שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

השופטים הכריעו: העדויות בתיקי נתניהו יישמעו לאחר הבחירות

הדיונים יתנהלו שלושה ימים בשבוע מ-5 באפריל. השופטים דחו את בקשת נתניהו לבטל את כתב האישום בגלל פגמים באישור שנתן היועמ"ש לחקירה בתיקי 1000 ו-4000, אך מתחו ביקורת על מנדלבליט: "נפל פגם בהתנהלות היועץ". עוד קבעו השופטים כי בסיום ההליך ישקלו אם קיימת הצדקה לפסול ראיות שהתקבלו טרם מתן הסכמת היועץ לחקירה

יעל פרידסון, ynet 21:0722.02.21

שמיעת ההוכחות בתיקי האלפים שבהם נאשם ראש הממשלה בנימין נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים תחל ביום שני, 5 באפריל 2021, כלומר - אחרי הבחירות. כך קבע הערב (שני) בית המשפט. כמו כן, השופטים דחו את בקשת נתניהו לבטל את כתב האישום בגלל פגמים באישור היועמ"ש בחקירות בתיקים 1000 ו-4000.

 

שלושת השופטים הדגישו שהם לא מקבלים את הבקשה באופן שמצדיק את ביטול כתב האישום כולו, אבל השאירו פתח לדיון בטענות נתניהו לאחר שלב ההוכחות.

 

בנימין נתניהו ועורך דינו בדיון בביהמ"ש בנימין נתניהו ועורך דינו בדיון בביהמ"ש צילום: ראובן קסטרו

 

"לאחר עיון במזכר היועץ מ-5 בינואר 2021", כתבו, "על נספחיו, כמו גם במסמכים הרלוונטיים להסכמה הנטענת, לא שוכנענו להיעתר לבקשה בשל הפגם הפרוצדורלי שנפל אצל המאשימה נוכח היעדרו של אישור בכתב של היועץ לפתיחה בחקירות הנאשם, בטרם נשמעו הראיות ומשלא נמצאה עילה מבוררת לביסוס הטענה לביטול כתב האישום, ולמצער, לפסילת ראיות, בשלב המקדמי של הדיון".

 

"עם זאת",המשיכו השופטים, "בסיום ההליך נשקול אם קיימת הצדקה בנסיבות המקרה לפסול מחמת היעדר קבילות ראיות בתיקים 1000 ו-4000, ככל שייקבע כי פעולות חקירה בוצעו טרם מתן הסכמת היועץ".

 

השופטים בביקורת על מנדלבליט: "נפל פגם בהתנהלות היועץ"

השופטים קבעו: "זאת ועוד, גם באשר לפסילת ראיות בשל ביצוע לכאורה של פעולות חקירה, בטרם מתן אישור לביצוען, לא שוכנענו כי יש להידרש לבקשה, לגופה, בשלב המקדמי של הדיון ולקבוע ממצאים בעניינה בטרם נשמעו הראיות ונפרשה לפנינו התשתית הראייתית לביסוס האישומים במלואה. את טענת הנאשם בדבר ביצוע מקצת מפעולות חקירה ללא אישור היועץ, לרבות בעל-פה, והנפקות העולה ממנה באשר לראיות שהושגו מפעולות אלה, נדרש לברר בכור ההיתוך של ההליך הפלילי ולאחר שמיעת הראיות".  

 

אביחי מנדלבליט אביחי מנדלבליט צילום: אוראל כהן

עם זאת, בסיום ההליך, נשקול אם קיימת הצדקה בנסיבות המקרה ,ככול שייקבע כי פעולות חקירה בוצעו 4000 - ו1000 לפסול ,מחמת היעדר קבילות ,ראיות בתיקים טרם מתן הסכמת היועץ

 

השופטים מתחו ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות בשל מתן אישור לפתיחת חקירה בעל פה בלבד ולא בכתב. "בנסיבות שבהן ניתנה הסכמת היועץ, ככל שניתנה", נכתב, "על דרך של תיעוד האישור לפתיחה בחקירה בעניינו של הנאשם, עובר לפתיחתה, שלא בדרך של אישור בכתב, נפל פגם בהתנהלות היועץ".

 

הרכב השופטים קבע כי הדיונים יתנהלו שלושה ימים בשבוע, בימים שני, שלישי ורביעי, בין השעות 9:00 עד 15:30. לא תתקיים ישיבה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, שחל ב-14 באפריל.

x