$
דעות

דעה

מחדל התעסוקה: הרע מכל עוד לפנינו

הדו"ח של שירות התעסוקה שפורסם אתמול מגלה שלפחות בתחום הזה, המצב רק צפוי להחמיר. כל זמן שהדבר היחיד שמעניין את הממשלה, הנוכחית ואולי גם הבאה, הוא מקום העבודה של האזרח נתניהו, לא יהיה מי שידאג למקומות העבודה של 800 אלף המובטלים

שחר אילן 06:5424.02.21

הדו"ח של שירות התעסוקה שפורסם אתמול (ג') מגלה שלפחות בתחום התעסוקה, הרע מכל עוד לפנינו. מספר המובטלים שאין להם מעסיק (כלומר אינם בחל"ת) גבוה פי 6.5 ממספר המשרות הפנויות. מנהל מחלקת המחקר והמדיניות בשירות התעסוקה ד"ר גל זהר צופה שככל שנתקרב למועד סיום תשלום דמי האבטלה, בסוף יוני, התחרות על כל משרה תלך ותגבר. ככל שהמשק ייפתח ויתברר כמה הרבה אנשים שנמצאים בחל"ת איבדו בפועל את המעסיק, יגדל מספרם של מחפשי העבודה. תוצאה נוספת תהיה התפשטות של תת־תעסוקה, כלומר אנשים שמתפשרים על משרות נמוכות בהרבה מהכישורים שלהם.

 

 

סניף שירות התעסוקה בראשל"צ סניף שירות התעסוקה בראשל"צ צילום: אורי דוידוביץ'

 

סדר היום של מערכת הבחירות לא כולל, למרבה הצער, דיון ציבורי אמיתי על מחדל התעסוקה החמור. לפי שירות התעסוקה, בסוף ינואר – כמעט שנה לאחר תחילת המשבר – עוד היו בישראל 824 אלף דורשי עבודה. זה היה יכול להימנע אם הממשלה היתה עוברת ממדיניות של חל"ת למדיניות של שימור משרות (“החוק הגרמני”). זה היה יכול להצטמצם אם הממשלה היתה יוזמת מבצעים משמעותיים של שימור עובדים ויצירת משרות. המצב היה יותר טוב, אם היו מנהיגים בקיץ תוכנית רמזור אמיתית שהיתה מונעת לפחות אחד משני הסגרים האחרונים.

 

הציניות שולטת במדיניות התעסוקה. מבצע ההכשרה המקצועית של הממשלה נדחה ארבעה חודשים עד ששר האוצר הצליח להשתלט על חלק גדול מהתקציבים. לפני כחודש ראש הממשלה ושר האוצר הבטיחו מענקים לעידוד חוזרים לעבודה, אבל החוק כלל לא התקדם. ממשלה חדשה תתחיל לגבש מדיניות תעסוקה רק בסוף מאי. במקרה היותר רע נלך לסיבוב בחירות חמישי וממשלת המחדל הנוכחית תמשיך לכהן. מה שברור הוא שכל זמן שהדבר היחיד שמעניין את הממשלה, הנוכחית ואולי גם הבאה, הוא מקום העבודה של האזרח נתניהו, לא יהיה מי שידאג למקומות העבודה של 800 אלף המובטלים.
x