלים וירצה עבודות שירות במשך 75 ימים, וכן ישלם קנס של 50 אלף שקל. במסגרת ההסדר שהוגש לבית המשפט נכתב כי "לא מיוחסת לקבילי מודעות לקיומו של הסדר כובל שקונה צד לו, וקבילי מניח לצורך הסדר טיעון כי התביעה תוכיח קיומו של ההסדר הכובל שקונה צד לו". עוד נכתב כי בהסדר כי קבילי יודה כי "לא עשה כל שניתן כדי למלא חובות", אך האחריות המוטלת על קבילי לפי ההסדר "הינה ברף נמוך ביחס למעורבים אחרים בפרשה".

 

מאלקטרה מעליות נמסר: "אנו מצרים על החלטת רשות התחרות להגיש כתב אישום. ערך התחרות היה מאז ומתמיד ערך עליון בחברה ולאורו היא, מנהליה ועובדיה התנהלו ומתנהלים דרך קבע. החברה, מנהליה ועובדיה פועלים אך ורק בהתאם להוראות הדין וכך גם פעלו באירועים המתוארים בכתב האישום. ראוי לציין שמנהל חטיבת המעליות לא מואשם בכך שהיה צד להסדר כובל אלא בכך שלכאורה לא פיקח כראוי כמנהל על העובדים הכפופים לו. אנו מאמינים שלאחר בירור הדברים בבית המשפט החברה, מנהליה ועובדיה יזוכו מכל אשמה".

 

עו״ד איריס ניב סבאג ממשרד שינמן נגב ניב, המייצגת את מנכ"ל קונה, גיא קבילי, מסרה כי: "הוסכם כי מדובר בנסיבות ייחודיות, בהן בתקופה הרלוונטית, ניהל קבילי משא ומתן מתקדם למיזוג של חברת על-רד לתוך חברת קונה".

 

ממשרדי עוה״ד ש. פרידמן ו-סבוראי, שחם-שביט, המייצגים ביחד את חברת כפיר מעליות, נמסר: "כפיר מעליות הקפידה במשך כל שנות קיומה והתחרתה בחברות האחרות ללא פשרות. הדברים יתבררו ויאומתו בהליכים שצפויים להתנהל בתיק".

x