$
בחירות 2021

"נתניהו מעוניין להאיץ את פתיחת המשק בסמוך ככל האפשר למועד הבחירות"

כך לדברי גורמים בממשלה שאינם מכחול לבן; קבינט הקורונה יתכנס מחר בצהריים לדון בפתיחת המשק

צבי זרחיה 21:2413.02.21

קבינט הקורונה יתכנס מחר בצהריים לדון בפתיחת המשק, אחרי שנתוני התחלואה השתפרו מעט בימים האחרונים ועל רקע המרד של בעלי העסקים והמרכזים המסחריים בשבוע שחלף - אבל לראש הממשלה בנימין נתניהו לא אצה הדרך. יו”ר כחול לבן בני גנץ כבר הטיח בנתניהו “מבחינת נתניהו שיהיה סגר עד שבועיים לפני הבחירות”, אבל דברים דומים אמרו בסוף השבוע ל”כלכליסט” גורמים אחרים בממשלה שאינם מכחול לבן.

 

לדבריהם, נתניהו מעוניין להאיץ את פתיחת המשק בסמוך ככל האפשר למועד הבחירות, כדי שאם התחלואה תעלה בעקבות מהלכים כאלה, לא תהיה לכך השפעה על תמונות הניצחון שהוא מבקש להציג או על אחוזי ההצבעה בקלפי.

 

פרויקטור הקורונה, פרופ’ נחמן אש, הציג בשבוע שעבר מתווה שלפיו הפעימה השנייה בפתיחת המשק (הראשונה הייתה ביטול מגבלת המרחק והתרת טייק אווי ממסעדות) תצא לדרך ב־23 בפברואר, בהנחה שעד אז יהיו 3 מיליון מחוסנים במנה השנייה, שיעור מחוסנים של 90% ומעלה בקרב בני 50 ומעלה, פחות מ־900 חולים במצב קשה ומקדם הדבקה של פחות מ־1.

 

לפי ההצעה, במועד זה יופעל לראשונה התו הירוק (היתרי כניסה בכפוף להצגת תעודת מתחסן) ובמסגרתו תותר פתיחת קניונים סגורים ופתוחים, חדרי כושר, מוזיאונים, ומלונות (במתכונת של חדרי אירוח בלבד). גם אירועי תרבות וספורט יוכלו להתקיים במתכונת זו. חנויות רחוב ייפתחו גם למי שלא יחזיק בתו הירוק. בנוסף לכך בערים ירוקות, צהובות וכתומות גבוליות ישובו לספסל הלימודים תלמידי כיתות ה'-ו' ו־י"א-י"ב.

 

 

קניון גבעתיים ריק קניון גבעתיים ריק צילום: דוד הכהן

 

בשלב הבא, שהתאריך המשוער להוצאתו לפועל הוא 9 במרץ, יתאפשרו לימודים גם בכיתות ז'-י' בערים ירוקות, צהובות וכתומות גבוליות. בתי קפה ומסעדות לא גדולים ייפתחו ללא תו ירוק. מסעדות בהזמנה מראש מלונות בהפעלה מלאה, גני אירועים וכנסים — יותרו עם תו ירוק. זאת בכפוף להגעה ל־4 מיליון מחוסנים במנה השנייה, שיעור מחוסנים של 95% בקרב בני 50 פלוס, מספר חולים קשה ומקדם הדבקה יציבים.

 

גורמים בממשלה אומרים כי במגן ישראל (מינהלת הקורונה שבראשה עומד הפרויקטור אש) היו מוכנים לעבור לשלב השלישי כבר ב־1 במרץ, אבל בסופו של דבר נדחה המועד ל־9 במרץ. התאריך הזה על פי אותם גורמים אינו מקרי: שבועיים בדיוק לפני הבחירות.

 

בסקרים שפורסמו בסוף השבוע האחרון ירד הליכוד מ־30 ל־29-28 מנדטים. הסקרים נערכו כשהמשק עדיין סגור, המסחר פתוח באופן מחתרתי, ומערכת החינוך פועלת במתכונת מצומצמת ביותר. הקמפיינים הפוליטיים של הליכוד כמו גם של יתר המפלגות עתידים לעלות הילוך ב־9 במרץ: ככל ששיעור התחלואה ירד והמשק ייפתח, יוכל נתניהו למקד את הקמפיין בניצחונו על המגפה, ולתת מענה לכל ראשי המפלגות — יאיר לפיד (יש עתיד), גדעון סער (תקווה חדשה), נפתלי בנט (ימינה), אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), וכמובן בני גנץ (כחול לבן) - שיתקפו אותו על הניהול הכושל של המגפה בשנה החולפת.  

x