$
משפט

השופט ציין שהגבר "שם לו למטרה לרדוף האישה" - נשיאת העליון פסלה אותו מלדון בתיק

השופטת אסתר חיות קיבלה ערעור של גבר שביקש לפסול את שופט המשפחה יורם שקד שדן בהליכים משפטיים בין הגבר לגרושתו. זאת לאחר שהשופט ציין כי הגבר גורר את האישה לבית משפט "לתביעות שאין בהן דבר ואבק של דבר". חיות קבעה כי מאחר והשופט התבטא בצורה כה נחרצת בנוגע לגבר, אין מנוס מהעברת הדיון לשופט אחר

בצעד יוצא דופן נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, קיבלה בקשה לפסול את שופט בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב יורם שקד מלהמשיך לדון בתיק של זוג מסוכסך שהתגרש ומנהל הליכים משפטיים רבים ביניהם. זאת לאחר שהשופט שקד קבע באחד מההליכים המשפטיים בין הצדדים כי "התרשמותי המוחלטת כי האיש שם לו למטרה להמשיך ולרדוף האישה ויהי מה, הוא גורר אותה לבית משפט לתביעות שאין בהן דבר ואבק של דבר".

 

 

הגבר הגיש בנובמבר האחרון בקשה שהשופט שקד יפסול עצמו מלדון בהליך. הגבר טען כי דעתו של בית משפט נגדו נעולה, נוכח הדברים שאמר עליו הן בדיון והן בפסק הדין באחת מתביעותיו. עוד טען הגבר, כי השופט שקד גילה את דעתו כי הוא סבור שהגבר "עובד על כול העולם".

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות צילום מסך: לע"מ

 

השופט שקד השופט שקד

השופט שקד דחה בדצמבר האחרון את בקשת הפסלות נגדו. הגבר פנה לבית המשפט העליון והנשיאה חיות קיבלה את ערעורו וקבעה: "אומנם הבעת מורח רוח מצד בית משפט כלפי התנהלותו של בעל דין אין בה כשלעצמה כדי להקים חשש ממשי למשוא פנים והיא אינה מצדיקה את פסילת המותב. ואולם, ייתכנו מקרים חריגים, שבהם התבטאויות בית המשפט הן בעלות אופי מובהק ונחרץ אשר מוביל למסקנה שאכן קם חשש ממשי למשוא פנים מצדו, ובמקרים כאלה תקום הצדקה לפסילת המותב".

 

הנשיאה קבעה כי "למרבה הצער, המקרה דנן נמנה עם מקרים חריגים אלה. בית המשפט קמא (הכוונה לשופט שקד-ל.ד) קבע, כאמור, שהתביעה הראשונה היא 'התעמרות נוספת ונמשכת כשיטה וכדרך חיים במשיבה (באישה-ל.ד), והוסיף וקבע ש'המערער (הגבר-ל.ד) שם לו למטרה להמשיך ולרדוף את המשיבה ויהי מה, באמצעות הגשת תביעות נגדה. אמירות נחרצות וגורפות כאלה לגבי המערער (הגבר-ל.ד) , מניעיו וההליכים שבין הצדדיים, חורגות מן הזהירות והמתינות שבהן מחויב שופט לנהוג בהליך שלפניו בייחוד ביודעו כי תלויים ועומדים בפניו הליכים נוספים בין אותם הצדדים שבהם טרם הכריע. משעה שבית המשפט קמא התבטא בצורה כה נחרצת בנוגע למערער ולהליכים שבין הצדדיים, אין מנוס מהעברת הדיון בהליך לשמיעה בפני מותב אחר", נקבע.

 

עו"ד אריאל דרור המתמחה בדיני משפחה ולא מייצג בתיק מציין כי "בפנינו החלטה דרמטית נדירה ומאוד חשובה. בבתי המשפט למשפחה הדיונים מתנהלים בדלתיים סגורות, קרי רק הצדדים, עורכי הדין והשופט. כמו כל אדם, גם שופט טועה, חורג מסמכותו ועוד. פסיקה כזאת תאזן בין כל השחקנים כאשר גם השופט בצד עצמאותו המוחלטת צריך להבין שהוא נתון לביקורת. החלטה חשובה זאת של הנשיאה תהא לעזר גם בהגדלת האמון בבית המשפט שבתקופה זאת נתון לביקורות רבות שחלקן מוצדקות".

x