$
משפט

ארגונים בינלאומיים לשרי החוץ והאוצר של ארה"ב: "לבחון מחדש הקפאת הסנקציות על דן גרטלר"

הסנקציות הכלכליות שהוטלו בעבר על איש העסקים הישראלי, בטענה שהיה מעורב בשחיתות בקונגו, הוקפאו ערב עזיבת טראמפ את הבית הלבן. לטענת הארגונים הדבר נעשה "בחיפזון, ללא שקיפות וכהפתעה מוחלטת לפקידים אמריקאים שעבדו קשה להטיל את הסנקציות". גרטלר: "ארגונים בקונגו דורשים לכבד את החלטה למען עסקים טהורים"

תומר גנון ואדר פרימור 14:1204.02.21

כ-30 של ארגונים בינלאומיים מובילים למאבק בשחיתות, כגון Global Witness ו-Human Rights Watch וכן ארגוני חברה אזרחית בקונגו, פנו שלשום (ג') לשר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן, ולשרת האוצר ג'נט ילן, בדרישה לבחון מחדש את החלטת הממשל, ערב עזיבתו של דונאלד טראמפ את הבית הלבן, להקפיא במשך כשנה את הסנקציות הכלכליות שהוטלו על איש העסקים הישראלי, דן גרטלר.

 

 

 

לזימון למשה גרטנר להעיד ולמסור מסמכים לחבר מושבעים גדול בארה"ב  לחצו כאן 

 

על 14 חברות הקשורות לגרטלר, שעשה הון רב מעסקי הכרייה בקונגו, הטילה בשנים 2017 ו־2018 המחלקה לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) סנקציות בהתאם לסעיף שקשור לעבירות חמורות של שחיתות והפרת זכויות אדם. הסנקציות כללו הקפאת נכסים, ואיסור על מוסדות פיננסים אמריקאים לבצע העברות כספים לחברות הקשורות אליו.

 

לפי ההצהרה שפרסם אז הבית הלבן, גרטלר, שהיה מקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. גרטלר השתמש ביחסיו הקרובים עם קבילה, נטען, כדי לקבל תפקיד של מתווך, אשר חברות בינלאומיות שהביעו עניין בעסקים עם המדינה חויבו "לעבור" דרכו.

 

היהלומן דן גרטלר היהלומן דן גרטלר

 

כפי שנחשף במסמכים שהוגשו במהלך הבוררות של גרטלר עם אנשי העסקים מבריטניה משה ומנדי גרטנר, בארה"ב נוהלה חקירת FBI בחשד לעבירות שחיתות שבהם היה מעורב גרטלר. ביוני 2015, עם הגעתו של גרטנר לביקור בארה"ב, הוא זומן להעיד ולמסור מסמכים לחבר מושבעים גדול בארה"ב, בקשר לחשדות לביצוע עבירות פליליות פדרליות של גרטלר.

 

כינוס חבר מושבעים גדול הוא הליך מקדים להחלטה להגשת כתב אישום. לא ידוע כיצד הסתיים הליך זה, אך כאמור בהמשך הוחלט במשרד האוצר האמריקאי להטיל סנקציות אזרחיות על גרטלר.

 

דונלד טראפ. הקפיא את הסנקציות דונלד טראפ. הקפיא את הסנקציות צילום: איי פי

 

גרטלר קיבל רישיון זמני

 

גרטלר הכחיש לאורך כל השנים את החשדות, ופעל להסרת הסנקציות. לאחרונה, כפי שפורסם בין היתר בעיתונים "הארץ" ו"ניו יורק טיימס", המאמצים נשאו פרי וגרטלר קיבל רישיון זמני, למשך שנה, להמשיך בפעילות.

 

לפניית הארגונים לשני השרים האמריקאים לחצו כאן 

 

"הרישיון מאפשר לגרטלר לחזור ולעשות עסקים במשך שנה עם גופים אמריקאים וכן לשחרר את נכסיו הקפואים", כתבו הארגונים במכתב. אנו מבקשים מכם לפעול מיידית כדי לבחון מחדש את ההחלטה ואת האפשרות להשעותה או לבטלה. אנו מאמינים כי החלטה זו פוגעת מאוד במאבק האמריקאי נגד השחיתות העולמית ובאסטרטגיית מדיניות החוץ שלהם ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. בשנים האחרונות שיחקה שגרירות ארה"ב בקינשאסה תפקיד מכריע במאבק בשחיתות והצבתו במרכז סדר היום הפוליטי בקונגו.

 

 

שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן צילום: רויטרס

 

 

"הסנקציות נגד מר דן גרטלר וארגוניו הן ביטוי למדיניות זו", נטען במכתב. "הן מוכיחות שארה"ב מוכנה לנקוט בפעולות קונקרטיות ויעילות נגד מי שמונע מאזרחי קונגו את

האמצעים הדרושים לבניית המדינה מחדש. היה בהן כדי לספק קרש קפיצה חיוני לארגוני חברה אזרחית בקונגו הנחושים להגביר את המאבק בשחיתות .

 

"הובא לידיעתנו כי רישיון מיוחד זה הונפק בחיפזון ובחוסר שקיפות בימיו האחרונים של הנשיא היוצא דונלד טראמפ. נראה כי לא התקיימו התייעצויות שגרתיות עם משרד האוצר ומשרד החוץ לפני מתן הרישיון, וכי היה בכך בגדר הפתעה מוחלטת עבור מגוון רחב של פקידים אמריקאים שעבדו קשה להקים, לקיים ולהגן בפומבי על הסנקציות הללו. החלטה זו התקבלה לאחר כמה חודשים של שתדלנות אינטנסיבית מטעם מר גרטלר, כולל מצד עורכי דין בעלי שם המקורבים למר טראמפ".

 

נציין כי במקביל למכתב זה, נשלח מכתב מארגונים קונגולזים לשלטונות בארה"ב שתמכו בהסרת הסנקציות. מקבוצת גרטלר נמסר: "קבוצות זכויות אדם וארגונים נוספים לא ממשלתיים חשובים ביותר בקונגו כתבו מכתב משותף לממשל האמריקאי ובו הם מבקשים לכבד את החלטה למען קונגו יותר טובה ופתוחה יותר לעסקים טהורים, ונכונים לקונגו שדן גרטלר מייצג ערכים אלה עבורם".

x