$
דעות

ועידת התחזיות

המהפכות הטכנולוגיות שישפיעו על החיים של כולנו

אנחנו נמצאים בנקודת מפנה היסטורית באופן בו אנו צורכים ותופסים תקשורת, אבל לא רק: בכל פלטפורמה אפשרית תתרחש בקרוב קפיצת מדרגה טכנולוגית שתשפיע על חיינו. הקורונה, שליוותה אותנו בשנה החולפת, רק האיצה תהליכים והמחישה עבורנו עד כמה העתיד הזה כבר כאן

דגנית קרמר 12:1604.03.21

בשבוע שעבר פגשתי ילדה בת תשע, בת של חברים. הבאתי לאבא שלה מתנה ליום הולדתו ה-45, תקליט של כוורת. "מה זה הדבר השחור הזה?" שאלה. תקליט ששמעו באמצעותו פעם מוזיקה, עניתי. "כמה שירים יש בו" - התעניינה. 12 שירים. "ואיך הוא מתחבר לטלפון?"

 

אנחנו עדיין לא יודעים לשאול היום את השאלות שהטכנולוגיות החדשות מביאות אלינו. נכון - כולם יודעים שהדור החמישי מביא טכנולוגיה מהירה מאוד, אבל מה בעצם תעשה הטכנולוגיה הזאת לחיי היום יום שלנו - אפשר רק לנחש.

 

 

הקורונה, שליוותה אותנו בשנה החולפת, רק האיצה את התהליך והמחישה עבורנו עד כמה העתיד הזה כבר כאן. כולנו הכנסנו והסתמכנו יותר ויותר על הטכנולוגיות החדשות, על כלי התקשורת. המגיפה שסגרה אותנו בבית הביאה ל"קפיצת דרך" בכל התהליכים שחשבנו שאנחנו מכירים. עבודה מהבית היא רק חלק קטן. רפואה מהבית ומכשירים חכמים לעין שיעור המדברים זה עם זה מתקדמים בצעדי תינוק אל עולמנו היומיומי - אבל מהירותם גדלה באופן מעריכי, ממש כמו התפשטות מגיפה בלי חיסון.

 

אנחנו נמצאים בנקודת מפנה היסטורית באופן בו אנו צורכים ותופסים תקשורת. למעשה, בכל פלטפורמה אנחנו על סף קפיצות מדרגה טכנולוגיות שלא רק ישנו לנו את חוויות השירות, הגלישה והצפייה - אלא כאלו שיש להן יכולת אמיתית להשפיע על חיינו בכל תחום כמעט.

 

מהפכת הדור החמישי היא מפץ בפני עצמו. אין מדובר עוד ברשת חדשה שמסתכמת רק בגלישה מהירה יותר, אלא באבולוציה טכנולוגית משמעותית שתשפיע על כל תחומי חיינו: תחבורה, תעשייה, מזון, למידה מרחוק, רפואה חכמה ועוד. היום, הכל עובר לנייד. מדידת חולצה תהפוך לחוויית אווטאר שעד לפני כמה שנים נראתה כמו חלק מסרט בדיוני, נוכל לתפעל את מוצרי החשמל בבית מהנייד, וזו לא תהיה חדשנות – זה יהיה הקיים. התעבורה, הערים החכמות, הרפואה - הכל יהפוך ליעיל ומדויק יותר. בשביל כל אלה נדרשת טכנולוגית הדור ה-5. היום זה נראה בדיוני, בעוד עשור זו תהיה המציאות שנכיר.  

פריסת סיבים אופטיים פריסת סיבים אופטיים צילום: יוסי וייס

 

כך גם האינטרנט, שיעשה השנה קפיצה משמעותית עם המעבר לסיבים האופטיים. בפשטות – המעבר יביא לנו אינטרנט מהיר ויציב שישנה את החוויה שלנו ויענה על הצרכים ההולכים וגדלים שלנו כצרכנים פרטיים, וגם על אלו של ארגונים והמגזר הציבורי. הטכנולוגיות מתקדמות בקצב מהיר, וחובתינו היא לא רק ללכת איתן, אלא גם להוביל. פריסה מורחבת ומהירה של רשת הסיבים חיונית במטרה להצעיד קדימה את כלכלת ישראל.

 

והטלוויזיה? אני עוד זוכרת שבחלק מהישובים היו כבלים ובחלק לא. זה היה סמל סטטוס. עכשיו אנחנו עוברים לחוויה שונה, זמינה ומהירה. חוויה בה המעבר לצפייה על גבי האינטרנט, מאפשר לנו לצפות בתכנים מכל פלטפורמה. ממשק המשתמש יודע להתאים עבורנו את התוכן שמתאים לנו, בחלק מהמקרים אנחנו אפילו יכולים לבחור את הסוף הרצוי או לקחת חלק בעלילה. השינויים באופן הצפייה והמעבר לאינטרנט, כרוכים היטב בכניסת ה-G5 והסיבים האופטיים לישראל.

 

אני מאמינה שהעתיד יפתיע אותנו בזיקוקי די נור של צבע ועסקים, של שמחה ותקווה – אבל בסוף כולנו אותה ילדה שנולדה לתוך העולם החדש ומסתכלת בפליאה בישן ואומרת – איך הסתדרתם אז? 

 

דגנית קרמר היא המשנה למנכ"ל פלאפון, yes ובזק בינלאומי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x