$
בחירות 2021

מסתמן: דרעי יספיק לחלק את 700 מיליון השקלים בכרטיסי מזון לפני הבחירות

משרד הפנים בחר היום שתי עמותות חדשות לחלוקת כרטיסי המזון, לאחר ששופרסל נפסלה בשל פגמים במכרז. הכספים יחולקו על פי קריטריונים שמעניקים העדפה ברורה לחרדים. ש"ס כבר הפכה את חלוקת הכספים למרכיב מרכזי בקמפיין שלה

שחר אילן 20:0916.02.21

משרד הפנים בחר שתי זוכות חדשות במכרז לחלוקת כרטיסי מזון לביטחון תזונתי בהיקף של 700 מיליון שקל. זאת, פחות משבועיים לאחר שהזוכה הקודמת, חברת שופרסל, נפסלה ובניסיון של שר הפנים אריה דרעי למהר וחלק את הסכומים הגדולים לפני הבחירות. נראה אם כן שדרעי יצליח לממש לפחות פעימה אחת של מענקים שינועו בין 300 ל-2,400 שקל למשק בית לפני הבחירות. ש"ס כבר החלה להשתמש במענקים כמרכיב בתעמולת הבחירות שלה.

 

לפני שבועיים ביטל שופט בית המשפט המנהלי בירושלים אלי אברבאנל את זכייתה של שופרסל במכרז חלוקת 700 מיליון השקלים לביטחון תזונתי באמצעות כרטיס מזון. זאת בהיענות לעתירת ארגון "פתחון לב" ולאחר שקיבל את הטענה ששופרסל זכתה במכרז באמצעות הצהרה על 1,200 נקודות מכירה מבלי שתקבל את הסכמתן.

 

אתמול הכריז משרד הפנים על זכייתן של העמותות "פיתחון לב" ו"אשל ירושלים" במכרז להפעלת הפרויקט. עמותת "פיתחון לב" תהיה אחראית על החלוקה במחוזות תל אביב, חיפה והצפון, ועמותת "אשל ירושלים" תבצע חלוקה במחוזות דרום, מרכז, יהודה ושומרון וירושלים. התקציב, שנאמד בכ-700 מיליון שקלים, יוענק ל-200 אלף משפחות, בהן למעלה ממיליון זכאים. חלוקת הכסף צפויה בשלוש פעימות, כאשר מבוגר יקבל 300 שקל לפעימה וילד 225 שקל. משפחה יכולה לקבל עד 2,400 שקל בפעימה. כלומר הסכום הסופי ינוע בין 900 שקל ליחיד ל-7,200 למשפחה עם 8 ילדים.

 

באמצע יולי אישרה הכנסת בחוק קופסת תקציב מיוחדת של 25 מיליארד שקל למטרות התמודדות עם משבר הקורונה. דרעי קיבל משר האוצר ישראל כץ, כתנאי לתמיכתו בקופסה, תקציב עתק במונחי רווחה של 700 מיליון שקל למטרות חלוקת כרטיסי מזון למשפחות רעבות. הוא גם דאג שמשרד הפנים יחלק את התקציב ולא משרד העבודה והרווחה שמתמחה בסיוע לחלשים.

 

שופרסל. הזכייה שלה נפסלה שופרסל. הזכייה שלה נפסלה צילום: נחום סגל

 

 

את עיקר המחלוקת סביב התקציבים מעוררת כוונת דרעי לחלק את הכסף על פי הקריטריון של הנחה בארנונה בגובה של 70% ומעלה. זה מכוון את המענקים לאוכלוסייה החרדית שמאוד מאורגנת בקבלת הנחות בארנונה. לפי חישוב שערכה התנועה לאיכות השלטון, 45% ממשקי הבית החרדים זכאים להנחה בארנונה, לעומת 25% מהערבים ו-4% בלבד מהיהודים הלא חרדים.

 

בדצמבר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בטענה ש"אמות המידה שקבע שר הפנים נתפרו במיוחד כך שחלק הארי של הכסף יגיע דווקא לפלח אוכלוסייה אותו מבקש לקדם השר. הן נקבעו ללא התייעצות עם גורמי המקצוע אשר התמחו בביטחון תזונתי". אלא שהשופט אלכס שטיין החליט לא להוציא צווים ונתן למשרד הפנים להשיב עד סוף פברואר מה שהיווה במידה רבה דחייה של העתירה.

 

שר הפנים אריה דרעי אמר: ״אני שמח וגאה להוביל את הפרויקט החשוב והגדול שיסייע למשפחות רבות שעברו טלטלה קשה בעקבות משבר הקורונה, ועבורן הוא סיוט כלכלי מתמשך ומסע הישרדות יום-יומי. חלק מהמשפחות הגיעו לחרפת רעב וחייבים לסייע להן".

 

מנכ"ל "פתחון לב": אלי כהן, מסר: "החל מהיום, נפעל במרץ בעזרת אלפי מתנדבי הארגון, על מנת להוציא את המכרז לפועל בצורה המהירה, המקצועית והחברתית ביותר שניתן".

x