משפט

פנייה למנדלבליט: "הכרז על נבצרות נתניהו"

עו"ד גלעד ברנע פנה ליועמ"ש בשם לקוחותיו אורני פטרושקה, יוסי שוסמן, יעל סנטור-שרם, דן אורן ואהוד בן-ש"ך; בבקשתו הוא מונה שתי עילות מרכזיות: העמדת האינטרס האישי של נתניהו מעל הציבורי-ממלכתי והפרות שיטתיות של נורמות

משה גורלי 10:4621.02.21

"עמדתנו היא כי התנהלות והתנהגות נתניהו מבססת תשתית נרחבת, מוצקה ומכרעת לפיה יש לקבוע כי נבצר ממנו להמשיך במילוי תפקידו כראש ממשלת ישראל", כך כותב עו"ד גלעד ברנע ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בשם לקוחותיו אורני פטרושקה, יוסי שוסמן, יעל סנטור-שרם, דן אורן ואהוד בן-ש"ך.  

עו"ד גלעד ברנע עו"ד גלעד ברנע צילום: אוראל כהן

 

עד היום הופעל סעיף הנבצרות לגבי ראש ממשלה רק במקרה של נבצרות בריאותית – האירוע שמנע מאריאל שרון להמשיך ולתפקד. עו"ד ברנע מבקש מהיועמ"ש להפעיל את הסדר הנבצרות הקבוע בחוק יסוד: הממשלה, גם לגבי נתניהו. ברנע: "מעשיו מבססים דפוס התנהגות של הפרה חוזרת ונשנית של נורמות-התנהגות מחייבות ביחס לממשלה או לעומד בראשה, לרבות הפרת ציוויים חוקתיים, ובצידם התנהגות שיטתית של נתניהו של העדפת האינטרס האישי חלף האינטרס הציבורי. דפוס התנהגות ואופן פעולה אלה הם שיוצרים את התשתית הנדרשת לשם הפעלת מהלך הנבצרות כקבוע בחוק היסוד".

 

דן אורן,  יזם ומשקיע חברתי דן אורן, יזם ומשקיע חברתי צילום: עמית לנצ'נר

 

הפירוט במכתב נוגע לשתי עילות מרכזיות: העמדת האינטרס האישי מעל הציבורי ממלכתי ושורה ארוכה של הפרות שיטתיות של נורמות המחייבות את ראש הממשלה, לרבות נורמות חוקתיות.

 

 

איש העסקים אהוד בן ש"ך איש העסקים אהוד בן ש"ך

 

המכתב מונה את אינספור הדוגמאות: מנאומי ההסתה נגד היועמ"ש והפרקליטות, דרך הבקשה להטבות מס על הוצאות הבית הפרטי בעיצומו של משבר הקורונה ועד אי הבאת הצעת חוק תקציב מדינה לאישור הכנסת.

 

עד כה לא הועמד סעיף הנבצרות על פעולות מסוג זה לבחינה משפטית. ואם היועץ יסרב, והוא כנראה יסרב, צפוייה עתירה לבג"ץ. הדיון, אם בכלל, יתקיים אחרי הבחירות.

 

x