$
בחירות 2021

סמוטריץ' ובן גביר חתמו על הסכם לריצה משותפת בבחירות: "בלוק טכני"

במסגרת ההסכם תקבל עוצמה יהודית את מקומות 3 ו-6 ברשימה, מקום 2 הושאר לבית היהודי בראשות חגית משה; מוקדם יותר הודיע איציק שמולי כי הוא "לוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים", וכי יתפטר מהממשלה

ynet 20:0503.02.21
מפלגת "הציונות הדתית" בראשות בצלאל סמוטריץ' ומפלגת הימין הקיצוני "עוצמה יהודית" בראשות איתמר בן-גביר הודיעו כי חתמו על הסכם להתמודדות ברשימה משותפת במסגרת "בלוק טכני". נציגי עוצמה יהודית ישובצו במקומות 3 ו-6 ברשימה. זאת לאחר שראש הממשלה נתניהו הפעיל עליהם לחץ כבד, כדי למנוע בזבוז קולות שלא יעברו את אחוז החסימה בימין. עוד נמסר כי יישמר מקום ברשימה למפלגת הבית היהודי, שאיתה עדיין סמוטריץ' מנהל מגעים. מוקדם יותר השבוע הודיעה "עוצמה יהודית" על איחוד עם מפלגת "נעם", הפועלת נגד להט"בים וזכויותיהם.

 

 

 

 

יו"ר הקואליציה וסיעת הליכוד מיקי זוהר בירך: "ההסכם שנחתם בין סמוטריץ' לבן גביר חשוב מאוד לימין, הוא יעזור לנו לנצח את הבחירות. אני מברך אותם על כך שגילו מנהיגות ואחריות שהובילה להחלטה הנכונה.

 

איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ' איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ' צילום: יואב דודקביץ, אבי מועלם

 

שמולי "לוקח פסק זמן"

 

בתוך כך, שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי הודיע הבוקר (יום רביעי) כי הוא פורש לעת עתה מהחיים הפוליטיים: "החלטתי לקחת פסק זמן מהפוליטיקה כדי לשקול את המשך דרכי. אתפטר גם מתפקידיי בממשלה. מנהיגים צריכים לדעת גם להודות בטעותם ולקחת אחריות ולבי מורה לי שזהו הדבר הנכון לעשות".

 

שמולי כתב הבוקר: "לפני מספר חודשים החלטתי, מתוך שיקול של אחריות לאומית, להיות חלק מממשלה שהוקמה במטרה לתת מענה לאחד המשברים החמורים שהיו ועודנו כאן. לא חשבתי שנתניהו ישתנה, אך הייתי משוכנע שבזמן שמגפה קטלנית משתוללת והכלכלה מפורקת, זוהי באמת טובתה של המדינה.

 

"במבחן התוצאה זו הייתה טעות, ומנהיגי ציבור צריכים לדעת גם להודות בטעותם ולקחת אחריות. לכן, אין בכוונתי להמשיך ולהתמודד בבחירות הקרובות- לא במפלגת העבודה ולא במסגרות פוליטיות אחרות שהיו פתוחות בפניי. החלטתי לקחת פסק זמן מהפוליטיקה כדי לשקול את המשך דרכי קדימה. לבי מורה לי שזהו הדבר הנכון לעשות עתה. אני מאמין שזהו צעד נכון יותר מאשר 'להישאר על הגלגל' רק כי אומרים שזה הכי חשוב בפוליטיקה. זה לא".

 

השר איציק שמולי השר איציק שמולי צילום: עמית שעל

 

שמולי, שניהל משא ומתן בנוגע להצטרפות לכחול לבן, הודה לבני גנץ "על ההזדמנות שניתנה לי לכהן בתפקיד חיי - שר העבודה והרווחה, בתקופה כה קשה. בזמן שאלפי ישראלים שרויים בקושי ובמצוקה זו הייתה עבורי משימת חיים שאני מאמין שעמדנו בה. אני גאה על מה שהשגנו בתקופה בלתי אפשרית: קצבאות הנכים, הרפורמה החשובה בגיל הרך, הסכם היסטורי לעובדים הסוציאליים, עוד מרכזי חירום שנפתחים לנשים נפגעות אלימות, מעונות יום שיקומיים לפעוטות עם צרכים מיוחדים, רשתות ביטחון קיומיות לאוכלוסיות הרווחה ולאוכלוסייה המבוגרת בהיקפים חסרי תקדים - הם רק חלק מכך".

 

"ויכוח מהותי על העמדות והדרך של העבודה"

 

הוא הוסיף כי "אמנם, אני יודע שבלעדינו בתוך הממשלה נתניהו ושליחיו לא היו רק מאיימים על שלטון החוק והדמוקרטיה אלא גם מבצעים, ולצד פוליטיזציה חריפה של ניהול המשבר היו דוחפים בכל הכוח מהלכים מסוכנים שנבלמו מבפנים כמו סיפוח ופירוק שיטתי של החברה הישראלית; אבל תוצאת הכישלון, שבאה רק בשל נכונות נתניהו להקריב את ישראל ולהפקיר את אזרחיה על מזבח האינטרס האישי שלו, מדברת בעד עצמה והכול נושאים בה".

 

שמולי אמר עוד כי "מפלגת העבודה הייתה לי לבית, אבל יש לי ויכוח מהותי על העמדות ועל הדרך שהיא מציגה עתה. עם זאת אני מכבד את ההכרעה הדמוקרטית שהתקבלה - ולאור החלטת מוסדות המפלגה בכוונתי להתפטר בהקדם מחברותי בממשלה. אני מאחל הצלחה ומודה על הזכות שניתנה לי לייצגה במשך כעשור. אני מודה לכולכם ומקבל את החלטתי בלב שלם ונקי".

 

שלשום, שבוע לאחר בחירתה של מרב מיכאלי ליושבת ראש מפלגת העבודה, התקיימו הבחירות המקדימות לרשימת מפלגת בעבודה ונקבעו אלו שיצטרפו אליה לכנסת - אם המפלגה תעבור את אחוז החסימה, כפי שמסתמן בסקרים האחרונים. ח"כ לשעבר עמר בר לב סיים במקום הראשון בפריימריז ויוצב שני ברשימה, אם לא יהיו איחודים עם מפלגות אחרות בימים שנותרו עד סגירת הרשימות. במקביל, שרת החוץ לשעבר ציפי לבני הודיעה כי לא תתמודד בבחירות הקרובות.

 

רשימת העבודה מורכבת בשיטת "ריץ'-רץ' מגדרי" - 50% גברים ו-50% נשים. במקום השלישי ברשימה תוצב הפובליציסטית אמילי מואטי ואחריה נבחרו הרב הרפורמי גלעד קריב, עורכת הדין וכוכבת הילדים לשעבר אפרת רייטן ויו"ר ועדת החינוך עד לאחרונה רם שפע, שעבר מכחול לבן והתפטר בשבוע שעבר מהכנסת. בהמשך הרשימה, מהמקום השביעי ומטה: אבתיסאם מראענה, ח"כ לשעבר נחמן שי, נעמה לזימי, גיל ביילין, ערן חרמוני, נסים לסרי, אליס גולדמן, מאיה נורי ואמיר חניפס.
x