$
משפט

בלעדי לכלכליסט

סכסוך באלפיון העליון: חתן ישלם לחמיו 52 מיליון שקל

הסכום כולל תשלום של שכר טרחת עו"ד והוצאות בגובה שלא נראה כמותו - כ-2 מיליון שקל. השופט: "ההליך התנהל בין שניים שאינם דלי אמצעים. אין סיבה להימנע מפסיקת הוצאות ריאליות"

בהחלטה תקדימית הורה אתמול שופט בית משפט לענייני משפחה , שמואל בר יוסף, לצד שהפסיד בתיק סכסוך משפחתי לשלם לזוכה שכר טרחת עו"ד והוצאות בגובה שלא נראה כמותו - כ־2 מיליון שקל. לאחרונה נפסק כי על הצד המפסיד לשלם לזוכה כ־50 מיליון שקל.

 

מדובר בסכסוך משפחתי באחת המשפחות העשירות בישראל. במסגרתו תבע מיליונר את החתן שלו, ולטענתו העביר לו סכומים גדולים לצורכי המשפחה. מנגד טען החתן, לאחר שהסתכסך עם רעייתו, כי חמיו נתן לו את הכספים במתנה.

 

 

 

אילוסטרציה. השופט: "מדובר בהליך שהתנהל בין שני בעלי דין שאינם דלי אמצעים" אילוסטרציה. השופט: "מדובר בהליך שהתנהל בין שני בעלי דין שאינם דלי אמצעים" צילום: שאטרסטוק

 

 

החלטת בית המשפט עסקה רק בפסיקת הוצאות משפט ושכר הטרחה. בהליך נפסקו לטובת התובע למעלה מ־50 מיליון שקל לפני מספר חודשים. התובע לא הסתפק בכך וביקש לפסוק לטובתו הוצאות ריאליות שבהן נשא. מנגד טען החתן כי גם הוא נשא בהוצאות כבדות על ניהול ההליך ובכלל זה שכירת שירותי שלושה משרדי עורכי דין. עוד טען כי הוא עלול לשלם את כל רכושו על החיוב בפסק הדין, בעוד התובע הוא "מולטי מיליונר". סכום ההוצאות של 2 מיליון שקל שנפסק לחובת הנתבע הוא אחד הגבוהים שנפסקו בבית המשפט לענייני משפחה ובכלל.

 

מפעם לפעם הביעו בתי המשפט עמדה שלפיה ראוי לפסוק הוצאות משפט ריאליות לטובת הזוכה בדין. אך בפועל, כעניין שבשגרה, ההוצאות שנפסקו לא שיקפו את ההוצאות האמיתיות, ולרוב לא התקרבו לכך. בית המשפט קבע הפעם כי דרך המלך היא פסיקת הוצאות ריאליות, והשיקול המרכזי הוא מניעת חיסרון כיס לבעל הדין שזכה בדין. עוד נקבע, שפסיקת הוצאות לא ריאליות מעודדת זילות של ההליך המשפטי, אגב פגיעה בזכותם של המתדיינים לניצול מיטבי של הזמן השיפוטי.

 

השופט התייחס לתקנות סדר הדין האזרחי החדשות, שנכנסו לתוקף לפני כחודשיים, ופסק שכניסתן לתוקף היא הזדמנות טובה לתת לזכות הקניין של הזוכה בדין את משקלה הראוי, גם אם מדובר בהוצאות שנראות גבוהות. בית המשפט קבע בהחלטתו כי "מדובר בהליך שהתנהל בין שני בעלי דין שאינם דלי אמצעים כלל ועיקר, שיוצגו על ידי משרדים מן השורה הראשונה. במקרה כזה אין סיבה להימנע מפסיקת הוצאות ריאליות".

 

החלטה תקדימית זו מלמדת על שינוי הרוחות בעולם המשפטי, שהביאו עמן התקנות החדשות. את התובע ייצגו בהליך עורכי הדין זוהר לנדה, גל ליפשיץ, עדי שהם, זוהר חיים־לוינגר ולירון דהן ממשרד ברנע ג'פה לנדה ושות'. עורכי הדין של החתן, טל שפירא, מירב בר-זיק ושמואל מורן, אמרו בתגובה: "התיק העיקרי הוא עניין משפטי מורכב ועקרוני, מתחום דיני הנאמנויות. התיק נמצא בערעור וניתן לעת הזו עיכוב ביצוע של העברת הכספים לתובע. גם על ההחלטה הנוספת בעניין ההוצאות יוגש ערעור משלים".

x