$
רכב

ההיענות חלקית, ומשרד התחבורה ידחה את השקת מחירון הרכב העממי

גורמים בסביבת המשרד טוענים כי השקת המחירון נדחית בגלל הקורונה, אבל גם בשל היענות מוגבלת של הציבור לדווח על מחירי העסקאות. המחירון עשוי להתפרסם בין פסח ליום העצמאות

תומר הדר 10:5409.02.21

מחירון הרכב העממי שיזמה שרת התחבורה מירי רגב מתקשה להמריא. ל"כלכליסט" נודע כי במשרד התחבורה הוחלט לדחות את השקתו של המחירון, ככל הנראה לאזור פסח עד יום העצמאות. לדברי גורמים המקורבים למשרד, השקת המחירון נדחית גם בגלל הקורונה וגם בשל היענות חלקית בלבד של הציבור בישראל לדווח על מחירי העסקאות.

 

 

 

 

מתי יושק המחירון החדש? מתי יושק המחירון החדש? צילום: אוראל כהן

 

בקיץ אשתקד הודיע משרד התחבורה על השקת מחירון הרכב העממי - מחירון רכב אשר יהווה תחרות למחירון הרכב של השמאי לוי יצחק. מחירון הרכב העממי של משרד התחבורה מתבסס על דיווח הדדי של הקונה ושל המוכר על גובה עסקת המכירה, כלומר בכמה נמכר הרכב. נתונים אלה מוזנים למאגר מידע ומאגר מידע זה ישמש כבסיס לקביעת מחירי הרכב המשומש בישראל. מטבע הדברים, לוי יצחק, הנפגע העיקרי מן המהלך ניסה לפנות אל משרד התחבורה באמצעים משפטיים אך ללא הועיל. במסגרת הקמת המחירון הושק אתר ניסיוני אשר היה מיועד להיחשף לציבור בשלהי ינואר, אך כאמור כעת נדחית ההשקה להמשך השנה וזאת בהסתמך על נתונים אשר ייאספו מן הקונים והמוכרים ובהסתמך על התפשטות הקורונה.

 

שוק הרכב המשומש חווה במהלך החודשים האחרונים עדנה בלתי צפויה, זאת דווקא בגלל הקורונה: בהיעדר תחבורה ציבורית, ישראלים רבים מצאו עצמם במצב בו הם נאלצים לרכוש מכוניות זולות יחסית כדי להימנע מהצפיפות בתחבורה הציבורית, או מהיעדרה. להערכת גורמים בענף עם פתיחת המשק בהדרגה צפוי היקף רכישת המשומשות לגדול.

 

במשרד התחבורה מסרו בתגובה: "אין כל עיכוב או דחייה בהשקת מחירון הרכב השיתופי שיזמה השרה רגב, והוא עומד בכל אבני הדרך שהגדירה שרת התחבורה והגורמים המקצועיים במשרד. לפני שמעלים את מחירון הרכב לאתר, יש לצבור כמות מספקת של דיווחים כדי שחישוביו יהיו מדויקים.

 

"מאז החל משרד התחבורה באיסוף נתוני עסקאות קניה ומכירה של רכב לפני כשלושה חודשים, דווחו עשרות אלפי עסקאות בדואר ובאתר האינטרנט של המשרד. נתונים אלה יעובדו בהתאם לפרמטרים שנקבעו ויפורסמו בקרוב במחירון הרכב השיתופי שמקים המשרד.

 

"היענות הציבור לדווח על מחירי עסקאות הרכב הולכת וגדלה מדי חודש, למרות התקופה המורכבת שבה אנו נמצאים. ניתן להסיק מכך כי הציבור צמא לשינוי, לשקיפות וחדשנות ולוקח חלק פעיל בהובלתו. בימים אלה אנו נמצאים בשלב איסוף הנתונים והגדרת המודל להצגתם באופן שישקף את מגמות בענף כלי הרכב המשומשים, וממשיכים בהליך צבירת הנתונים לצורך הנגשתם לציבור באופן אמין ומדויק. בתקופה הקרובה עם קביעת המודל והמנגנון של מחירון הרכב השיתופי הנדרש, נציג לציבור הרחב מחירון אמין וקרוב למציאות ככל הניתן. אנו קוראים לציבור הקונים והמוכרים של רכב משומש להמשיך ולשתף פעולה ולדווח בעת עסקת המכירה על מחירו האמיתי של הרכב".

x