$
משפט

ארה"ב השיבה את הסנקציות הכלכליות על איש העסקים דן גרטלר

הסנקציות שהוטלו בטענה שהיה מעורב בעבירות שחיתות בקונגו, הוקפאו ערב עזיבתו של דונלד טראמפ את הבית הלבן. לאחר לחץ של ארגונים בינלאומיים הודיע משרד החוץ האמריקאי: "הרישיון הזמני שהוענק בעבר לגרטלר אינו עולה בקנה אחד עם האינטרסים החזקים של מדיניות החוץ של אמריקה במאבק בשחיתות ברחבי העולם"

תומר גנון 21:1209.03.21

משרד האוצר האמריקאי ביטל את הקפאת הסנקציות הכלכליות שהוטלו על איש העסקים הישראלי, דן גרטלר, ערב עזיבתו של דונאלד טראמפ את הבית הלבן.

 

 

"הרישיון הזמני שהוענק בעבר לגרטלר אינו עולה בקנה אחד עם האינטרסים החזקים של מדיניות החוץ של אמריקה במאבק בשחיתות ברחבי העולם, ובכלל זה כולל מאמצי ארה"ב נגד שחיתות וקידום יציבות ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו", מסר אתמול (ב') דובר משרד החוץ האמריקאי, נד פרייס, על פי סוכנות הידיעות בלומברג.

 

המכרות בקונגו של דן גרטלר המכרות בקונגו של דן גרטלר צילום: Patricia Willocq

 

 

ארה"ב הטילה את הסנקציות על 14 חברות הקשורות לגרטלר, שעשה הון רב מעסקי הכרייה בקונגו, בשנים 2017 ו־2018 באמצעות המחלקה לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC). הסנקציות בהתאם לסעיף שקשור לעבירות חמורות של שחיתות והפרת זכויות אדם. הן כללו הקפאת נכסים, ואיסור על מוסדות פיננסים אמריקאים לבצע העברות כספים לחברות הקשורות אליו.

 

לפי ההצהרה שפרסם בעבר הבית הלבן, גרטלר, שהיה מקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. גרטלר השתמש ביחסיו הקרובים עם קבילה, נטען, כדי לקבל תפקיד של מתווך, אשר חברות בינלאומיות שהביעו עניין בעסקים עם המדינה חויבו "לעבור" דרכו.

 

לחץ של כ-30 ארגונים בינלאומיים למאבק בשחיתות

 

ההחלטה לבטל את החרגתו של גרטלר מהסנקציות, הגיע בין היתר בעקבות לחץ שהפעילו כ-30 של ארגונים בינלאומיים מובילים למאבק בשחיתות, כגון גלובל ווטניס (Global Witness) וזכויות אדם קודם (Human Rights First), וכן ארגוני חברה אזרחית בקונגו, על שר החוץ האמריקאי, אנתוני בלינקן, ושרת האוצר, ג'נט ילן.

 

 

דן גרטלר דן גרטלר

 

כפי שנחשף במסמכים שהוגשו במהלך הבוררות של גרטלר עם אנשי העסקים הבריטיים משה ומנדי גרטנר, בארה"ב נוהלה חקירת FBI בחשד לעבירות שחיתות שבהם היה מעורב גרטלר.

 

ביוני 2015, עם הגעתו של גרטנר לביקור בארה"ב, הוא זומן להעיד ולמסור מסמכים לחבר מושבעים גדול בארה"ב, בקשר לחשדות לביצוע עבירות פליליות פדראליות של גרטלר. כינוס חבר מושבעים גדול הוא הליך מקדים להחלטה להגשת כתב אישום. לא ידוע כיצד הסתיים הליך זה, אך כאמור בהמשך הוחלט במשרד האוצר האמריקאי להטיל סנקציות על גרטלר.

 

מטעמו של גרטלר לא נמסרה תגובה.

x