דעות

דעה

שידורי התעמולה: נתניהו סותם פיות לעצמו

אם בליכוד רוצים למצוא את האשם בכך שנמנע מנתניהו להופיע בתוכניות בידור בחודשיים לפני הבחירות עליהם להביט במראה. בשנים האחרונות פעל הליכוד לבלום חקיקה שתבטל את האיסור הקיים על תעמולת בחירות

צבי זרחיה 08:1104.03.21

החלטת יו”ר ועדת הבחירות המרכזית לאסור על שידור הופעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתוכנית "סטאנדאפ ניישן" בערוץ 13 פחות מחודש לפני הבחירות העניקה למפלגתו תירוץ נוסף לטעון לצנזורה וסתימת פיות. עתירת הליכוד לבג”ץ נגד ההחלטה נדחתה, אך במפלגת ראש הממשלה לא מתרשמים מכך או מטענות שהשידור מהווה תעמולה אסורה. אלא שאם בליכוד רוצים למצוא את האשם האמיתי באותה יכולת סתימת פיות לכאורה, כל שעליהם לעשות הוא להביט במראה.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: אמיל סלמן

 

בשנים האחרונות הקפידו בליכוד למנוע חקיקת המלצות שנועדו לבטל את האיסור על תעמולת בחירות בטלוויזיה וברדיו בחודשיים שלפני הבחירות. ועדה ציבורית בראשות נשיאת ביהמ”ש העליון לשעבר דורית בייניש המליצה עוד ב־2017 לבטל את האיסור ואת מתכונת שידורי התעמולה הנוכחית, ובמקום זאת לאפשר למפלגות לרכוש זמן פרסום. בנוסף, הציעה הוועדה להחיל את הוראות החוק בנושא תעמולה תעמולה גם על האינטרנט והרשתות החברתיות.

 

ועדת החוקה אישרה ביולי 2018 לבטל את האיסור על תעמולה בטלוויזיה וברדיו, אך מאז החוק נתקע. הצעת החוק לא הועלתה מעולם להצבעה בכנסת, בין היתר על רקע טענות שהדבר נעשה לפי בקשת לא אחר מרה”מ נתניהו. יש הגיון בכך שבעידן הרשתות החברתיות, שהמפלגות יכולות לנהל בהן תעמולה כמעט באין מפריע, יבוטל סוף־סוף האיסור על תעמולת בחירות - במקביל להטלת פיקוח ושקיפות על התעמולה ברשתות החברתיות.

 

לפני פיזור הכנסת הנוכחית הציעה סיעת כחול לבן להסדיר בחקיקה את התעמולה ברשתות החברתיות, אבל בליכוד סירבו לקדם את היוזמה. הטלת פיקוח זה, בשילוב ביטול האיסור על תעמולה, היה מונע מוועדת הבחירות את היכולת לפסול את הופעתו הטלוויזיונית של נתניהו. בליכוד, כך נראה, עשו את הבחירה שלהם.

x