$
משפט

נחשף בכלכליסט

חלוקת המניות יוצאת לפועל: התקבל צו לקיום הצוואה של מיכאל שטראוס

"כלכליסט" חשף את העיזבון המלא בשווי מיליארדי שקלים שהוריש מיכאל שטראוס, אחד מהתעשיינים העשירים בישראל; לאחר חלוקת העיזבון, עפרה, עדי ועירית שטראוס ייהפכו לבעלי השליטה בחברת שטראוס

נורית קדוש ותומר גנון 12:5009.03.21

חודש אחרי שנחשפה צוואתו של מיכאל שטראוס ב"כלכליסט", קיבלה משפחתו צו קיום צוואה לעזבונו הכולל אחזקות במניות חברת נכסי מיכאל שטראוס, אשר שולטת בשטראוס אחזקות, שהינה בעלת השליטה במישרין (כ-57.2%) בשטראוס גרופ.

 

 

 

כתוצאה מהחלוקה הצפויה של מניות העיזבון, יחזיקו עפרה שטראוס, יו"ר שטראוס אחזקות, אחותה עירית שטראוס ואחיה עדי שטראוס במניות נכסי מיכאל, אשר יקנו להם בעקיפין שליטה בשטראוס.

 

בחברת שטראוס ביקשו לציין כי בין עפרה שטראוס, עדי שטראוס ועירית שטראוס קיימת הסכמה לשיתוף פעולה בנכסי מיכאל וכי לאחר חלוקת העיזבון, עפרה, עדי ועירית שטראוס הם בעלי השליטה בחברה.

 

ב"כלכליסט" נחשף העיזבון המלא בשווי מיליארדי שקלים שהוריש בצוואתו מיכאל שטראוס, אחד מהתעשיינים העשירים בישראל. מדובר בין היתר במניות בשווי 2.53 מיליארד שקל בשטראוס גרופ שנסחרת בבורסה של ת"א, בחמישה נכסים (דירות ומשרדים), בשלוש יאכטות הרשומות במקלטי מס; בזכויות במזחים, חנויות ומחסנים בערים גנואה ווארזה באיטליה; וכן במניות של שתי חברות השקעות ישראליות, ואחת מאיי הבתולה.

 

כוונתו של שטראוס היתה בעיקר לשמר את יחסי הכוחות בנכס העיקרי שהיה בשליטתו - חברת שטראוס גרופ הבורסאית - בין ילדיו: עפרה, יו"ר החברה הבורסאית, בנו עדי ובתו עירית. על פי הצוואה כל אחד מילדיו של שטראוס יקבל מניות בשווי של כ-750 מיליון שקל. כך שלאחר מימוש הצוואה, תחזיק עופרה ב-15.1% ממניות שטראוס גרופ (בשווי 1.6 מיליארד שקל) ועדי ועירית יחזיקו ב-11.9% ממניות שטראוס גרופ (בשווי 1.25 מיליארד שקל).

 

 

מיכאל שטראוס מיכאל שטראוס צילום: יח"צ שטראוס

 

שטראוס קבע בצוואתו כי מניותיו בחברת שטראוס אחזקות (75%), יועברו לילדיו ומהם לצאצאיהם על בסיס קשר דם. בשל כך לא נכללו בצוואה בני הזוג של ילדיו. שטראוס דרש בנוסף לא לשעבד את המניות שלו, וכן שילדיו יחתמו על הסכמי ממון עם בני זוגם.

 

לאחר ש"כלכליסט" חשף את צוואתו של התעשיין מיכאל שטראוס, ששווי הנכסים בה שכולל מניות, נדל"ן, יאכטות ומזחים באיטליה מוערך ב־3–4 מיליארד שקל, התברר שרשות המסים מגלה עניין בנכסיו וחשבונותיו בחו"ל. כמו גם בנכסיה של האחות רעיה שטראוס בן־דרור, שילדיה (גיל ורן מדין) הם כיום בעלי השליטה בשרשור בשטראוס גרופ הבורסאית, ביחד עם ילדיו של מיכאל.

 

בבקשת הסיוע רשות המסים רוצה לקבל מידע אישי על שני האחים - מיכאל ורעיה. מרשימת החברות שפרסמו הרשויות בשוויץ, ניתן למקד מה עוד מעניין את רשות המסים: נכסים שהוזכרו בצוואת שטראוס ולא ברור מה היקפם ושוויים.

 

כך, במסגרת צוואתו של שטראוס הוא הוריש לילדיו את חלקו בחברה פרטית משותפת לו ולאחותו, Alaska Advisors S.a. מדובר בחברה הרשומה במקלט מס - איי הבתולה הבריטיים (BVI). חברה פרטית נוספת שלפי הבקשה מקושרת לאחים לבית שטראוס היא Red Canyon Industries ltd – גם היא רשומה באיי הבתולה. הצוואה של מיכאל שטראוס לא מפרטת אילו נכסים קיימים בחברות, אך אחת מהן, Alaska, מוגדרת כחברת השקעות.

x