$
בחירות 2021

בחירות 2021

העליון הכריע: אבתיסאם מראענה לא תיפסל מהתמודדות במפלגת העבודה

השופטים קבעו כי מספר 7 ברשימת המפלגה של מרב מיכאלי תוכל להתמודד, למרות שוועדת הבחירות המרכזית פסלה אותה. מראענה הביעה בעבר בין היתר תמיכה בפעיל ג'יהאד איסלאמי והתגאתה שלא עמדה בצפירה. בן גביר: "החלטה מבישה שמכשירה תומכת טרור"

סיון חילאי, ynet 19:0328.02.21

בית המשפט העליון הפך היום (ראשון) את החלטת ועדת הבחירות המרכזית ואישר את מועמדותה לכנסת של אבתיסאם מראענה-מנוחין, הממוקמת במקום השביעי ברשימת העבודה. בדיון שנערך בעליון בשבוע שעבר מראענה התנצלה על הפוסטים שפרסמה בעבר, ושופטי העליון סיימו את הדיון תוך זמן קצר.

 

בין היתר אמרה מראענה בדיון שהתקיים בעניין כי הטענה לפיה קראה להשמיד את זכרון יעקב יצאה מהקשרה בריאיון שקיימה ב-2008. "אני מצטערת שאתם נאלצים לעסוק בזה, בטח יש דברים חשובים יותר ממני", אמרה לשופטים. "באופן חד משמעי שלא משתמע לשתי פנים, אני מתנצלת על כל דבר אחד שהיה יכול להישמע גזעני מסית או פוגעני", הבהירה.

 

היא ציינה: "אמא שלי ניקתה שם בתים במשך 25 שנה. אני נשואה מספר שנים לבחור יהודי. הבת שלנו מאה אחוז יהודיה ומאה אחוז ערביה. לא קראתי להשמיד את זכרון יעקב".

 

 

נשיאת העליון השופטת אסתר חיות התעקשה ושאלה אותה אם בחלומה זכרון יעקב מושמדת, והיא השיבה: "אני מתנצלת ושוב חוזרת בי מהדברים. אני כאן כדי להילחם בשביל זכויות המיעוטים, להיות גשר בין העמים אני רוצה להיות חברת כנסת כי אני רוצה שיהיה טוב לכולנו. אני מתנצלת. באמת". השופטת חיות ניסתה להקשות עליה שוב ותהתה מדוע אמרה את הדברים מלכתיחלה, אך מראענה השיבה שוב שהיא מתנצלת.

 

אבתיסאם מראענה אבתיסאם מראענה צילום: מוטי קמחי

 

עוד טרם התקבלה החלטה בוועדה הבחירות המרכזית, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביע התנגדות לפסילתה, וכתב בעמדתו לוועדת הבחירות המרכזית כי "לא הוצגה בבקשות הפסילה תשתית ראייתית שיכולה לאפשר פסילת מועמד מלהתמודד בבחירות לכנסת, ולפיכך דין הבקשות להידחות". למרות זאת, הוועדה פסלה אותה ברוב של 16 מול 15.

 

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר, שייצג את מפלגת הציונות הדתית שעתרה נגד התמודדותה של מראענה, אמר בעקבות ההחלטה היום: "שוב בית המשפט מוכיח שהוא לא מסוגל לפסול תומכת טרור. ההחלטה המבישה ומנוגדת לחוק להכשיר את מי שקוראת להשמיד את זכרון יעקב, לועגת לניצולי שואה ובזה לחיילי צה"ל - מעלה מסקנה אחת בלבד: בבחירות הקרובות יש לעם ישראל הזדמנות לבחור ממשלת ימין חזקה עם ציונות דתית גדולה, שתגוון את הרכב בית המשפט העליון ותבצע את התיקונים הנדרשים במערכת המשפט".

 

בן גביר הוסיף כי "כל בר דעת מבין שהנימוקים לפיהם מראענה "התנצלה" על דבריה שווים כקליפת השום ועל עשירית מדבריה של מראענה נפסלו ד"ר בן ארי, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין, ולהם לא הועילה כל התנצלות. כעת יש הזדמנות נדירה להביא להקמת ממשלה שתערוך רפורמה אמיתית בעולם המשפט".

 

מראענה פרסמה בעבר פוסטים בפייסבוק שעוררו תרעומת: לפני חודשים בודדים, בנובמבר 2020, כתבה פוסט תמיכה בפעיל הג'האד האסלאמי והעציר המינהלי, מאהר אל-אח'רס, ששבת רעב במשך תקופה ארוכה. בפוסט אחר ביולי 2020 כתבה מראענה: "עוד בחור צעיר מגטו עזה התאבד הלילה. אין תקווה לייאוש, לכיבוש האכזרי ולשלטון החמאס המדכא". בפוסט נוסף מ-2013 התגאתה בכך שלא עמדה בצפירה ביום הזיכרון: "אלה היו שתי דקות מופלאות".

x