$
דעות

דעה

לכבוד פורים: חברי הממשלה התחפשו לאנשי חינוך

קשה שלא להתפעל מכך שממשלה שעדיין לא החליטה אם תחזיר השבוע ללימודים בבתי הספר את כיתות ז'־י', כבר יודעת מה יקרה בחופש הגדול. נראה שהליכוד חושש מתגובת הבוחרים על מחדל מערכת החינוך

שחר אילן 22:2328.02.21

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (א') על הארכת שנת הלימודים עד סוף יולי. בפועל לא מדובר בדיוק בהארכת שנת הלימודים, אלא בהרחבת מסגרת בית הספר של החופש הגדול מכיתה א' עד כיתה י"א. ההשתתפות של המורים היא רשות ולא חובה. ממילא, אם הכוונה היא להשלים פערים ולתקן נזקים, לא בטוח שהאנשים הנכונים יהיו שם כדי לעשות את זה.

 

 

קשה שלא להתפעל מכך שממשלה שעדיין לא החליטה אם תחזיר השבוע ללימודים בבתי הספר את כיתות ז'־י' כבר יודעת מה יקרה בחופש הגדול. זה מלמד שהליכוד חושש מאוד מתגובת הבוחר על מחדל מערכת החינוך, ולכן צריך לראות את המהלך של נתניהו לא כתכנון לטווח ארוך, אלא כהצגת בחירות.

 

נתניהו וגלנט נתניהו וגלנט צילום: מארק ישראל סלם

 

אין כמובן שום פסול בכך שהמועמד נתניהו מציג תוכנית לקייטנות ביולי, אפילו קייטנות לבני נוער. הבעיה היא שהתוכנית הזאת מתחזה להחלטה לביצוע. ראש הממשלה בעצם מנסה לחייב את הממשלה הבאה בהמחאה של 2 מיליארד שקל. בהחלט יתכן שהממשלה הבאה תחשוב שיש דרכים טובות יותר לצמצם את הפערים בחינוך: שיעורי העשרה, שיעורים פרטיים, הגדלת מערך הפסיכולוגים או מיקוד רוב התקציב בחלשים. אבל הנהגת המדינה הנוכחית כבר הבטיחה לכל ההורים שיהיה להם סידור לילדים בקיץ.

 

ממשלת ישראל, בניגוד לממשלות אחרות במערב, נמנעה לאורך כל משבר הקורונה מלקבוע שהחינוך חשוב מכל פעולה מסחרית ולכן ייפתח ראשון. הניסיון להתחפש במוצאי פורים לממשלה שמעמידה את החינוך בראש סדר העדיפויות לא משכנע אף אחד. לראש הממשלה נתניהו מומלץ לטפל בהקטנה מיידית של הנזקים שנגרמו לחינוך משנה של סגרים - ולחכות עם התוכניות לקיץ חודש נוסף עד לאחר הבחירות. אז ניתן יהיה לקבל אותן בלי פופוליזם. אם כך יעשה, זה יהיה צעד ראשון לקראת מדיניות שבאמת שמה את החינוך בראש סדר העדיפויות.

x