שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בחירות 2021

רגע לפני הבחירות, נתניהו מחלק משלוחי מנות למצביעים

פיצוי למשפחות ילדי תימן, מענקים לאזרחים? לא משנה אם היועמ"ש יאשר את כלכלת בחירות של נתניהו, הוא כבר ימצא דרך לגזור עליה קופון

צבי זרחיה 06:4923.02.21

בעוד חודש ימים בדיוק ייערכו בישראל הבחירות לכנסת ה־24, הרביעית בתוך שנתיים, ומחר ייפתח קמפיין הליכוד הרשמי בהובלת ראש הממשלה בנימין נתניהו. הדגש הוא על המילה רשמי, משום שנתניהו כבר שקוע עמוק בקמפיין שמתמקד בחלוקת מתנות לבוחרים בשיטת מצליח.

 

כך, הפיצוי הפתאומי למשפחות ילדי תימן עבר, בעוד שהמענק שרצה נתניהו לחלק למשקי הבית נבלם בידי היועץ המשפטי לממשלה. אך גם כשהוא נכשל נתניהו קוצר ניצחון, בדמות מתקפה על היועמ"ש, שהעז לעצור אותו מלחלק 5.5 מיליארד שקל כשוחד בחירות.

 

 

 

 

אתמול, בהתרעה של 24 שעות בלבד, אישרה הממשלה "הסדר כספי למשפחות עולי תימן המזרח והבלקן" בעלות 162 מיליון שקל. הסכום אינו גבוה, אך בכל זאת מדובר בפיצוי שמעולם לא עלה על הפרק בשלל ועדות החקירות שהוקמו בעבר לבחינת היעלמות ילדי תימן והוחלט עליו בחופזה בימים האחרונים. זה לא משנה שהמדינה פועלת כבר שנתיים עם תקציב המשכי, יש מטרות שלהן נמצאת מסגרת תקציבית.

 

רה"מ נתניהו רה"מ נתניהו צילום: אלכס גמבורג

 

 

הפרשה העגומה מלווה את ישראל משלהי שנות החמישים אך רק עתה, חודש לפני הבחירות, נזכרה הממשלה לאשר הסדר כספי למשפחות, אף שמתווה בעניין נדון במשרדי האוצר והמשפטים כבר מינואר 2020. בחוות הדעת המשפטית שניפק משרד ראש הממשלה נומק כי בבתי המשפט עומדות בימים אלו 18 תביעות נזיקין נגד המדינה בגין הפרשה. במסגרת אחת מהן, שהוגשה לבית המשפט העליון, ביקשה המדינה שהות כדי לנסות לגבש מתווה כספי כולל שייתר את הצורך בבירור יתר התביעות.

 

לפי המתווה שגובש, קבוצת הזכאים לתשלום תוגבל למשפחות שנסיבות פטירת או היעלמות ילדיהן נידונו בפני אחת הוועדות הממשלתיות שעסקו בנושא. כל משפחה תהיה זכאית לסכום חד פעמי שנקבע על בסיס סכומים שנפסקו בבית המשפט בהקשרים דומים, ותקבל 150–200 אלף שקל עבור כל ילד שנעדר או נפטר.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט אישר את ההסדר, ולמרות רצון הממשלה להקדים תרופה בטרם יוכרעו התביעות המשפטיות, במערכת הפוליטית מעריכים שנתניהו יהיה מי שיגזור את הקופון.

 

2. היועמ"ש טוען שפרטי תוכנית הסיוע לא הגיעו

בניגוד לסיוע למשפחות ילדי תימן, נתניהו לא מצליח לאשר את ביצועה של תוכנית המענקים שהציג בסוף ינואר עם שר האוצר ישראל כץ. מנדלבליט מונע את אישורה בנימוק של הקירבה לבחירות ואמר כי ללשכתו הגיעה לאחרונה פניית האוצר רק לגבי הגדלת קצבאות הנכים ושינוי כללי ההשקעה בגופים מוסדיים. באוצר טענו השבוע כי שלחו את התוכנית המלאה לאישורו של מנדלבליט, שכפי שחשף "כלכליסט" כוללת סעיף מענקים לאזרחים בעלות 5.5 מיליארד שקל — שליש מעלות התוכנית כולה.

 

נתניהו לא יוכל לחלק את המענקים לציבור ובמקום זאת צפוי לגלגל את האשמה אל מנדבליט. לטענת היועץ המשפטי לממשלה, "יש להיזהר מפני שימוש לא ראוי בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה, לתעמולה או להשגת יתרון לא הוגן למפלגה או למועמד מסויים". ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ מתנגד אף הוא להעלאת התוכנית לממשלה.

הצ'ופרים של נתניהו הצ'ופרים של נתניהו

 

3. הזירה שבאמת מעניינת את נתניהו היא מול סער

בעוד המענקים תקועים, יצאה לדרך בתחילת השבוע התוכנית לפתיחה מחודשת של המשק, בשילוב הקלות נרחבות למתחסנים ומחלימים מנגיף הקורונה. נתניהו מיהר להתייצב כבר בסופ"ש יחד עם שר הבריאות יולי אדלשטיין בחדר כושר ולהצטלם מרים משקולות. בכך מנסה נתניהו "להחזיר" ליו"ר ועדת הקורונה לשעבר ח"כ יפעת שאשא־ביטון, כיום מס' 2 ברשימת תקווה חדשה של גדעון סער, שכפתה על הממשלה לפתוח את חדרי הכושר לפני כחצי שנה.

 

כאן לא נגמרים המאמצים של נתניהו להתחרות באנשי סער. השבוע קפץ ראש הממשלה לאילת וביקר באחד המלונות בעיר לרגל פתיחת ענף המלונאות באמצעות התו הירוק. נתניהו מנסה לקרוץ לתושבי העיר הדרומית שמועסקים בענף התיירות, וששיעור האבטלה בה הוא הגבוה במדינה (40%), לאחר שראש העירייה מאיר יצחק הלוי הצטרף אף הוא לרשימת תקווה חדשה.

 

במסגרת ביקורו בעיר הגיע נתניהו גם לטקס הנפת דגל הדיו בעיר, לאחר שהודעתו על כוונתו לעשות כך הביאה לביטול הגעתם של נשיא המדינה ראובן ריבלין והרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט. יצחק הלוי מחר על הודעתו של נתניהו כי יגיע לטקס והוסיף כי הוא מקווה שההבטחות יהפכו מדיבורים למעשים. בכך רמז ראש העירייה לישיבת הממשלה שקיים נתניהו באילת באוגוסט 2019, כחודש וחצי לפני הבחירות לכנסת ה־22, ובה הבטיח להעביר לעיר חבילת סיוע של יותר מ־500 מיליון שקל.

x