$
משפט

אם בן־גביר כשר, גם הפייק של סכנת החיסונים לגיטימי

הכסות של סמכות רבנית והכשרה משפטית מהווה חוט מקשר בין התעמולה של מתנגד החיסונים יובל אשרוב לבין דברי השנאה של איתמר בן־גביר ובצלאל סמוטריץ', שחוסים תחת הגנתם של היועמ"ש מנדלבליט ורה"מ נתניהו. גרסאות שונות של אותו דבר

משה גורלי 17:1311.02.21

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח לחבר את איתמר בן־גביר אל בצלאל סמוטריץ', נחתם אתמול הסכם עודפים בין הליכוד לבין הכהניסטים החדשים - רשימת הציונות הדתית. הסכם שיירשם לדיראון עולם, או כעוד נקודת שפל בדרדור המתמשך של מפלגת שלטון ממלכתית מיסודו של מנחם בגין לתהום הבלתי נגמרת.

 

והתודה, בין היתר, לבית המשפט העליון וליועץ המשפטי לממשלה, שבפינצטה עדינה הפרידו בין גזענים פסולי התמודדות לכנסת כברוך מרזל ומיכאל בן ארי, שהיה בעבר חבר כנסת, לבין גזען שהוכשר כבן־גביר. התבטאויותיו הגזעניות של בן־גביר, קבעו היועץ והעליון, "מתקרבות קרבה מסוכנת לקו האסור שהחוצה אותו מנוע מלהתמודד בבחירות לכנסת". אבל, הוא הצליח שלא לחצותו. כנראה בגלל שהוא עורך דין, ועורכי דין יודעים לשטות בחוק ובקווים אסורים. להבדיל מברוך מרזל ומיכאל בן ארי, שותפיו הרעיוניים והפוליטיים של בן־גביר לפני סמוטריץ', שלא הצליחו לבלום לפני הקו האסור, חצו אותו ונפסלו בבג"ץ.

 

בן־גביר, שאין לו שפם להסיר, הסיר מקירות ביתו את תמונת הרוצח ברוך גולדשטיין, אבל דבר אחד לא הסיר: את נאמנותו לרב מאיר כהנא. בית המשפט העליון, בפסק דינו מ־2019, קבע שבן־גביר, כעורך דין, אימץ לעצמו דרכי מאבק חוקיות. אולי הדרכים חוקיות, אבל המאבק הוא מתועב - להנחלת תורתו הגזענית של כהנא.

 

1. היורשים של מאיר כהנא נבלמו אבל המורשת חלחלה והתפשטה

 

וזה מחזיר לפסק הדין אחר של העליון מ־1984 שבו הוכשרה התמודדותו לכנסת של אביו הרוחני של בן־גביר, הרב כהנא. ועדת הבחירות המרכזית פסלה את כהנא. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית אז השופט ד"ר משה עציוני כתב שהצעותיו של כהנא הן חוקי הגזע של נירנברג בהבדל היחיד, שבכל מקום ששם נכתב "ארי" נכתב "יהודי", ובמקום ששם היה כתוב "יהודי" נכתב עתה "ערבי".

  

מימין: היועמ"ש אביחי מנדלבליט, רה"מ בנימין נתניהו ואיתמר בן-גביר מימין: היועמ"ש אביחי מנדלבליט, רה"מ בנימין נתניהו ואיתמר בן-גביר צילומים: עמית שאבי, אבי רוקח, קובי קואנקס

 

בין נימוקי ההכשרה של כהנא כתב השופט אהרן ברק: "האין לגרוס, כי חולשתן של הגזענות וההסתה בשקר הטמון בהן, הנחשף לעיני כל דווקא באותה תחרות חופשית של דעות ורעיונות, המייחדת את הדמוקרטיה?" והמשמעות היא ששקר הגזענות וההסתה רשאי להתמודד והוא יובס בתחרות החופשית שמאפשרת הדמוקרטיה לדעות ורעיונות.

 

והנה, מה שהובס באמת היא האופטימיות של ברק. והיא הובסה פעמיים. ראשית, כשהכנסת תיקנה את החוק וקבעה את ההסתה לגזענות ושלילת הדמוקרטיה כעילות לפסילת התמודדותם לכנסת של כהנא ויורשיו. התבוסה השנייה מכאיבה הרבה יותר. היורשים אולי נבלמו אבל המורשת נשארה. כהנא סולק מהכנסת, אך רעיונותיו חלחלו, נקלטו וזיהמו את החברה הישראלית. והזיהום הזה מולבן כעת בידי יורשיו. היורש הסמוי סמוטריץ' והגלוי בן־גביר. שניהם משפטנים שאומנותם מסייעת להלבנת גזענותם. והזיהום הזה מולבן כעת גם בידי ראש ממשלת ישראל ומפלגת השלטון שכרתו עמם הסכם עודפים ואולי גם הבטחה לשיתוף פעולה פוליטי שלטוני בהמשך.

 

2. הצינורות שנבחרו כדי להעביר לגויים את האור

 

מי שמתכנה "רב", יובל אשרוב, שמטיף נגד החיסונים, זכה לשטוח את מרכולתו בראיון לחדשות 12 בין היתר בגלל שאורנה בנאי ורינת גבאי מקשיבות לו. בנוסף, אשרוב מתנגד לטיפול כימותרפי במחלת הסרטן ולנטילת אנטיביוטיקה וויטמינים. על אלה ועל המלצות רפואיות נוספות שלו הגיעו מטופליו לסכנת חיים. ועכשיו הוא נגד חיסוני הקורונה (אם כי לפי מקורות שצוטטו בוויקיפדיה, ילדיו דווקא חוסנו מפני צהבת).

 

ומה הקשר בין אשרוב לבן־גביר וכהנא? הם קשורים גם בשקרים וגם בגזענות. שקר סכנת החיסונים כמו שקר הגזענות זוכים לקשב בציבור הישראלי, במיוחד שהם נישאים בפי סמכויות דתיות ורבניות. והשקרים האלה זוכים לתפוצה רחבה והופכים לדעות ורעיונות שמתחרים בשוק החופשי של הדמוקרטיה. נכון שגם חילונים חוגגים את השוק החופשי הזה ששודרג בעידן הרשתות, אבל כאשר הקב"ה נגרר לפייק הזה, הסכנה היא שיהודים תמימים ולא רק רשעים יקנו את הסחורה המקולקלת הזו.

 

ה"רב" אשרוב, שהוא שילוב בין מקובל לגורו בריאות, הסביר בהרצאה מה פירוש היותנו "העם הנבחר". הנה, בקיצורים המתבקשים: "הקב"ה ברא את כל בני האדם שווים. לכולם ניתנה אותה משימה, הדבקות באור העליון. להפוך את התכונות השליליות לחיוביות. להפוך מאגואיזם לנתינה. אלא שהאנושות, למעט בודדים כנוח ומתושלח, סירבה והעולם נמלא רוע.

 

 

מימיו: איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' מימיו: איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' צילום: יואב דודקביץ, אבי מועלם

 

"מה זה רוע? תפתחו רשת ב' ותבינו. ואז, אחרי 1,950 שנה הקב"ה החליט על דרך אחרת. הוא בחר שורש אחד שנקרא אברהם אבינו וממנו יסד את האומה הישראלית שתפקידה לעשות את העבודה הזו ולהנחילה לאחרים. ספר שמות, שהוא הסכם העבודה שהקב"ה עשה איתנו, הפך אותנו לעם נבחר - נבחרתם להיות הראשונים, להיות הצינורות שיעבירו לגויים את האור. להיות אור לגויים".

 

אגב, לפי אשרוב, היהודים החילונים גרועים מהגויים, כי החילונים מסרבים לממש את הפוטנציאל שכבר נטוע בהם כמי שנולדו יהודים. והדרך, הוא אומר, פתוחה לכולם באופן שוויוני. לחלונים ולגויים. ומה ההבדל בין הולנדי לפרה, הוא מסביר, ההולנדי יכול להפוך ליהודי, הפרה לא.

 

3. קואליציית החרדים והכהניסטים של נתניהו

כהנא הוא הגרסה האלימה, בן־גביר הוא הגרסה המשפטית, אשרוב הוא הגרסה הקבלית. גזענות או לא, כולם בדעה ששומרי המצוות היהודים טובים יותר ונעלים על החילונים ובטח שעל הגויים. וזו הקואליציה שנתניהו בונה עליה אחרי הבחירות – עם החרדים והכהניסטים. זה העם הנבחר, שאם גם ייבחר בקלפי, ימלט את השליט הנבחר ממשפטו הפלילי. זו הקואליציה שתעשה ותצליח בישועת השם. ומה יעשו החילונים? את מה שהם יודעים לעשות הכי טוב. לחפש את ישועת הבג"ץ.

 

x